Megnyitotta kapuit a Szeleta Park Látogatóközpont
A bükki barlangok titkai
Kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt négy évszakos kikapcsolódást kínálnak a frissen átadott Szeleta Park Látogatóközpont bel- és kültéri attrakciói. A hárommilliárd forint uniós és kiemelt kormányzati támogatással felépített ökocentrum kiállításán megelevenednek az ősember tartózkodási helyeként is szolgáló bükki barlangok titkai, köztük a Szeleta-barlang és környezete, a világhírű Szeleta-kultúra névadója.A Szeleta Park Látogatóközpont A bükki barlangok évezredes titkai – Az ősember természete című kiállítása interaktív eszközök segítségével mutatja be a Bükk hegység természeti kincseit, különleges földtörténetét, egyedi vízrajzát és kiterjedt barlangrendszerét, a kaptárköveket, a hegység növény- és állatvilágát, illetve Magyarország egyik legfontosabb őskőkori régészeti lelőhelyét. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) fenntartásában működő látogatóközpont több mint beltéri kiállítás…
Csigavonalban futó tanösvény
Életnagyságú, hófehér agyarú, impozáns megjelenésű mamutszobor jelzi a frissen átadott Szeleta Park Látogatóközpont épületének főbejáratát. A környezettudatosság jegyében napelemekkel felszerelt, geotermikus energiával és talajszondákkal hűtött, illetve fűtött, henger alakú épület külső megjelenése a területre jellemző földtani rétegződést szemlélteti. Mintha csak egy hatalmas földszelvényt emeltek volna ki a talajból.
A parkban tölgy-, nyír-, tisza-, szil- és fenyőfák között kanyargó, csigavonalba rendezett, tematikus modulokra épülő, tízállomásos tanösvényen ismerkedhetünk a Bükk-vidék természeti értékeivel. A Jövő ösvény a környezettudatosságot, fenntarthatóságot helyezi a középpontba. Az állomásokat végigjárva hasznos információkat szerezhetünk arról, hogyan hozhatunk létre gyógynövénykertet, miként válhat az udvarunk madár- és rovarbaráttá, hogyan tarthatjuk meg későbbi használatra az esővizet, miképp kell helyesen komposztálni, milyen feltételekkel tehetjük fenntarthatóvá otthonunkat. De számos egyéb érdekesség mellett megtudhatjuk például azt is, hogy a hazai ipari, mezőgazdasági és háztartásokban keletkező hulladék éves össztömege ötmillió nőstény mamut súlyának felel meg! A Jövő ösvényen a legkisebbeket a Pókfonal játszótér várja.
A hosszabb túrára vállalkozók innen, a Herman Ottó Emlékparkból indulhatnak a 3,5 kilométer hosszú, komolyabb szintkülönbségekkel is megküzdő Szinva tanösvényre, amely a Szinva-patak mentén Lillafüredre vezet. A kirándulás során az érdeklődők megtekinthetik a világhírű Szeleta-barlangot, hazánk egyik legfontosabb őskőkori régészeti lelőhelyét.
A Szeleta-kultúra
A Bükkben az úgynevezett Bársony-házi „szakócák” – a szót Herman Ottó természettudós alkotta a németből tükörfordítással átvett marokkő helyett – XIX. század végi felfedezése nyomán kezdődött meg a kiterjedtebb, szervezett ősemberkutatás. Bársony János miskolci ügyvéd új házának építése során a munkások három furcsa, levél alakú kőeszközre találtak. Bársony a legtetszetősebb kovakő szakócát Herman Ottónak ajándékozta, aki azonnal felismerte a lelet jelentőségét. „…az első három tárgyat paleolitnak tekintettem, és leírtam tehát mint elsőt a magyarok földjéről, melyre nézve fennállott a feltevés, inkább tévedés lehetősége, hogy az ősember elterjedése magyar földre nem nyúlhat át. Mi természetesebb mint az, hogy ellenem, aki ellenkezőjét bizonyítottam, szintén ádáz harc indult” – írta Herman az üggyel kapcsolatban. A korabeli tudományos nézetek szerint ugyanis a Rajnától keletre nem juthatott el az ősember. Hermannak 16 küzdelmes évébe került bebizonyítania, hogy mégis élt jégkori ember Magyarországon.
A XX. század elején e felfedezés nyomán kezdődött el a Bükk-vidék barlangjainak feltérképezése, és kerültek sorra napvilágra a Szeleta-kultúra világhírű leletei. Az őskőkornak, az őstörténet legrégebbi szakaszának módszeres kutatása tehát voltaképpen Herman Ottó felfedezése nyomán bontakozott ki Magyarországon.
A Szeleta-barlangban és más bükki sziklaüregekben folytatott ásatások végül igazolták, hogy egykor a Bükk vidékén is éltek pattintott kőszerszámokat, nyílhegyeket, marokköveket készítő és használó ősemberek.
A korai felső paleolitikum kultúrája Közép-Európában mintegy 45 ezer évvel ezelőtt kezdődhetett, és 18-23 ezer évvel ezelőtt érhetett véget. Mivel a korszak jellegzetes babérlevél alakú, aprólékosan megmunkált kőeszközei a Bükk keleti részén található sziklaüregek közül elsőként a Miskolc határában levő Szeleta-barlangból kerültek elő, a nemzetközi tudományos szakirodalom 1953-ban a magyarországi ősemberkutatás egyik leggazdagabb típuslelőhelyéről nevezte el a szóban forgó kultúrát.
A Szeleta Park Látogatóközpont állandó kiállítása a több mint egy évszázada felfedezett eredeti pattintott kőszerszámok bemutatásával is tiszteleg a világhírű magyar felfedezés előtt.
Kőkori Karszt Kaland
A pattintott eszközök mellett a tárlaton a Bükk-vidékről származó eredeti és rekonstruált használati tárgyak, tárolóedények, sarlók, baltafokosok, nyílhegyek, ékszerek idézik meg elődeink mindennapjait. A kőkorszaktól a bronzkoron át egészen a korai vaskorig terjedő tárgyi leletek bemutatója az évezredeken át egymásra épülő kultúrák fejlődéstörténetét szemlélteti. De láthatunk jégkorszaki mamutcsontvázat, sztyeppi bölénykoponyát, barlangimedve-, hiéna-, zerge-, gyapjasorrszarvú-, havasihófajd-leleteket is, miközben alacsony termetű, de igen mozgékonynak tartott neandervölgyi ősünk néz farkasszemet velünk egy animációs film képkockáiról.
Míg a nagyobbak az ősi ember természetével ismerkednek, a kicsik az épületben lévő Kőkori Karszt Kaland játszóházban lazíthatnak. A több szinten kialakított attrakció alagútjáratokkal és függőhidakkal, mászóköteles sziklával és csúszdával várja az 5–12 éves gyerekeket, akik kipróbálhatják a régészkedést, mamutcsontot kereshetnek, leereszkedhetnek a „Töbör gödörbe”, miközben megfigyelhetik a Bükk hegység élővilágát is. Az izgalmas játékok felfedezése során a Bükk-vidék madarai és egy kardfogú tigris vigyázzák lépéseiket.