A vidék minisztere – Klebelsberg és Szeged
Hencz Péter, e-mailGróf Klebelsberg Kunó (1875–1932) vallás- és közoktatásügyi miniszter, Szeged országgyűlési képviselője küldetéses ember volt. A trianoni tragédia után kiutat talált és mutatott. Országépítő programjának vezérelve az volt, hogy a kultúrát, oktatást, tudományt, egészségügyet, sportot kell fejleszteni ahhoz, hogy a nemzet fennmaradjon. A kultúrtörténetben is szinte páratlan módon a nemzeti jövedelem 10-15 százalékát költötte ezen célokra!
A trianoni országcsonkítás után vált nyilvánvalóvá a dualizmus alatti fejlődés aránytalansága, a vidék és különösen az Alföld elmaradottsága Budapesthez képest. Kedvelt politikai alapvetése volt a decentralizáció, azaz a vidék felzárkóztatása. „Magyarország rekonstrukciójának éppen az egyik vezető gondolatnak kell lenni, hogy a magyar vidékbe mentől nagyobb erőt öntsek.” Ennek szellemében jöttek létre a vidéki egyetemek 21 klinikájukkal Szegeden, Pécsett és Debrecenben. A kevesebb mint 3 év alatt megépült 5000 népiskola és 500 óvoda nagy része is vidéken létesült! 1500 iskolakönyvtárat, 1555 népkönyvtárat hoztak létre, felső mezőgazdasági (47), parasztfőiskolák létesültek. Átfogó programokat szerveztek az analfabetizmus felszámolására: iskolán kívüli népművelés és felnőtt oktatás, szabadegyetem a rádióban. Mindezeknek tulajdonítható az analfabetizmus 15-ről hat százalékra való csökkenése, ami a világ élvonalába emelte hazánkat. A vidékfejlesztésből minden bizonnyal kedvenc városa, Szeged kapta a legtöbbet: egyetem, klinikák, kollégiumok, főiskolák, Dóm téri épületegyüttes, Fogadalmi templom orgonájával, harangjával, 18 új iskola, tornatermek és csarnokok, uszoda, játszóterek, szobrok, halastavak a város élelmezésére, füvészkert, szabadtéri játékok elindítása.
A szegedi egyetem egyik feladatának szánta az Alföld kutatását, a biológiai tudományok művelését. Ennek a tudománypolitikának köszönhető Szent-Györgyi Nobel díja a C-vitamin felfedezéséért és előállításáért a szegedi paprikából. Ide vezethető vissza az ugyancsak Nobel-díjas Karikó Katalin útnak indulása.
Napjaink vidékfejlesztéséhez Klebelsberg Kunó számos szép, követendő példát, gondolatot, ötletet adott.