„A hatalmat nem érdekli, mi történik az emberekkel”
Eddig 50 ezer ember veszítette el a lakását, és most is 120 ezer családot fenyeget közvetlenül a kilakoltatás - mondta Arató Gegely.Arató Gergely, a DK képviselője arról beszélt, hogy a kormány havi 30 ezer, kivételes esetben 58 ezer forinttal díjazza a családtagjukat ápoló embereket, ami annyi pénz, amit Mészáros Lőrinc 12 másodperc alatt keres meg. Hangsúlyozta: bár a Fidesz-KDNP most ígérget az ápolási díjjal kapcsolatban, de valójában szó sincs arról, hogy megértse ezeknek az emberek a problémáját, ahogyan nem érti a devizahitelesek helyzetét sem.
Fotó: MTI (archív, illusztráció)
Eddig 50 ezer ember veszítette el a lakását, és most is 120 ezer családot fenyeget közvetlenül a kilakoltatás – mondta Arató Gegely.
Kijelentette: annyira nem érdekli a mai hatalmat, hogy mi történik az emberekkel, hogy szóba állni sem hajlandó a szakemberekkel, az ellenzékkel, a civil szervezetekkel, ami szégyen, az ország és a választók elárulása.
Jobbik: a kormány nem tett semmit a devizahitelesekért
Varga-Damm Andrea (Jobbik) bírálta, hogy a Fidesz-KDNP képviselői nem vesznek részt az ülésen. Emlékeztetett arra, hogy 2010 nyarán Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy a kilakoltatások és azok következményei nagyobb terhet jelentenek az államnak, mintha időben beavatkoznának.
Azóta a kormánypártok ebben a kérdésben semmit nem tettek – fogalmazott.
A politikus közölte, hogy a KDNP alapelvei szerint olyan társadalmi és gazdasági szerkezet létrehozásáért küzdenek, amely kizárja a társadalmi méretű igazságtalanságokat.
Az elmúlt nyolc évben a kereszténydemokrata képviselők közül senki nem állt ki ezen elvek mellett. 2010-ben a Fidesz-KDNP azzal nyert választást, hogy meg fogja oldani a devizahitelezés kérdését, de azóta a „mélybe taszították” ezeket az embereket – jelentette ki Varga-Damm Andrea.
Azt is bírálta, hogy Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke nem próbálta meg betiltatni a devizahitelezést.
Párbeszéd: az ápolási díjat is ötszörösére kell emelni!
Szabó Tímea (Párbeszéd) szintén felhívta a figyelmet a fideszes és kereszténydemokrata képviselők távolmaradására. A frakcióvezető azt mondta, hogy miközben a kormánypártok a keresztény értékek megvédéséről beszélnek, a devizahitelek miatt sorra lakoltatnak ki kisgyermekes családokat, rokkantakat és idős embereket.
A miniszterelnök úgy mentette meg a devizahiteleseket, hogy a korábbi egymillió helyett már kétmillió ember retteg a kilakoltatástól – fogalmazott. Hozzátette: ezalatt a magyarországi bankok rekordnyereséggel zárták a 2017-es évet.
A 2010-es Fidesz győzelem után Orbán Viktor azt mondta, hogy számukra a szerénység és az alázat lesz a legfontosabb, de jelenlegi kabinetje két tagjának havi egymillióról ötmillióra emelik a fizetését – emelte ki Szabó Tímea. Közölte, reméli, hogy a miniszterek fizetéséhez hasonlóan az otthoni ápolási díjat is ötszörösére emelik majd.
Fotó: MTI, Illyés Tibor
LMP: a kormány számára láthatatlanok a kiszolgáltatott társadalmi csoportok
Csárdi Antal, az LMP képviselője azt mondta: a kormány és a kormánypártok megjelenése az ülésen az elegancia és a tisztelet jele lett volna az otthonápolást végzők és devizahitelesek iránt, azonban most jól látható, hogy ezek a társadalmi csoportok láthatatlanok a kormányzat számára.
2018-ban családok, gyerekek, idősek tízezrei vannak olyan helyzetben, hogy bármelyik pillanatban elveszíthetik a lakásukat – tette hozzá.
Hangsúlyozta: az ellenzék javaslatai jelentősen emelnék az otthonápolási díjat, valamint megállítanák a kilakoltatásokat. Az LMP politikusa külön köszöntötte az Adóskamara és más civil szervezetek képviselőit, akik az ülésterem karzatán foglaltak helyet, és úgy vélte, így kormányzat sem tehet úgy, mintha nem venné őket észre.
MSZP: a Fideszt csak a gazdagok érdeklik
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: számítottak arra, hogy a kormánypárti képviselők nem jönnek el a rendkívüli ülésre, azt azonban cinikusnak és felháborítónak tartják, hogy a kormány sem képviseltette magát.
Hangsúlyozta: a Fideszt csak a gazdagok érdeklik, a kormány arányaiban kevesebbet költ jóléti és a szociális kiadásokra mint 2010-ben, hiszen azóta nem emelkedett az ápolási díj, a nyugdíjminimum és a családi pótlék.
Szerinte miközben a bankok kiemelkedően nyereségesek voltak idén, 110 ezer családot fenyeget kilakoltatás.
Elfogadhatatlan, hogy a Fidesz a bankok oldalára állt – tette hozzá Tóth Bertalan.
Közölte: az MSZP, együttműködésben az Adóskamarával, azt követeli, hogy a hitelek felvételkori árfolyamon való forintosításáig függesszék fel a kilakoltatásokat.
A levezető elnök a napirendről történő szavazáskor megállapította, hogy 38 képviselő van jelen, így az Országgyűlés nem határozatképes, ezért bezárta az ülést. Közölte: a Ház várhatóan szeptemberben ül össze.
A rendkívüli ülésen, amelyet jobbikos, LMP-s, DK-s és független képviselők kezdeményeztek, két, jobbikos és LMP-s képviselők által benyújtott javaslatról tárgyaltak volna: az egyik az ápolási díj emeléséről szól, a másik a devizahitel-károsultak segítését célozza. A Fidesz-frakció ugyanakkor csütörtökön jelezte, hogy a Fidesz-KDNP és a kormány nem vesz részt az ülésen.