Harmincéves a Demokrata
2001 – A Demokrata szemével
Harminc évvel ezelőtt, 1994. augusztus 18-án jelent meg az első Demokrata. Az évforduló alkalmából időutazásra hívjuk olvasóinkat. Arra vállalkoztunk, hogy az elmúlt harmincegy év lapszámait újraolvasva olyan válogatást nyújtsunk át önöknek, ami, túl azon, hogy látleletet ad arról, milyen is volt az adott év, milyen állapotban volt az ország, mivel küzdött a magyarság, egyúttal esszenciáját adja annak is, kik voltunk, kik vagyunk mi, milyen újság is a Demokrata.„Az a bizonyos polgári művészetkedvelés most hiányzik. Ez az átmeneti időszak a történelem számára csupán egy pillanat, csak nekünk rossz, mert nekünk ez az életünk.”
(Schubert Éva nem néz hátra – Fehérvári Zita interjúja, Magyar Demokrata 2011/1., január 4.)
„Csak azt nem értem, hogy ha az osztrákok is, a bajorok is olyan büszkén hordják a saját viseletüket, mi miért nem?”
(Arckép – Boros Károly interjúja Hampel Katalinnal, Magyar Demokrata 2001/1., január 4.)
„A független értelmiségi szerepében tetszelegni a huszadik század egyik legnagyobb hazugsága, leghatásosabb átverése.”
(A nagy hazugságok százada van mögöttünk – Seszták Ágnes interjúja Schmidt Máriával, Magyar Demokrata 2001/6., február 8.)
„A nemzeti oldalhoz tartozó alkotóknak alig vannak fórumaik, vagy ha vannak is, haldokolnak. A magyarság nincs elismerve a saját hazájában, és kedves melegágya, kalandozó tanyája a haza fogalmát lejárató és igazán nem is érzékelő szellemi csoportoknak, akiknek ha valami nem tetszik, rögtön feljelentik az országot külföldön.”
(Nincs esély a megigazulásra – Bodnár Dániel interjúja Döbrentei Kornéllal, Magyar Demokrata 2001/7., február 15.)
„Ilcsi néni védjegy lett, olyannyira, hogy 1999-ben állami kitüntetést is kapott. Kozmetikusként elsőnek a magyar történelemben. (…) [Azt mondta:] »Szülétől tanultam meg, hogy a növényekben mindenre van megoldás. Évszázados tapasztalatok, hagyományok éltek a népben, hiszen nem volt orvos a falvakban, a szükség mindenre megtanítja az embert.«”
(Arckép – Bagota Edit interjúja Molnár Dánielnével, „Ilcsi nénivel”, Magyar Demokrata 2001/8., február 22.)
„Fogalmam sincs, hogyan kerekedett ki a beszédemből egy vádirat. Mert végül is az lett. Vádirat azok ellen, akik eltiporták 1956-ot, s utána még évtizedekig, elnyomás alatt tartották az országot. (…) És én megindokoltam mindazt, amit vádként fogalmaztam meg. (…) Többen úgy fogalmaztak, ez a beszéd bombaként robbant.”
(A beszédemből vádirat lett – Matúz Gábor interjúja Wittner Máriával, Magyar Demokrata 2001/10., március 8.)
„Gyönyörű szép életem volt. Az Isten megadta, hogy azt szolgálhattam, amire szükségem volt: a hazámat.”
(Arckép – interjú Bessenyei Ferenccel – Boros Károly interjúja, Magyar Demokrata 2001/11., március 15.)
„Mind politikai, mind jogi, mind morális értelemben felrobbant a kisgazdapárt. Torgyán József felfoghatatlan mélységbe taszította azt a történelmi múltú mozgalmat, ami valaha a kisgazdapárt volt.”
(Öklök, arcok, verítékek – abl, Magyar Demokrata 2001/19., május 10.)
„Ezek a vasárnapi ebédek, ez a nótaszó jelentette nekem a meleg családi légkört. Ezeknek az emléke él bennem legélénkebben.”
(Arckép – Boros Károly interjúja Beregszászi Olgával, Magyar Demokrata 2001/23., június 7.)
„A hétmilliós Bagdadban különös módon él együtt a múlt és a jelen. Az Ezeregyéjszakából is ismert Harún al-Rasid kalifa palotája mellett szocreál betonépületek ágaskodnak, az utcán vízhordó fiú egyensúlyoz az elsuhanó autók között, a középkori mecset tőszomszédságában hangulatos teniszmérkőzés zajlik. (…) A helyszínen a Demokrata munkatársa döbbenetes tapasztalatokat szerezhetett az Öböl-háború máig tartó hatásairól.”
(A kitagadott ország: Irak – Szentesi Zöldi László helyszíni riportja Bagdadból, Magyar Demokrata 2001/25., július 21.)
„Amerika hadban áll – ezt jelentette be George W. Bush elnök a keddi, New Yorkot és Washingtont ért terrortámadások után. (…) A támadás megrengette a világot: a tetemes anyagi káron és a felbecsülhetetlen emberi veszteségen túl egy mítosz is összeomlott.”
(Amerika hadban áll – Jókuthy Zoltán, Magyar Demokrata 2001/38., szeptember 20.)
„[Páty] képviselő-testülete úgy döntött, hogy közteret nevez el Horthy Miklósról.”
(Az első utcatábla – Sándor Csilla, Magyar Demokrata 2001/43., október 25.)
„Esztergom és az ország több ékkővel lett gazdagabb az elmúlt hónapokban. Egy ilyen ékkő a Dunát újra átívelő Mária Valéria híd.”
(Keresztül a hídon – Zsebők Csaba, Magyar Demokrata 2001/44., október 31.)
„Most, hogy Mécs Imre szabad demokrata képviselő az Országgyűlésben lecsőcselékezte azokat az ötvenhatosokat, akik Demszky Gáborral (egykori maoista) és Kovács Lászlóval (egykori marxista-leninista) együtt őt is kifütyülték, időszerűvé vált tisztázni, ki is valójában?”
(Egy kihallgatás jegyzőkönyve – Bertók László Attila, Magyar Demokrata 2001/46., november 15.)
„Úgy gondolom, hogy nem tiszta lappal születünk erre a világra. Arra a lapra, amivel én ide születtem, az volt fölírva nagybetűkkel: lovasíjászat.”
(Arckép – Boros Károly interjúja Kassai Lajossal, Magyar Demokrata 2001/48., november 29.)