A gyermekvállalás jót tesz a világgal
Számos kampány és mozgalom zajlik Nyugat-Európában, melyek szerint a gyermekszüléssel vétenek a nők az ökológia ellen, és minél több ember él a világon, annál rosszabb lesz a helyzet. Frank Füredi szociológus szerint ez téves meglátás, és fel kellene ismerniük, hogy a gyermekvállalás nem rosszat, hanem jót tesz a világgal.Frank Füredi úgy véli, szinte az egész világ komoly demográfiai problémákkal küzd. A demográfia szó azonban nemcsak technikai jelentésű, hanem a jövőről is beszél, hiszen meghatározza a társadalom alakulását. Napjainkban sokan nem vállalnak gyermeket, mert úgy gondolják, hogy ez nagy teher, és a gyermekkel véget ér az addigi önálló életük – magyarázta a szociológus az M1-nek.
Szerinte sokan elhalasztják a gyermekvállalást,
és csak harmincéves kor után vállalnak gyermeket, vagy még akkor sem. Ez a tendencia azt mutatja – tette hozzá –, hogy az ezen az állásponton lévő embereket nem érdekli, hogy mi lesz a jövővel, és hogyan alakul majd a társadalom.
Arról is beszélt, hogy számos kampány és mozgalom zajlik Nyugat-Európában, melyek szerint a gyermekszüléssel vétenek a nők az ökológia ellen, és minél több ember él a világon, annál rosszabb lesz a helyzet. Frank Füredi szerint ez téves meglátás, és fel kellene ismerniük, hogy a gyermekvállalás nem rosszat, hanem jót tesz a világgal.
A szociológus kiemelte a magyar kormány munkáját, amely főként anyagi támogatással és különböző programokkal segíti a magyar családokat, illetve ösztönzi a fiatalokat arra, hogy gyermeket vállaljanak.
Ezt az álláspontot kellene más államoknak is átvenniük, és ösztönözniük a fiatalokat arra, hogy a gyermekvállalás nem negatív dolog. Hiszen egy gyermek öröm az ember életében, és boldogságot jelent mindenki számára. Hozzátette, az emberiségnek feladata is van, ugyanis létre kell hoznia a következő nemzedéket, amellyel a jövőt építi fel.
Sokan gazdasági tényezőként tekintenek a családra.
Szerinte volt idő, amikor a pénzügyi folyamatok valóban fontos szerepet játszottak, de az emberek többsége akkor is a családalapítást választotta. A tapasztalatok alapján napjainkban is inkább a szegényebb családokban van több gyermek, hiszen nincs más örömük az életben – mondta.
Ma sem a pénz, hanem a gondolkodásmód az igazi ok. Az emberekben egyfajta nárcizmus jelent meg, sokkal jobban szeretik saját magukat, és úgy vélik, már nincs energiájuk egy gyermekre. Megjegyezte, ezen kellene változtatni, hiszen a család és a szülő érték a társadalom számára.
A teljes interjút erre a linkre kattintva nézhetik meg.