Nemzetközi Alumni Találkozó Budapesten
Korábban Magyarországon diplomát szerzett hallgatók részvételével Nemzetközi Alumni Találkozót tartanak csütörtökön és pénteken Budapesten.Korábban Magyarországon diplomát szerzett hallgatók részvételével Nemzetközi Alumni Találkozót tartanak csütörtökön és pénteken Budapesten – mondta az emberi erőforrások minisztere Budapesten.
Balog Zoltán egy hétfői sajtóbeszélgetésen úgy fogalmazott, hogy kiemelkedő nemzetközi eseményre készülnek. Rámutatott, szeretnék az itt tanuló külföldi hallgatók számát tíz éven belül a duplájára növelni, illetve olyan kapcsolatrendszer kidolgozásán gondolkodnak, ami összeköti a nálunk tanulókat. Ők egyfajta nagykövetei lehetnek Magyarországnak abban az országban, ahová tanulmányaik után visszatérnek – tette hozzá.
Az alumni találkozón a korábbi ciprusi elnök személyében lesz olyan előadó is, aki majd hatvan éve szerzett diplomát nálunk – említett egy példát.
Hozzátette, az utánpótlást a Stipendium Hungaricum programmal szeretnék megteremteni. Most 3500 külföldi hallgató tanul a hazai egyetemeken, főiskolákon Magyarország meghívására, jövőre e célra 14 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben. 45 országból érkeztek diákok eddig, ezt szeretnék 80-ra növelni. Egy hallgatóra 2,5 millió forintot fordítanak átlagosan – jelezte.
Az orvosképzés és a műszaki területek mellett a zenei-művészeti képzés, az agrár és vízügyi szakok is népszerűek.
Kitért arra is, hogy a Makovecz-program keretében a Kárpát-medencében minden magyar nyelvű tanszék, intézmény, részintézmény, magyar kar számára anyagilag és jogilag is lehetővé tették a hallgatói cseréket.
A migrációs politika magyar oktatáspolitika nyitottságán nem változtat – rögzítette a miniszter.
Palkovics László oktatási államtitkár azt mondta: a felsőoktatási stratégia azt tartalmazza, hogy a külföldi hallgatók száma 2024-re 15 százalékra emelkedjen, most ez az arány 9 százalék.
A Stipendium programban a nyolcezres hallgatói létszámot céloztak meg 2018-ra, a Campus Mundi keretében pedig 9 milliárdot szánnak a hallgatói mobilitás támogatására. Kitért arra is: erőteljes tárgyalásokat és számításokat folytatnak külföldi magyar felsőoktatási intézmény létrehozásáról Délkelet-Ázsiában.
Novák Katalin család, ifjúsági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár közölte: 6,5 év kormányzás után az eredményeket nemzetközi téren is szeretnék bemutatni.
Az alumni találkozóra olyan hallgatókat várnak, akik itt tanultak korábban, és befolyással bírnak hazájukban.
A tanácskozás különböző helyszíneken zajlanak majd 110 regisztrált résztvevővel, akik több mint 60 országból érkeznek. Az első napon plenáris ülést tartanak, a második, szakmai napon, öt tematikus kerekasztal-beszélgetés lesz.
Nasri Alotti, aki damaszkuszi származású és orvosi végzettséget szerzett korábban Magyarországon, azt mondta: hálával tartozik hazánknak, és köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak, hogy itt tanulhatott. Ő számos dolgot kapott Magyarországtól, többek között biztonságot, és óriási lehetőséget, hogy álmait valóra válthassa – mondta. Magyarországot most már második hazájának tekinti és végleges otthonának – fogalmazott.
MTI