A Czeglédy-labirintus
A becsapott diákoknál lényegesen nagyobb kárt okozott Czeglédy Csaba az államnak.A becsapott diákoknál lényegesen nagyobb kárt okozott Czeglédy Csaba az államnak, miután az általa működtetett hálózat 6,3 milliárd forint áfát és személyi jövedelemadót nem fizetett be a költségvetésbe. A tucatnyi cégből álló bűnszervezetben több vállalkozáson folyt keresztül a pénz, a közbeékelt cégek gyakran csődbe mentek, vagy külföldre települtek át. A baloldal által mártírnak titulált Czeglédynek nem ez az első ilyen ügye, 2003-ban szintén adócsalásért már jogerősen elítélték.
Csak egy napig lehetett szabadlábon az előzetes letartóztatásból képviselőjelölti mentességgel szabaduló Czeglédy Csaba. Családtagjai és a baloldal hiába bízott abban, hogy a képviselőjelölteket mentelmi jog illeti meg, Polt Péter legfőbb ügyész javaslatára a Nemzeti Választási Bizottság hamar visszavonta azt, mivel a büntetőeljárás tárgyát képező cselekmény még a képviselő-választás kiírása előtt történt. Czeglédy szabadulásakor és újbóli letartóztatásakor a baloldal hisztérikus szólamokat pengetett. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke pedig a letartóztatás után az eljáró bíróság előtt tartott sajtótájékoztatót, és azt üzente, hogy akiknek közük van a Czeglédy-ügyhöz, a kormányváltás után elveszítik szabadságukat. Az MSZP-s Szanyi Tibor ezt írta közösségi oldalán: „ha kell, Táncsics módjára fogjuk kihozni a börtönből…” A korábbi szocialista pártelnök Lendvai Ildikó pedig egy szimpátiatüntetésen így fogalmazott: „Czeglédyvel együtt be van börtönözve maga Justitia is…”
Tényleg? Mintha semelyiküknek sem számítana, hogy Czeglédy Csabát valójában 6,3 milliárd forintos adócsalás gyanújával tartóztatták le.
Al-alvállalkozók
Az ügyről a liberális Magyar Narancs tavaly nyáron részletes leleplezést közölt. Oknyomozásuk szerint a 2011 óta diákmunka-közvetítéssel foglalkozó Human Operator Zrt. mögött, amelyben 28 százalékos részesedéssel Czeglédy volt a meghatározó tulajdonos, egyúttal az igazgatóság elnöke, fiktív cégek sorából álló hálózat épült ki. A diákokat foglalkoztató cégekkel, köztük ismert multikkal a Human Operator szerződött, ez azonban tovább szerződött a munkára egy, a láncban alatta álló szövetkezettel, miközben a diákokat egy harmadik cég foglalkoztatta. A HM-nél, DM-nél, Müllernél dolgozó diákok rendre elmondták, hogy noha a Human Operator közvetítette ki őket, szerződést már az IdeHaza Iskolaszövetkezettel kötöttek, fizetést a Student Pro szövetkezettől kaptak. Mindkét cég vezetője szintén a gyanúsítottak között van. De a lánc közvetített diák munkaerőt a Tesco és a Praktiker számára is.
A foglalkoztatáshoz kapcsolódó közterheket a többlépcsős rendszer alsóbb szintjein álló cégeknek kellett volna megfizetniük, erre azonban nem került sor. Behajtani is nehéz lett volna rajtuk. A komáromi IdeHaza például egy középiskolába van bejelentve, ahol azonban nem ismerik őket.
Ahogy nem ismerik Bodajkon a szintén a helyi szakiskolába bejegyzett Studentka Worköt sem, pedig a csupán négyezres lélekszámú település két másik iskolaszövetkezetnek is helyszínt adott. Az ügyészség szerint a Studentka Worköt szintén a Human Operator által szőtt cégháló keretében alapították 2013-ban. Ahogy az iskolaigazgató mondja, szívességből, segítő szándékból engedték meg a bejegyzést, majd írták alá az alapító okiratokat, ám becsapták őket. Míg a Human Operator a cégbejegyzési adatok szerint számvitelileg rendben működik, 2015-ben például 248 millió forint adózott eredményt ért el, a Studentka Work jelenleg már felszámolás alatt áll. A cég ugyanis, miután 2016-ban botrányba keveredett a McDonald’snál dolgozó diákmunkásai kifizetésével, 714 millió forintos veszteség jelentése mellett mulasztotta el rendezni adótartozásait. A felszámolás kezdeményezése előtti időszakban egyébként vezetőt cserélt a Studentka Work. Az új igazgató a szlovákiai Besztercebányán is bejegyzett egy azonos nevű vállalkozást.
Rovott múlt
Czeglédy Csaba egyébként már évtizedek óta pörög a diákmunka-üzletágban. 2003-ban a Rébusz Iskolaszövetkezet elnökeként ítélték el adócsalásért egy év négy hónap felfüggesztett börtönbüntetésre. A szövetkezet ugyanis 8 millió forintot tüntetett el olyan számlákra történő utalással, amelyek ellenében nem történt valós teljesítés. A felfüggesztett büntetés nem riasztotta el a pénzügyi zsonglőrködéstől. Rövidesen megalakult a Rébusz 2.0 szövetkezet, amely 2007-ben került fel az APEH adótartozással rendelkező vállalkozásainak listájára.
Az ezredforduló előtt az akkor még alig húszéves Czeglédy egyébként a szocialisták ifjúsági tagozata, a BIT szombathelyi elnöke volt. Vélhetően ekkoriban kerülhetett kapcsolatba Gyurcsány Ferenccel, aki a korábbi pártállam ifjúsági szervezeténél, a KISZ-nél töltött be vezető szerepet. Jellemző, hogy a Rébusznak a BIT Köztársaság téri központjában volt a bejegyzett székhelye. Czeglédy Csaba törvényi elmarasztalása egyébként nem érintette kedvezőtlenül politikai karrierjét. Rövidesen kinevezték Szombathely alpolgármesterének, 2014-től pedig az MSZP szombathelyi elnöke. 2015-ben ő koordinálhatta a párt veszprémi és szombathelyi kampányát. Emellett az elmúlt években ügyvédként tűnt fel Gyurcsány Ferenc és Botka László mellett, valamint az MSZP-t is képviselték.
Gyurcsány Ferenc, pontosabban felesége, Dobrev Klára 2017 tavaszán még 80 millió forintos kölcsönnel segítette Czeglédy Csabát, miután megkezdődött az adóhivatali vizsgálat, és zárolták a Human Operator számláit. A DK elnöke szerint e pénzből lehetett rendezni a diákoknak járó tartozások jelentős részét. Budai Gyula, a Fidesz országgyűlési képviselője szerint ugyanakkor a baloldal azért támogatja Czeglédyt, mert ő a DK és az MSZP közös titkos pénztárnoka, és valójában Czeglédy-Gyurcsány-ügyről kell beszélni.
Bűnszövetkezetek
A Czeglédy Csaba által működtetett hálózat a visszaesők következetességével működtette azt a technikát, amiről a NAV már 2011-ben közleményt adott ki. Eszerint az iskolaszövetkezetekre és munkaerő-kölcsönzésre építő cégeknél jellemző, hogy alvállalkozói láncolatok létrehozásával próbálják ellehetetleníteni az ellenőrzést, és a láncolatban szereplő társaságok eltüntetésével minimalizálni áfafizetési kötelezettségeiket. A módszer jellemzői a fiktív munkaidő-nyilvántartás, a teljesítés nélküli számlák, a zsebbe fizetés. Amin az sem változtatott, hogy az iskolaszövetkezetek kedvezményben részesülnek, a diákmunkára ugyanis 30-40 százalékos adóenyhítést biztosít az állam.
A Human Operator és a hozzá kapcsolódó hálózat ügyében közel két éve tart a nyomozás, és tizenheten – köztük több szövetkezet vezetője – kerültek a gyanúsítottak közé. A vád üzletszerűen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, amelyben kilenc iskolaszövetkezet vett részt. Az ügyészség szerint a bűnszervezet 6,3 milliárd forint kárt okozott az államnak az áfa, valamint a személyi jövedelemadó befizetéseinek elmulasztásával.
Bár a Táncsicsnak titulált Czeglédyt jelenleg egységesen védik a baloldali pártok, emögött az állhat, hogy a Simon-ügy, a Zuschlag-ügy, a Sukoró-ügy után kínos lenne számukra, hogy a kampányban egy újabb korrupt politikusuk bukott le. Vagyis az egész táncsicsozás csak porhintés. Akármi lesz a választások végeredménye, április 9-től Czeglédy Csaba sorsa a baloldal számára már nem lesz fontos.
Szarka Sándor