A pótolhatatlan

A bizonytalan munkahelyeiken hosszú időt eltöltők eleget hallották, hogy pótolhatatlan ember nincsen. A politikában ellenben van ilyen. Például az SZDSZ volt pártelnöke szilárd elhatározásával lemondott a funkcióiról, a csalással megválasztott új elnök rövid idő alatt hiteltelenné vált, a riválisát pedig a párt korifeusai valószínűleg nem akarták pártelnöknek, mert különben nem csaltak volna azért, hogy ne ő legyen az elnök. Most előállt az a helyzet, hogy a nagy „szürkeállományból” egyetlen elnököt nem tudnak kiállítani, aki a szocialistákkal képes együttműködni. Mentőakcióként elkezdték Kunczét győzködni, hogy térjen vissza, ám ő (egyelőre?) ellenáll. De vajon meddig, és mennyi pénzért vállalja el újra az otthagyott pozíciót? Kuncze esetleges visszatérésével a párt két legyet ütne egy csapásra, elüti a potenciális esélyes Fodort a tisztségtől, másrészt, és ez nyom többet a latban, Kuncze személyével újra helyreállhatna a Kóka által felrúgott koalíció. A Szent Ilona szigetére száműzött Napóleonból nem lehetett újra császár. Kuncze a saját elhatározásából száműzte magát a párt éléről, ezért elképzelhető, hogy különleges feltételekkel újra „császár” lesz, mert a politikában semmi sem lehetetlen. A szocialista párt Gyurcsányt mint miniszterelnököt egyelőre nem akarja, vagy nem meri nélkülözni. A liberális posztelvtársak adott esetben a hatalomért könyörtelenül megfúrják egymást, a hatalommal helyesen élni azonban nehezen tudnak. Visszaélni vele viszont nem nagy művészet!

Tégen László, Bp.

Egy a hetvenhez

Lenyűgöz Fodor Gábor elképzelése. Hajlandó lenne a Fidesszel együtt kormányozni, ha a Fidesz változtatna politikáján. Nem ő, nem az egyszázalékos SZDSZ, hanem a hetvenszázalékos Fidesz! Nem veszi észre, hogy egyre többen éppen az SZDSZ-t akarják a hatalmon kívül látni? Egyébként mi az, amiben változnia, változtatnia kéne a Fidesznek? Engedje magát vezetni az SZDSZ által s ezzel járuljon hozzá az ország további kiárusításához, járuljon hozzá a több-biztosítós vagy többpénztáros egészségügy bevezetéséhez? Ezek szerint Fodor Gábor parlamenti kormányzó szerepre készül? Hihetetlen! Nem lehet, hogy nem érzékeli a nép akaratát, hogy nem tudja felfogni, mennyire felelős a pártja az MSZP-vel együtt az országban kialakult helyzetért, ami tulajdonképpen az utóbbi két, de inkább hat évben történt. Fodor egyszerűn azért lépett ki annak idején a Fideszből, mert ott nem termett neki babér. Nem kevésbé ejt ámulatba Gyurcsány, aki azért nem akarja átengedni az ország vezetését, mert most „két nagyon könnyű év következik”. Sokan mondták már róla, hogy nem komplett. Szerintem ez túlságosan kíméletes fogalmazás. Miért is lenne könnyű az elkövetkezendő két év ebben az eladósított, kiárusított, kirabolt országban? Erre elfogadható választ úgysem tudnának adni. Nem vallanák be az igazságot, hogy azért, mert 2010-ben választás lesz, előtte meg az adózók pénzéből néphülyítő reklámot kell csinálni és bizonyos csoportokat meg kell fizetni a voksokért. Csak remélni tudom, hogy a tervük dugába dől. A nép már nem annyira bugyuta.

Czető Lászlóné, Bp.

Tessék megmondani

Az erdélyi magyar egykézők (ritkábban kétkézők) pártokba (RMDSZ és MPP) tömörültek, hogy jogilag, hivatalosan képviseljék az erdélyi magyarok elmúlását. A sokgyerekes erdélyi magyar családok (vannak ilyenek is, ha sajnos nem is túl sokan) javának legjava erdélyi magyar gyerekeik magyar nevelésére koncentráltak, nem pedig az erdélyi magyar pártok gittelésére. Az utóbbira adva voltak az 1989-ben emanált megélhetési erdélyi magyarok. „Jó” munkájuk miatt járhat még mindig román iskolába, egyetemre az erdélyi magyar gyerek Erdélyben. Ha sok magyar gyereket vállaltál Erdélyben, akkor a pártemberek bolondnak tartanak és lenéznek, mert szerintük a mennyiség nem számít, csak a „minőség”. Jó lenne, ha a pártfilozófusok kissé körültekintenének a világban. A kínaiaknál és az indiaiaknál is előbb lett a mennyiség, amely ma már rohamosan minőségre vált át. Hogy ne beszéljek az oláhok erdélyi taktikájáról, akik az 1700-as években teleszülték Erdélyt Mária Terézia jóvoltából és az erdélyi magyar nemesség gyengeelméjűségéből

kifolyólag. (Az utóbbiak „piacgazdálkodtak”: az olcsó oláh munkaerőben vélték felfedezni Erdély magyar felemelkedését!) Erdély akkor virágzott magyarilag, amikor még a magyaroknak megvolt a kritikus tömeg feletti tömegük, amelyből nagy erdélyi magyar dolgok tudtak kipattanni. Azóta állandóan defenzívában vagyunk, s szánalmas politikai vezetőink arra játszanak, hogy az erdélyi magyarság ürügyén mentsék a menthetőt, de elsősorban magukat. Mennyiség nélkül nincs minőségi jövő. Ezt tessék megmondani az erdélyi magyar politika korifeusainak!

TO., Mikháza

Feltámadás

– Kérek egy doboz Kossuthot. – Kossuthot? Sajnálom, de ezt a cigarettafajtát régóta nem forgalmazzuk. Adhatok helyette egy Ferencet? – És Ötéves terv van? – Már hogy lenne! De van Konvergenciaprogram. Az ugyanolyan büdös, mint az Ötéves terv volt. – Füstszűrős Fecske? – Az sincs. Szabad madarat tartunk, az majdnem olyan büdös, mint a Konvergenciaprogram. A Fecske árusítása régen abbamaradt. – Hát Tulipán? Tudja, az a finom, illatosított dohánnyal töltött, füstszűrő nélküli? – Nincs! Szegfű van. De hadd kérdezzem, honnan érkezett uraságod? – Én kérem a Kádár-rendszerből jöttem… vissza.

Keszthelyi István, Bp.

Kiderült

Negyven év után kiderült, hogy 1956 nem „ellenforradalom”, hanem – ahogy zárt családi-baráti körben és a nagyvilágban is hívták – forradalom volt. Kiderült, hogy a kolhozba verés mégsem önkéntes alapon ment és a szovjet megszállók sem barátként tartózkodtak Magyarországon. Kiderült, hogy a vörös tagkönyvesek állításaival szemben nem a magántulajdon undok és utálatos. Ma már a köztulajdont szidják és kárhoztatják. Kiderült, hogy mihelyst az elvtárs lesz a burzsuj, az akkor már nem lesz szipolyozás és kizsákmányolás. Kiderült, hogy – mint külső támasz – kevés a Vörös Hadsereg. Kell még egy fegyveres párthadsereg (a pufajkás munkásőrség), most viszont nem kell a fegyvertelen Nemzeti Gárda. Kiderült, elkerülhetetlenül szükség van a vizitdíjra, napidíjra, tandíjra, aztán egy tollvonással hirtelen eltörölték őket. Kiderült, hogy a népszavazás nincs hatással Gyurcsány pozíciójára. És hogy fogunk csodálkozni, ha mégis kijelenti: böszmék voltunk, elkúrtuk, eladósítottuk és sereghajtóvá tettük az országot – ezért hozzájárulunk az előrehozott választások kiírásához. Akkor az ég is kiderül hazánk fölött.

Kövér Károly, Szeged

Hamis eskü

Hippokratész óta esküt tesznek az orvosok diplomájuk átvételekor. Az eskü eredeti szövege az évszázadokon át nyelvileg, formailag és bizonyos fokig tartalmilag is számos változáson ment keresztül, de eszmei lényegét tekintve örök érvényű. Kimaradt belőle például „…halálos szert még kérésre sem szolgáltatok ki senkinek, sem pedig nőnek magzatelhajtó szert…” (eutanázia, művi vetélés). Kissé átfogalmazva, de lényegében benne van a modern változatban is „…tartózkodva mindentől, ami káros és ártalmas”, azaz a mai változatban „…esküszöm, hogy orvosi hivatásomat a betegségek megelőzésére, a betegek testi-lelki javára, betegségek meggyógyítására fordítom”. Kérdezem jogosan, hogy a betegségek megelőzésére, a betegek testi-lelki javára a betegségek meggyógyítására szolgál-e 1) ha életét (kíméletesen) kioltom?, 2) egészséges magzatát kitépem az anyaméhből?, 3) leányok meddővé tételével megakadályozom örökre, hogy valódi hivatását – az anyaságot – megvalósíthassa? Kétségtelen tény, hogy körmönfontan megfogalmazott törvények (un. medikoszociális indikációk) a magzatölést már lehetővé teszik. Napirenden tartják az eutanázia és mesterséges meddővé tétel törvényi engedélyezését is. Vannak és lesznek kollégák, akik mindezt végre is hajtják. Szolgáljon számukra megnyugtatásul, hogy amennyiben önbecsülésük és lelkiismeretük nem szab gátat cselekedeteiknek, sem esküszegés, sem emberölés, sem szándékos egészségkárosítás miatt ez a bíróság nem fogja őket felelősségre vonni. De gondoljanak arra, hogy egyszer majd olyan bíró elé kell állniuk, akit nem befolyásol sem hatalom, sem párt, sem anyagi érdek. Ugyan mit hoznak fel mentségükre?!

Vass-Eysen Ervin, Kecskemét