Szervezkedni kell!

A posztkommunista hatalom nem szereti az öegeket és a parasztoka Az öregek "túl sokat tudnak", a parasztok pedig pedig önállóak és függetlenek. Egyiküket sem lehet az orruknál fogva vezetni. Az idősek és a gazdák munkanélküliséggel sem fenyegethetők. Így nekik nehéz "beadni", hogy a Jobbik által szervezett Magyar Gárda veszélyt jelent a demokráciára és a jogrendszerünkre. Pártok és egyesületek bejegyzéséhez a bíróságnak programot kell benyújani, ami tudtommal már megtörtént. A Magyar Gárda tevékenysége nem ütközik jogszabályba és az alkotmányba. Célja a hazafias nevelés, a nemzeti hagyományok őrzése, a honvédelmi szellem szolgálata és a környezet védelme. Nemes és közhasznú cél valahány. Miért van hát, hogy körmönfont és mondvacsinált ürügyekkel hevesen támadják a gárdát a szabadság ellenségei? A lejárató hadjárat minden állampolgár szabadságát érinti, az enyémet is. Lehet ugyanis, hogy holnap én akarok pártot vagy civil egyesületet alapítani. Nagy szükség is van a valódi civilek társadalmi aktivitásra, mert a negyvenéves elnyomás után igen gyenge lábakon áll nálunk a "civil" kurázsi és a társadalmi kontroll. Demokratikus módon vezetni, ez sok bajjal és nyűggel jár, amit a hatalom nem szívesen vesz a nyakába. Mégis vállalni kell költségeivel, vesződségeivel együtt, mert európai mivoltunk már igényli a civil kontrollt, átláthatóságot, demokráciát. Az önkényes megoldások mögött már nem áll egy idegen nagyhatalom szuronyaival és tankjaival. Helyette kínálkozik a népnek segítőtársul a sok nyugati jogvédő szervezet, a "szabad világ" testvérszervezetei és támaszkodhatunk az Európai Néppárttal együttműködő uniós képviselőkre is. Magyarországon a Magyar Gárda után még sok új civil szervezetnek kell alakulnia, mert a szabad szervezkedés kívánatos dolog, amit semmilyen súlyos ármánykodással nem lehet megkerülni.

Kövér Károly, Szeged

Spekuláció

Az ATV Újságíróklubjának egyik adásában a Fidesz által kezdeményezett népszavazás ellehetetlenítéséről spekuláltak. Felvetették, hogy a kormánykoalíciónak Tóth Károly MSZP-s kéviselő javaslatát fontolóra kellene venni a módosításkor. Eszerint a vizitdíjat a beteg helyett a magánbiztosítók fizetnék. A klubtagok úgy vélték, ezzel a húzással a kormány megnyerné a népszavazást. Szerintük egy-egy társaságnak csak egy-egy milliárd forint vizitdíj megfizetését kellene átvennie. Dobálóztak a milliárdokkal. A spekuláns klubtagok ugyanúgy hülyének és becsaphatónak nézik a választópolgárokat, mint a trükkös miniszterelnök. A vizitdíjhoz az SZDSZ és az általa vezérelt kormány makacsul ragaszkodik, de a biztosítók ellentételezés nélkül nem fogják átvállalni a vizitdíjat, mert ezáltal csökken a nyereségük. A társaságok a profitorientált működésükhöz a kormánytól biztosítékot is akarnak kapni. Ha a biztosítótársaságok általi díjfizetést a választópolgárok többsége elfogadná, a simlis kormány a "kecske is jólakjon és a káposzta is megmaradjon" elv alapján a társaságokkal olyan háttér-megállapodásokat kötne, hogy azok az ingyenes alapellátások körét (a vizitdíj várható összegével) szűkítenék. Tehát a vizitdíjat burkoltan továbbra is a betegekkel fizettetnék meg, de már nem a vizitdíj jogcímén. Kormányváltás esetén az embert pusztító egészségügyi reform és vele a magán-biztosítótársaságok kritikus helyzetbe kerülhetnek. A vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj megmaradására kampányt folytató kormány a vesztett választási pozícióját (klasszikusunkat idézve) a sz…ból akarja visszahozni. A kampányuk fő célja, hogy a választók beetetésével a népszavazás ne legyen eredményes. Egy embert többször, több embert egyszer be lehet csapni, de több embert többször becsapni nehéz vállalkozás. Remélem, az újságírók spekulációja nem fog bejönni.Tégen László, Nagymaros

Szomorú vigasság

A miskolci Fidelitas 2007. jan. 22-re meghívta a szociális népszavazás vezetőjét, Tarlós István. Az előadást a miskolci Fráter György Gimnáziumban tartották, mely épület a Városháza téren van. Ez azért érdekes, mert a gimnáziumtól pár méterre ezen a délutánon hatalmas színpad állt keresztben az úton. Az önkormányzat – ki tudja miért – épp akkor és ott akarta megünnepelni a Magyar Kultúra Napját. A kultúra ünnepével persze nincs baj, csak ezen a helyen még soha az életben nem állítottak föl színpadot, ezért az eseményre igyekvőknek furcsa gondolatai támadtak a látványtól. Az ügyeskedés egyébként kárba veszett, mert az aula színültig megtelt emberekkel. Az est a Fidelitas fiataljainak beszédével kezdődött, majd Pelczlné Gáll Ildikó szólt az egybegyűltekhez. Az alelnök asszony mondanivalója olyannyira praktikus asszonyira, mégis tüzesre sikeredett, hogy a hallgatóságát többször is tapsra ragadtatta, kellő hangulatot teremtve a rendezvény utolsó előadójának, Tarlós Istvánnak. Tarlós Istvánt a magam részéről eddig jó politikusnak, ugyanakkor kicsit visszafogott, halk szavú embernek gondoltam. Annál nagyobb volt a meglepetésem, hogy igazi, briliáns szónokot ismerhettünk meg benne, aki a népszavazás jelentőségét a kétszerkettő egyszerűségével magyarázta el, ugyanakkor a beszédét annyi humorral fűszerezte, hogy a nyomasztó téma ellenére vidámmá varázsolta vele ezt az estét. Remélem, hogy volt a hallgatóság közt olyan is, aki eddig nem gondolta komolyan a népszavazást, de most – Tarlós úr érvei hallatán – belátta tévedését.

Juhász Margit, Miskolc

Mutyizgatók

A marosvásárhelyi RMDSZ választmánya Csegzi Sándort választotta Marosvásárhely magyar polgármesterjelöltének. A népakaratot felülírta az RMDSZ Központi Bizottsága és Csegzi helyett Borbélyt jelölte meg Marosvásárhely RMDSZ-es polgármesterjelöltjének. Csegzit megvesztegették életfogytiglanig járó marosvásárhelyi alpolgármesterséggel. A Köcsög utcai Paktum létre jött. A Bukarestből menekülő RMDSZ-es patkányt Marosvásárhelyen szeretné a bűnszövetkezet (RMDSZ) tovább rágcsáltatni!TO., Mikháza

Rajtaütés

Megindult a lakosság egészségügyi felmérése telefonon. Egy határozott hang négy kérdésre kér igen-nem választ: vérnyomás, cukor, reuma, asztma-allergia. Mivel gyors kérdésről van szó, s az ember gyanútlan, segítőkész, naiv – megválaszolja a kérdéseket. Mire észbe kaptam, már válaszoltam is. Utólag jutott eszembe, hogy megkérdezhettem volna, kinek a megbízásából, mi célból kérdezősködtek. Fel kellene erre hívni a lakosság figyelmét!

Kara Gáborné, Bp.

Valószínű

A Vasárnapi Újság egyik tavalyi adásában Orbán Viktor egy interjúban kijelentette, hogy az Európai Uniónak létfontosság az USA-val való szövetsége, főleg az ázsiai országok pl. Kína, India stb. rohamosan fejlődő gazdasági hatalmával szemben. Lehet, hogy Oxfordban még betartják a gentleman agreement szabályait, azonban az amerikai nagypolitikában ezek sohasem voltak érvényben. Ezért véleményem szerint inkább az valószínű, hogy Amerika a megfelelő pillanatban Kínával akar majd szövetségre lépni, akár az EU érdekeit is mellőzve. (Bár megtörténhet, hogy erről a megfelelő pillanatról lekésik!)

Tkacsik István, Kassa

Falurombolás

Nálunk olyan falurombolást végez a természetes visszafejlődés eszközeivel dolgozó demokrácia, amilyet a buldózerrel romboló N. Ceausescu el sem tudott képzelni. 20 évvel ezelőtt tüntettünk a falurombolás ellen. Akkor abban reménykedtem, hogy az Isten háta mögötti kis falum peroblémáit megoldja a demokrácia. Hát megoldotta. Az öregek meghaltak, a fiatalok elmentek, a házakat-épületeket az idő vas foga pusztítja. A kerteket, a földeket gaz borítja. Mi néhányan még itt tengetjük életünket, de már a Korondra látogató kíváncsiak sem tévednek ide. Kis falunk a végleges kiahlás útján tántorog.

I. F., Erdély

Zűrzavar

Juhász Ferenc és az MSZP azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a március 9-i népszavazáson a lehető legkisebb arányban szenvedjenek vereséget. Ezzel viszont elismerik, hogy amit tesznek, azt az emberek többsége nem akarja, vagyis hogy a népakarat ellen kormányoznak. Emiatt a kormánynak le kellene mondania, de eszük ágában sincs. Sőt. Horn Gábor például arról szónokol, hogy be fog bizonyosodni: az Orbán Viktor által emlegetett új többség nem létezik. Szegény Hornnak bizonyára sok álmatlan éjszakájába került, amíg elhitette magával, hogy a két százalék és a 62 százalék egyenlő. Merthogy nagyjából így aránylik egymáshoz az SZDSZ és a Fidesz támogatottsága. Azon egyébként, hogy az SZDSZ lényegében ellopta a Fidesz választási logóját, már bosszankodni sem érdemes. A csak önmaga iránt toleráns liberális párt mindössze a felkelő napot cserélte fel a vörös csillagra, a szocializmus rémével ijesztgetve a választókat. Ezzel csak két baj van. 1. Az SZDSZ lépett koalícióra 1994-ben a szocializmust kőkeményen és évtizedekig képviselő Horn Gyulával. 2. A baloldali szavazók jelentős hányada épp a szocializmus iránt érzett nosztalgia okán szavaz az MSZP-re. Egyszóval folyik az iszapbirkózás és sokak fejében teljes a zűrzavar. Ezért ha valaki a valóságra kíváncsi, menjen el egy lakossági fórumra, ahol a szocialisták akarják megmagyarázni a megmagyarázhatatlant. Ezeken az összjöveteleken lehullik az álarc, a képviselők saját választóik kérését gyakorlatilag gondolkodás nélkül, gúnyos nevetéssel kísérve utasítják el. Leszögezhetjük tehát, hogy az első plenáris ülésen a kormánypártok még egyszer meg fogják szavazni az egészségügyi törvényt (a levél a szavazás előtt íródott), Szili Katalinnal és Karsai Józseffel az élen. Saját szavahihetőségük érdekében csak ajánlani tudom az ellenzéknek, hogy a kormány szempontjából minden bizonnyal sikeres szavazás után szót se ejtsenek többé tisztességes szocialista politikusokról. Ilyenek ugyanis nincsenek!

J. M. , Miskolc