Megrázó középkori temetkezési szokásra utaló gyermeksírt találtak Visegrádon
Vámpírok jártak Visegrádon (Fotókkal!)
Jelenleg is zajlik Visegrád történetének legnagyobb régészeti feltárása, amelynek során különös leletek sora került elő. Ezúttal a visegrádi királyi palota szomszédságában található egykori ferences templom területén régészeti feltárások során több tucat csontváz került a felszínre. A sírok egy része valószínűleg a szerzetesekhez, másik része pedig polgári lakossághoz kötődik: a koporsóban vagy halotti lepelben talált földi maradványok a 15. század első fele és a 16. század közepe közé tehetők.Forrás: Visegrád Reneszánsza Facebook-oldal
A templomhajóban, közel a szentélyhez egy nagyon különös sírcsoport is napvilágot látott: egy felnőtt nyughelyének tekinthető gödör feltárásakor váratlanul egy koporsó nélküli, halotti lepelben eltemetett gyermek maradványai kerültek elő: a jobb combcsont alatt közvetlenül egy nagyobb méretű tárgy került elő, amelyet a kiemelést követően restauráltak, így kiderült, a sírba helyezett tárgy nem más, mint egy vas lakat, ami a VXI. században volt használatban. A koponya mellett, a száj közvetlen közelében pedig egy öklömnyi kődarabra bukkantak. A régészek a sírt tovább mélyítve a gödör alján egy ugyancsak koporsó nélkül eltemetett felnőtt csontvázára bukkantak, csontozatán több helyen súlyos, degeneratív elváltozásokkal. És ami ugyancsak meglepő volt: e csontváznak a lábánál is lakat feküdt.
A szakértők szerint a lakatok babonás szokásokra utalnak: ha lakatot helyeztek el a sír mellé, az a középkorban elterjedt hiedelem szerint megakadályozta, hogy a halottak visszatérjenek a túlvilágról, ami pedig a vámpírhiedelmekhez köthető. A túlvilágról visszatérő, élőket zaklató, azok vérét szívó kísérteteket hazánkban nora néven ismerték: a hiedelem szerint a nora egy vámpírhoz hasonlatos lény, ami a kereszteletlenül elhunyt gyermekből lesz, éjjelente az alvók melléből tejet és vért szív, így áldozatai elsorvadnak.
A Visegrádon feltárt leletek esetében a két, egyazon sírgödörbe egymás fölé, lakattal eltemetett gyermek és felnőtt csontváz között több összefüggést is feltételeznek a szakemberek. Elképzelhető, hogy rokoni kapcsolatban álltak, és az is, hogy mindkét személytől testi vagy mentális betegségük miatt tartottak, ezért igyekeztek őket a sírhoz rögzíteni, hogy megakadályozzák a visszatérésüket. A fentebb említett vámpírhiedelmet a lakatokon kívül alátámaszthatja a gyermek szájánál megfigyelt kődarab is, amelynél nem zárható ki teljesen, hogy eredetileg a szájába helyezték.
A leletekkel kapcsolatban további kérdések is felmerülnek a régészek szerint, melyekre a terület teljes feltárása és az elvégzett tudományos vizsgálatok alapján kaphatnak választ.
A 2021-ben indult Visegrád Reneszánsza fejlesztési program részeként zajló régészeti feltárást a Várkapitányság megbízásából az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum két intézménye, a Nemzeti Régészeti Intézet és a Mátyás Király Múzeum szakemberei végzik el. A Visegrád Reneszánsza fejlesztési program eredményeként a várrendszer és a királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően születik újjá. A fejlesztési program keretében a következő években nemcsak az alsóvár és a Salamon-torony, a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója valósul meg, de a visegrádi fellegvárat és a királyi palotát is megújítják.