A határok megnyitásával fokozódott a migrációs nyomás
A nemzetállamok által az új koronavírus-járvány miatt bevezetett határellenőrzés megmutatta, hogy nem igaz az a liberális mantra, amely szerint az Európába irányuló illegális migráció nem megállítható. Többek közt ezt hangsúlyozta egy keddi háttérbeszélgetésen Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.Bakondi György emlékeztetett: hamis, határnyitásról szóló médiainformációk kapcsán felbuzdult tömegek már a járványhelyzet legelején megpróbáltak áttörni a török-görög határon. Törökországban május végén még mindig több mint három és fél millió menekültet tartottak nyilván, és az első, nem egészen öt hónap során szárazföldön több mint ötvenhatezer, a tengeren közel tízezer illegális migránst tartóztattak fel, mindeközben Görögországban pedig több mint százezer regisztrált menedékkérő tartózkodik.
A balkáni útvonal már most is igen zsúfolt, emlékeztetett a főtanácsadó, hiszen a nemzetállamok határainak lezárása következtében több mint százezer ember kényszerült megszakítani útját, ők pedig bármelyik pillanatban újra elindulhatnak, és eljuthatnak hazánk déli határához. 2020-ban a szigorú határzárak ellenére is immár több mint tízezer illegális belépést akadályoztak meg a magyar határt védők.
A helyzet nem jobb Olaszországban sem, ráadásul az embercsempészek is új megoldásokat keresnek a hatóságok kijátszására: mostanában például nem egyszer először gyalog viszik el az illegális migránsokat Líbiából Tunéziába, és onnan próbálják megközelíteni az olasz félszigetet.
Bakondi György hangsúlyozta: bár úgy tűnik, a Spanyolország és Marokkó között megkötött, a migráció visszaszorítását célzó megállapodás működik, és így a spanyol szárazföldre érkező illegális bevándorlók száma az év első részében jelentősen csökkent, ugyanakkor a Kanári-szigetekre érkezőké az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva a hétszeresére nőtt.
A főtanácsadó kitért még a formálódó európai migrációs paktumra, amelyben jelenleg több olyan pont is található, amely Magyarország számára nem elfogadható, így hosszú tárgyalásokra és vitákra számíthatunk ezekben a kérdésekben, az azonban látható, hogy az új Európai Bizottság törekszik elődjének elhibázott migrációs politikájának javítására.