A Fidesz-kritikusok a kötelező kvótát is megszavazták
Olyan pártok támadják a Fideszt az EPP-ben, amelyek a bevándorlási kvótákat is megszavazták.A Fidesz az Európai Néppárt (EPP) tagja és az is kíván maradni, miközben olyan pártok támadják, amelyek a bevándorlási kvótákat is megszavazták – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Fotó: MTI/Soós Lajos
A tárcavezető közölte: kizárólag olyan pártok támadják a Fideszt az EPP-n belül, amelyek a bevándorlási kvótákat is támogatták és megszavazták az Európai Parlamentben (EP); olyan pártok, amelyekben kormányfői felelősséget senki nem visel. Ugyanakkor ezek a pártok is fontos tagjai az EPP-nek, a pártcsaládnak sok tagja van, sokféle vélemény jelenik meg benne – jegyezte meg.
Gulyás Gergely kiemelte: mindenkinek meghallgatják a véleményét, és arra törekednek, hogy egységes és erős EPP vegyen részt a májusi EP-választáson, és a választási eredmények alapján az EPP legerősebb tagpártja a Fidesz.
Kérdésre elmondta: Manfred Weber levelet írt az EPP vezetőinek, abban nincs szó amerikai diplomákról a CEU vonatkozásában, és az, amit a frakcióvezető kér, megoldott, teljesült, lezárt ügy.
A miniszter hangsúlyozta: egyeztetnek a néppárti vezetőkkel, és világossá tették, hol vannak azok a pontok, amelyekben nem tudnak engedni, ilyen a bevándorlás elutasítása. Kijelentette: az álláspontok az elmúlt egy hétben közeledtek egymáshoz.
Hangsúlyozta: a Fideszt több köti össze az EPP-vel, mint amennyi elválasztja. A Fidesz egy kereszténydemokrata pártcsaládba lépett be, és bár vannak csalódásai, a kereszténydemokrata politika leghatékonyabb képviseletére ma Európában még mindig az EPP-n belül van lehetőség – közölte.
A tárcavezető elmondta: az a cél, hogy az EP-választáson az EPP tagjaként méretessék meg magukat, és ez az EPP érdeke is. Ugyanakkor, ha a Fidesz nem lenne az EPP tagja, az nem okozna kárt a pártnak a népszerűség tekintetében – fogalmazott.
Megjegyezte: az EPP-ben maradás melletti legfajsúlyosabb érv, hogy a CDU is a pártcsalád tagja.
Közölte: a Fidesz továbbra is támogatja Manfred Webert, mert az lenne a legjobb, ha ő lenne az Európai Bizottság következő elnöke.
Úgy vélte, mindazonáltal valóban elhangzanak olyan nyilatkozatok, amelyek miatt joggal lehetne felvetni, hogy Magyarországnál kisebb országok kis pártjai miért gondolják, hogy beleszólhatnak a magyar belpolitikába és megmondhatják nekünk, mit tehetünk és mit nem.
Gulyás Gergely közölte: egyeztettek Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-elnökkel, Manfred Weberrel, viszont Marine Le Pen pártjával, a francia radikális jobboldali Nemzeti Tömörüléssel (RN) nem. Hozzátette: „gondolatkísérletként” elmondható, hogy ha a Fidesz nem lenne az EPP tagja, a CDU/CSU-val akkor is jó kapcsolatokat kellene fenntartania, az AfD-vel (Alternatíva Németországnak ) azonban nem lenne lehetőség együttműködésre.
A miniszter arról is beszélt, hogy a 2019-es EP-választás legfontosabb témája a bevándorlás. Emlékeztetett: Manfred Weber is ezt mondta, vagyis „nem vagyunk egyedül azzal a véleménnyel”, hogy ez a téma kiemelt fontosságú Európa számára.
Úgy vélte, azért nem jönnek ide tömegek Afrikából és más térségekből, mert a magyar határvédelem visszatartja őket attól, hogy erre próbálkozzanak. A kerítés megépítése óta a bevándorlók elkerülik Magyarországot, és ha változna a magyar kormány politikája, Magyarország ugyanúgy célpontja lenne a migrációnak – tette hozzá.
A miniszter szerint Orbán Viktor kormányfő javaslata a schengeni övezet belügyminiszteri tanácsának létrehozásáról jó kezdeményezés, hiszen még a jelenlegi bizottság legnagyobb hívei sem állították soha, hogy a migráció ügyét jól kezelte volna a testület. Ahelyett, hogy Brüsszelben döntenének, érdemes lenne visszaadni a tagállamoknak ezt a kérdést, és a javasolt tanácsban ők lennének képviselve, ezért ha hatékony és jó megoldás kell, ez rendkívül fontos javaslat a migráció visszaszorítására – vélekedett.
Hollik István kormányszóvivő hozzátette: az Európai Bizottság nem őszinte a bevándorlás kérdésében és nem fedi fel a terveit. A bizottság az áttelepítési mechanizmusokat sikeresnek ítéli és folytatná, az illegális migrációt legálissá tenné, és úgy véli, a migrációra szüksége van Európának, vagyis a bizottság ösztönözni szándékozza a migrációt – magyarázta.