Rendhagyó kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban
Yoko Ono és a világbéke
A béke fontosságára hívja fel a figyelmet A háborúnak vége! Ha akarod – Tribute to Yoko Ono címmel megnyílt interaktív kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az ukrajnai konfliktusra is utaló tárlaton a 90. életévében járó, személyiségében rendkívül megosztó alkotó több mint harminc, béke mellett kiálló műve látható.Yoko Ono bankár szüleinek köszönhetően Tokió, San Francisco és New York között vándorolva nőtt fel, majd bölcsészdiplomájának megszerzése után Manhattenbe költözött. Az avantgárd művészek világában már a John Lennonnal való londoni megismerkedése előtt is ismert volt, de a nemzetközi hírnevet a Beatles alapító tagjával kötött házassága hozta el számára. 1969-ben már javában dúlt a vietnámi háború, amelyben egymillió vietnámi katona és további kétmillió civil hunyt el, miközben az USA katonai vesztesége alig haladta meg az 58 ezer főt.
A háborúkat egyetemesen elítélő Lennon–Ono-páros közös békeharcának egyik ikonikus pillanata volt a New Yorkban 1972-ben tartott jótékonysági koncert, amely a mentálisan sérült gyermekek megsegítésén túl a béke melletti kiállásról is szólt. A fellépésen elhangzott Lennon második és egyben legnépszerűbb szólóalbumának címadó dala, az Imagine is, amely azóta a világbéke himnuszává vált. „Megtestesítette mindazt, amiben John és én erősen hittünk: Rock a Békéért és a Megvilágosodásért” – emlékezett Yoko Ono az előadásra, amelyre a belépéskor tamburinokat osztogattak, arra kérve a közönséget, hogy ők is vegyenek részt a zenélésben.
A nézőkkel folytatott interaktív párbeszéd Yoko Ono előadásainak védjegyévé vált. Éppen ezért a Magyar Nemzeti Múzeum tárlatának is hangsúlyos eleme, hogy a bemutatott alkotások között több olyan is legyen, amely a művész eredeti szándéka szerint a közönség közreműködésével kel majd éltre. A Menekülthajó, illetve Az én anyukám gyönyörű című felületekre ugyanis a látogatók helyezhetik el személyes üzeneteiket.
A provokatív művészeti megnyilvánulásairól ismert művész tárlata nem a klasszikus értelemben vett kortárs képzőművészeti kiállítás, hiszen a festmények és modern szobrok mellett rövidfilmek, valamint interaktív és performatív művek is megtekinthetők az alkotások között. Ilyen a Levágott darab című performansz, amelyet Yoko Ono először 1964-ben mutatott be Tokióban. Az előadás során a közönség a ruhájából vághatott le egy darabot, a teljes lemeztelenedésig. A bemutatóval az emberi test kiszolgáltatottságára, az egymástól való elidegenedésre próbálta felhívni a figyelmet. Az egykori produkció szellemében a tárlattal párhuzamosan performanszsorozat indul útjára előre meghirdetett időpontokban, ismert emberek közreműködésével. A kiállítás zárónapjának díszvendége Yoko Ono és John Lennon fia, Sean Lennon zenész lesz.
Yoko Ono életének magyar kötődései is vannak. A művész ugyanis John Lennon halála után két évtizeden át Havadtőy Sámuel képzőművésszel élt, sőt Galéria 56 néven egy ideig közös kiállítótermet is működtettek Budapesten. A „happening nagy papnője” – ahogyan a 60-as években a nemzetközi sajtó előszeretettel nevezte – magyarországi kiállítása február 18-ig látogatható. Yoko Ono ezen a napon ünnepli 90. születésnapját.