A szervezet MTI-hez kedden eljuttatott közleményében hangsúlyozták: megfigyelőik megállapították, hogy a magyar választási és népszavazási folyamat is egyaránt szilárd, és „gyakorlatilag nem hagy teret választási csalásnak”.

Hirdetés

Tapasztalataik szerint sok választási plakátot rágalmazó feliratokkal vagy az ábrázolt személyeket gúnyoló matricákkal csúfítottak el. Ez a vandalizmus főként a nagyvárosokban történt, és elsősorban a Fidesz-KDNP, valamint a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjeit érintette – írták.

A magyarországi médiapiacot meglehetősen kiegyensúlyozottnak, bár polarizáltnak jellemezték, hozzátéve, hogy egyes médiumok nyíltan kiállnak az egyik vagy másik párt mellett. Mind az ellenzéki, mind a kormánypárti erők szabadon hozzáférhetnek a médiához, és a sajtó piaci részesedése nagyjából egyenlően oszlik meg a politikai vonalak mentén – állapították meg.

Kiemelték: a médiapiacon számos nagy szereplő van jelen, amelyek a sajtótermékek széles portfóliójával rendelkeznek, emellett számos kis, független médiaszolgáltató is létezik.

Korábban írtuk

Kifogásolták azt, hogy mivel a közösségi média egyre inkább a kampányolás és a hírekhez való hozzáférés fontos színterévé válik, egyes sajtótermékeket minden látható ok nélkül „árnyéktiltással” sújtanak, azaz a Facebook mesterségesen szűkíti az elérésüket, így korlátozva a hírfogyasztók hozzáférését.

A választások napján a misszió tagjai körülbelül 15 szavazóhelyiséget látogattak meg Magyarország különböző területein. Megállapították, hogy a szavazóhelyiségekben minden törvényes eljárást szigorúan betartottak, és a megfigyelők nem találkoztak olyan szabálysértéssel vagy eseménnyel, amely a szabályos választási eljárás megsértését jelentette volna.