Virág helyett – virtuális kiállítás nőkről (nem csak) nőknek
Különleges ajándékkal készül nőnapra a Magyar Nemzeti Múzeum: március 7-én este 19.00 órakor ugyanis új, virtuális kiállítást nyit Nőnek való vidék? címmel.Talán nem meglepő, hogy a középkor hajnalán, amikor különböző eredetű és kultúrájú népek váltották egymást a Kárpát-medencében, az írott források elsősorban a hódító- és zsákmányszerző háborúkról, ezek kapcsán pedig a férfiak világáról emlékeztek meg. Míg ezekben a történelmi dokumentumokban a nők csaknem teljesen láthatatlanok maradtak, addig a régészeti leletek annál jobban árulkodnak róluk: sokszor ugyanis éppen az asszonyok sírjai azok, amelyek látványosabbak, gazdagabbak és színesebbek, mint a férfiak temetkezései. És, ha csak a háttérből is, de ezek a lányok, anyák és asszonyok voltak azok, akik irányították az eseményeket, így jelentős szerepet játszottak Európa átformálásában.
A régészeti ásatásokon napvilágot látott tárgyak segítségével rekonstruálhatóvá, egyszersmind bemutathatóvá vált nemcsak az egyes korok női viselete, használati tárgyai, hanem a közösségben betöltött kiemelkedő szerepe is. Nemesfém ékszereik, nagy gonddal megmunkált eszközeik egyébként semmivel sem maradnak el a férfiak méltóságot jelző tárgyaitól.
A Magyar Nemzeti Múzeum honlapján március 7-től magyar és angol nyelven elérhető Nőnek való vidék? című online kiállítás a hun kor (IV. század vége–V. század közepe), a germánok (V. század közepe–VI. század közepe), az avar kor (VI. század közepe–IX. század eleje), a Karoling-kor (IX. század), a honfoglalás kora (X. század) leleteit vizsgálva próbálja meg bemutatni az adott történelmi időszak női viseletét, a nők mindennapjait, a társadalomban betöltött szerepét és hiedelemvilágát. A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tár gyűjteményeiből összeállított tárlaton látványos képek és 3D modellek, valamint az azokhoz tartozó szövegek segítségével a látogatók nemcsak a tárgyakat, hanem az azok mögött húzódó személyes történeteket is megismerhetik majd.