56 a lelátókon
Törvényjavaslatot terjesztett be az olasz Liga párt egyik szenátora arra vonatkozóan, hogy az Avanti Ragazzi di Buda (Előre mind, budai srácok!) legyen az ország hivatalos ünnepi dala, és mint ilyen, kerüljön be a tantervbe is. Claudio Barbaro indoklása szerint a dal olyan értékeket hordoz, amelyek alapjai az olasz köztársaságnak is. De hogyan lett az 1956-os magyar forradalom ifjú harcosairól szóló szerzemény az olasz jobboldal ikonikus dala?1956 őszén a magyar forradalom híre egész Olaszországban szolidaritási hullámot indított el. Az olaszok magyarok iránti szimpátiáját évekkel később öntötte dalba Pier Francesco Pingitore dramaturg, rendező és dalszövegíró, valamint Dimitri Gribanovski zeneszerző, amit a híres római Salone Margherita színház Bagaglino című politikai varietéműsorában adtak elő 1966-ban, a magyar forradalom tízéves évfordulója alkalmából. Ez volt az Avanti Ragazzi di Buda című dal, melynek dallama és szövege csak nyomokban emlékeztet a mostanira. A ma nyolcvanhat éves Pier Francesco Pingitore azóta egy nyilatkozatában elmondta, büszke arra, hogy akkoriban egyedüliként ő tartotta fontosnak a dalszerzők közül, hogy emléket állítson a magyar forradalomnak.
A magyarok szabadságszeretetéről szóló dalért a ma nyolcvanhat éves Pier Francesco Pingitore idén október 23. alkalmából veheti át a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést. A szerző ennek kapcsán úgy nyilatkozott, sosem gondolta volna, hogy dalát 2020-ban az olasz és magyar fiatalok fogják énekelni, majd úgy fogalmazott, „nagyon örülök, de ez nem az én érdemem, hiszen én nem tettem mást, mint írtam egy dalt. Az érdem a magyaroké, akiknek a dal emléket állít.”
A dal a hetvenes évekre elterjedt, és már városszerte énekelték jobb- és szélsőjobboldali szervezetek eseményein, a kommunista diktatúra elleni lázadás himnuszaként.
Új versszakokkal kibővítve és részben átírva, az eredetinél indulószerűbb dallammal a neofasiszta Olasz Szociális Mozgalom pártjának (Movimento Sociale Italiano) ifjúsági szervezete, az Ifjúsági Front (Fronte della Gioventù) trieszti tagozatának zenekara rögzítette 1984-ben. Ez lett aztán a végleges változat. Noha így a dal először főként az újfasiszta közösségekben vált népszerűvé, erősen antikommunista szövege miatt később a mérsékelt jobboldalon is elterjedt. A kilencvenes évek elején aztán az SS Lazio futballcsapat egyik vezérszurkolója, Fabrizio Piscitelli és tíz társa kezdte el először énekelni a csapat otthonául is szolgáló Római Olimpiai Stadionban. Pár évre rá már húszezren zengték a focimeccseken, és azóta is gyakran felharsan. Így lett a csapat egyik indulója, és így lett része az ötvenhatos forradalomról való megemlékezés az olasz stadionok életének.