Harmincéves a Demokrata
2012 – A Demokrata szemével
Harminc évvel ezelőtt, 1994. augusztus 18-án jelent meg az első Demokrata. Az évforduló alkalmából időutazásra hívjuk olvasóinkat. Arra vállalkoztunk, hogy az elmúlt harmincegy év lapszámait újraolvasva olyan válogatást nyújtsunk át önöknek, ami, túl azon, hogy látleletet ad arról, milyen is volt az adott év, milyen állapotban volt az ország, mivel küzdött a magyarság, egyúttal esszenciáját adja annak is, kik voltunk, kik vagyunk mi, milyen újság is a Demokrata.„Amit a sors ötszáz éve Mohácsnál kicsavart a kezünkből, teljes és maradéktalan önrendelkezésünk immár a miénk. Ennek a történelmi sikernek szimbólumnál sokkal nagyobb erejű betetőzése az új Alaptörvény hatályba lépése.”
(Bencsik Gábor – A díszalbum megszületett, Magyar Demokrata 2012/1., január 4.)
„Földrészeken átnyúló, nemzetközi nagykoalíció állt össze Magyarország ellen, mert hazánk szakítani kíván a gyarmati státussal. A hadjárat célja Orbán Viktor antidemokratikus eltávolítása, hasonlóan az Olaszországban és Görögországban végrehajtott államcsínyekhez.”
(Új Trianon fenyeget – Ágoston Balázs, Magyar Demokrata 2012/2., január 11.)
„Félmillió ember kérte a hathatós oltalmat Gábriel arkangyal szobrának tövétől indulva az Országházhoz, ahol végül aranyszínű galambok kezdtek el röpködni a Parlament fölött az ég sötét kárpitján, mint az angyalok.”
(Aranyszínű galambok – Bencsik András vezércikke, Magyar Demokrata 2012/4., január 25.)
„Mohácsi Viktória Kanadába emigrált. A volt SZDSZ-es európai parlamenti képviselő különösebben nem fog hiányozni, ám az eset kapcsán a magyarországi cigányok Kanada iránti vonzalma mögött az anyagi megfontolásokon túl átfogó magyarellenes kommunikációs hadjárat szándéka sejlik föl.”
(Több is veszett Mohácsnál – Kifulladóban a rasszizmusipar Magyarországon – Ágoston Balázs, Magyar Demokrata 2012/7., február 15.)
„Kifejezetten magyar problémákat akarunk felmutatni, olyanokat, amelyek az egész nemzetet érintik – fogalmazza meg művészeti ars poeticáját az Új Színház igazgatója.”
(Korunk hőse – Farkas Anita interjúja Dörner Györggyel, Magyar Demokrata 2012/8., február 22.)
„Ők nem tudják, de mi tudjuk, Európa történelme akkor bicsaklott tragédiákba, amikor megtagadta a keresztény erkölcsöt és értékrendet, mondjuk ki: nemritkán áruló keresztények közreműködésével. Ezenfelül az unió vezénylői nem ismerik föl nemcsak Európát, hanem a fehér embert is fenyegető halálveszélyt. És ahelyett, hogy erre összpontosítanának, a magyart nyüstölik, aki mindig csak a túlélésért volt renitens. Istenem! Mekkora ökrök gyülekezete ez az EU. Rémület!”
(Csodálkoztok? – Szalay Károly, Magyar Demokrata 2012/9., február 29.)
„[A hungarikumtörvény] a szívügyem volt. Nagyon lényegesnek tartom, hogy összegyűjtsünk, megőrizzünk mindent, ami magyar érték, legyen az étel, bor, művészeti alkotás, vagy éppen ruházat. Ez a törvény ehhez teremtette meg a hátteret.”
(Magyar érték – Bándy Péter interjúja Fazekas Sándorral, Magyar Demokrata 2012/15., április 11.)
„Hét egyezmény Kínával, magyar invázió Kazahsztánban, szaúdi miniszterek sereglése Budapesten – a keleti nyitás immár konkrétumokban is testet ölt. Az egészséges egyensúlyra törekvő politika még útja elején jár, de bizakodhatunk.”
(Keleten a helyzet változik – Ágoston Balázs, Magyar Demokrata 2012/20., május 16.)
„– Nem erre számítottál a rendszerváltáskor?
– Én annak idején alig vártam a felszabadulást. Mindig abban reménykedtem, hogy egyszer csak meghal Kádár János, és elindulnak a dolgok az országban. És arra kellett rájönnöm, hogy ez, ami itt van, nem az oroszok bűne. Azok rég hazamentek, Kádár halott, és én ugyanazt látom.”
(Spirálhatás – Szentei Anna interjúja Takáts Tamással, Magyar Demokrata 2012/21., május 23.)
„– Gondolt-e arra később, hogy hiába volt az egész? Hiszen nem bukott meg a rendszer.
– Soha nem éreztem fölöslegesnek a forradalmat. De 1994-ben, s aztán 2002-ben, látva, hogyan térnek vissza a hatalomba az egykori kommunisták, bizony többször is elgondolkodtam azon, megérte-e ennyi ártatlan embernek az életét, a vérét adnia ezért az országért.”
(Össze kell kapaszkodnunk – Bándy Péter interjúja Wittner Máriával, Magyar Demokrata 2012/24., június 13.)
„Nagyon örültem a [Budapest] díszpolgári címnek, mert ez volt munkám első hivatalos elismerése. (…) A díjat testvéreim nevében is köszönöm, mert ők életükben nem nagyon kaptak díjakat.”
(Lelki ember – Szakács Gábor interjúja Frenreisz Károllyal, Magyar Demokrata 2012/31., augusztus 1.)
„[A fölszállott a páva] nyilvánosságot ad a másik Magyarországnak, ahol nem a konzumidióták kapják a főszerepet, hanem azok, akiknek személyes, élő kapcsolatuk van a népművészettel.”
(A másik Magyarország – Szentei Anna interjúja Zsuráfszky Zoltánnal, Magyar Demokrata 2012/46., november 14.)
„Egy nagyon kedves erdélyi barátunk, Levente mondta a Gasztroangyal forgatásán, hogy a múltból csak a parazsat érdemes elhozni, a hamut ott kell hagyni.”
(Csupa jót látok – Fehérváry Krisztina és Szentei Anna interjúja Borbás Marcsival, Magyar Demokrata 2012/51-52., december 19.)