A bolsevizmus sötétje
Szeged alulteljesít. Ahelyett, hogy regionális kulturális, gazdasági és politikai központ volna, megmerevedett, megdermedt a város. Mintha űr lenne a Dél-Alföldön.
A korábbi konzervatív vélekedések szerint is rendkívül gyenge fideszes városvezetést 2002-ben szocialista uralom váltotta föl. A Magyar Szocialista Párt, a Szabad Demokraták Szövetsége, a Kapolyi László-féle Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Centrum Párt Összefogás Szegedért fedőnevű szövetségének közös jelöltjeként induló, az Újhelyi Istvánhoz és a fiatal kajmánokhoz sorolt Botka László már az első fordulóban megszerezte a szavazatok több mint felét, így az 1973-ban született fiatalember lett a város elöljárója. A negyvenhárom fős képviselő-testület többsége ugyancsak a baloldal színeiben ül a közgyűlésben. A szocialista túlsúlyú önkormányzat működését számos botrány kíséri, amelyek leginkább a szakmai hozzá nem értésben gyökereznek.
Kohári Nándor, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség önkormányzati képviselője szerint elképesztő szakmai dilettantizmus jellemzi például a Szeged külső városrészeit érintő csatornázást.
– A 2003-ban megkezdett munkálatokat európai uniós pénzből végzik, ám a kivitelezés minősége kritikán aluli. A legtöbb esetben közműegyeztetés nélkül állnak neki az ásásnak, ami azt jelenti, hogy nem vizsgálják meg, a felásni kívánt útszakasz alatt milyen más közművek húzódnak. Ezért aztán számtalan alkalommal eltépik a gázvezetéket, az ivóvízvezetéket és egyebeket. Volt rá példa, hogy a munkához szükséges vizet a legközelebbi tűzcsapból nyerték, majd szakszerűtlenül zárták vissza, így az télen szétfagyott. Ennél súlyosabb, hogy a rongálásokkal és a dilettáns javításokkal gyakran a vízminőséget is veszélyeztetik. Egy év alatt több mint százharminc ilyen eset fordult elő.
A Szegedi Vízközmű Működtető és Fejlesztő (SZVKM) Rt. víz- és csatornahálózati üzemének szakemberei terjedelmes jelentést állítottak össze az ilyesfajta szakszerűtlen munkálatokról. Ebből kiderül, hogy alig van információ-áramlás a kivitelezők és a műszaki ellenőr szerepét betöltő SZVKM között. Ennél botrányosabb azonban, hogy bár a munkálatokat a CULVERT 2003 Konzorcium végzi fővállalkozóként, mintegy harminc alvállalkozó is "rácsatlakozott" a beruházásra, így elég nehéz nyomon követni, ki kivel milyen szerződést kötött, abban ki mit vállalt, és ki miért felelős. A jelentés szerint "az EU-s közbeszerzéseknél, de a hazai közbeszerzéseknél is szakszerű előkészítés esetén tilos a többszintű alvállalkozás (…) Ha a szerződés kizárta a többszintű alvállalkozást, akkor ez szerződésszegésnek minősül…"
– A zűrzavar természetszerűleg vezet a dilettáns kivitelezéshez – véli Kohári Nándor. – Sok esetben, amikor kézzel kellene a földmunkát végezni, gépekkel túrják föl a talajt, így nem csoda, hogy olyan sok esetben elszakadnak az egyéb közművek. Gyálaréten a megsérült gázvezetékből szivárogni kezdett a gáz, s emiatt kigyulladt egy közeli trafóház. Szerencsére senki sem sérült meg, nem úgy, mint Petőfitelepen, ahol egy ember égési sérüléseket szenvedett, amikor ugyancsak a szivárgó gáz belobbant. Csak a szerencsén múlt, hogy eddig még senki nem halt bele a nagy fejlesztésekbe.
Hasonló dilettantizmus és érdektelenség jellemzi a baloldali városvezetés viszonyát a kultúra iránt, pedig Szegednek van mire büszkének lennie. A Hősök Kapuját Aba-Novák Vilmos freskói díszítik, az egyiken Horthy Miklós vezeti rohamra a Nemzeti Hadsereget. A Dóm téren minden negyedórában azt játssza a harang, hogy "Szeged hírös város, Tápéval határos, van nekem szeretőm, kivel leszek páros." Ennek ellenére a város egykor pezsgő szellemi élete megdermedt. Ma nincsenek Móra Ferencek, Tömörkény Istvánok, s ha lennének, bizonyára költségvetési tételeken kellene huzakodniuk Botka Lászlóval.
Akit, mint Szabó László, a Szögedi Védegylet elnöke, az MDF frakciójában helyet foglaló független önkormányzati képviselő mondja, Szeged műemlékei csak a PR szintjén érdeklik. Ezt jelzi a "legszögedibb szögedi", Bálint Sándor szülőházának lebontása a századik születésnapján. Hogy Botka nemigen érdeklődik a kultúra iránt, azt az is megerősíti, hogy a város Péccsel közösen pályázik az Európa Kulturális Fővárosa címre, ám ez csak névleges együttműködés, mert a szabályok szerint csak egyetlen pályázó indulhat, az pedig az ugyancsak baloldali vezetésű Pécs. Botka egy interjúban így vélekedett erről: "A pályázó városok közül – nevek említése nélkül – többnek eleve nincs esélye, de a kiírás jó alkalom volt arra, hogy megismertessék városukat. Mi erre nem vagyunk rászorulva." Mire nincs Szeged rászorulva? A sikerre?