A forradalom lengyelországi előzményeit is megidézik október 23-án Szegeden, ahol lengyel-magyar közös megemlékezést tartanak a két nép barátsága és szolidaritása jegyében – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

Fotó: mti, archív, illusztráció

1956. június 28-án a lengyelországi Poznanban a munkások a drámaian visszaesett életszínvonal miatt békés tüntetésbe kezdtek. A közel százezres tömeg fő követelése a béremelés volt. A megmozdulás fegyveres erőszakba torkollott, amelyben mintegy száz ember vesztette életét. A poznani események az 1956-os magyar forradalom előképét jelentették, ez volt az első felkelés Lengyelországban a kommunista rendszer ellen.
    
A forrongó Lengyelországból 1956 őszén egy diákokból álló csoport látogatott Szegedre, és politikai kérdéseket vitattak meg magyar barátaikkal. A lengyelek arra biztatták a szegedi fiatalokat, hogy álljanak ki az igazukért, fogalmazzák meg és adjanak hangot követeléseiknek. Ezt követően alapították meg a szegedi hallgatók október 16-án a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségét (MEFESZ), amely négy nappal később elfogadta programját, és küldötteket indított el az egyetemi városokba.
    
Lengyelország szegedi tiszteletbeli konzulja, Karol Biernaczki közreműködésével sikerült megtalálni az 1956-ban Szegedre érkezett, lengyel egyetemistákból álló csoport egyik tagját, Alicja Mazurkiewiczet, aki részt vesz október 23-án, a Rerrich Béla téren a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Csongrád Megyei Önkormányzat megemlékezésén, amely szónoka Trócsányi László igazságügyi miniszter lesz.
    
A szegedi önkormányzat Nagy Imre szobránál tart megemlékezést, melyen Botka László polgármester mond ünnepi beszédet. Ezen a napon avatják újra Kováts József, a forradalmat követő megtorlások szegedi áldozatának mellszobrát, és leplezik le Popovics Lőrinc szobrászművész 1956-os emlékművét Szeged-Kiskundorozsmán, a Hősök ligetében.
    
Este a Nagyszínházban a Szegedi Szimfonikus Zenekar ad ünnepi hangversenyt. A Magyar Művészeti Akadémia felkérésére szervezett koncerten kortárs magyar zeneszerzők az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója előtt tisztelgő művei csendülnek föl.

(MTI)