A Jelenlét gyógyító ereje
A kormány 2019-ben indított átfogó programot a háromszáz leghátrányosabb helyzetű település felzárkóztatására. Elsősorban arra fókuszálnak, hogy lehetőséget teremtsenek a gyermekeknek kitörni az öröklődő szegénységből. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemrég felhívást tett közzé karitatív szervezetek, egyházak számára az érintett falvakban segítőprogramok megvalósítására. A Demokrata a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Arlón járt.A KSH adatai alapján kijelölt 300 legszegényebb településen mintegy 300 ezer ember él rendkívül rossz körülmények között. Az átlagosnál kétszer magasabb születésszám miatt az érintett falvakban egyre nő a gyerekek és a fiatalok aránya. A Felzárkózó települések program keretében eddig 118 helységben kezdődött el a munka húsz, a feladat iránt elhivatott, helyi tapasztalatokkal rendelkező karitatív szervezet, illetve egyház közreműködésével.
A tevékenység módszertani alapját a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) közel két évtizede működő, 2016-ban Magyar Örökség díjjal is kitüntetett Jelenlét programja adja. A forrást uniós és hazai pályázatok, illetve magánadományok biztosítják. A csatlakozó civil szervezetek, egyházak munkatársai nem segélyt osztogatnak a társadalom peremére szorult embereknek, hanem feltérképezik a problémákat, cselekvési tervet készítenek, mintákat mutatnak, és igyekeznek lehetőségekhez juttatni az ott élőket.
Az Ózdi járásban található Arló két éve csatlakozott a programhoz. A bázisként működő Jelenlét Házat tavaly nyitották meg.
A fogantatástól a foglalkoztatásig
Frissen mosott ruha finom illata lengi be az arlói Jelenlét Ház alsó szintjét, ahol a helyieknek mosási és tisztálkodási lehetőséget is nyújtanak. Mindkettőre nagy az igény, mert sok háztartásban nincsen fürdőszoba, mosógép vagy centrifuga sem. A kerítésre terített, kézzel mosott ruha nehezen szárad az őszre forduló időben.
A nyitott házat a Jézus Társasága – közismertebb nevén jezsuita rend – működteti az MMSZ-szel kötött együttműködési szerződés alapján. Érkezésünkkor éppen baba-mama foglalkozást tartanak. A fiatal anyuka, Gabriella rendszeresen jár a Jelenlét Házba. Kétéves kisfiának logopédus segít a beszédtanulásban, mert Noel csak ritkán szólal meg. A kisfiú édesapja a 40 kilométerre fekvő miskolci Bosch-gyárban dolgozik, 12 órás műszakokban: kora hajnalban kel, késő este ér haza, így a gyereknevelés jórészt feleségére hárul.
Az érkezőket Bari József szociális munkatárs fogadja, mint mondja, nagy szeretettel. A ház arlói születésű „mindenese” maga is cigány, csakúgy mint a legtöbb betérő.
– A missziós tevékenység, ezen belül a cigánypasztoráció már csaknem három évtizede jelen van Arlón, akkor alapítottak itt rendházat a Szent Ferenc Kisnővérei – meséli a házigazda. – Lényegében a nővérek által megkezdett munkát folytatjuk és terjesztjük ki a jezsuita rend szerzeteseivel és támogatóival. Cigányok és nem cigányok folyamatosan tanulunk egymástól. Az én személyes vezérelvem az a bibliai történet, amelyben egy bénult beteg panaszkodik Jézusnak, hogy „nincs embere”, aki bekísérné őt a gyógyító erejű Bethesda tóba. Mi segítő emberekként a hivatali ügyintézéstől a munkahelykeresésen, az iskoláztatáson és a családi adósságkezelésen át a párkapcsolaton belüli erőszak feldolgozásáig mindenhol jelen vagyunk. Ahogy a mottónk is jelzi: a fogantatástól a foglalkoztatásig.
A beszélgetéshez csatlakozik Kozár Bea, a ház vezetője, Velkey Róbert helyi koordinátor és Kiss Ferenc SJ jezsuita szerzetes testvér is. A szociális munkatársak hangsúlyozzák: a program elsősorban abban különbözik a korábbi hasonló hazai kezdeményezésektől, hogy a lokális problémagócokat feltáró diagnózis alapján helyben keresi a megoldásokat.
Amint mondják, a részben szegregáltan élő, halmozottan hátrányos helyzetű cigányok számos gonddal küzdenek, ami kiterjed a munkanélküliségre, az alacsony iskolázottságra, a lakhatási szegénységre, az élettervezés és önellátás hiányára. Végső soron a szegénység kultúrájával kell megküzdeni.
A program vezetői szerint az eltérő kultúrák közötti törésvonalak mindig is jelen voltak a társadalmon belül, és bár a tudósok a világ számos pontján évszázadok óta keresik a megoldást az átöröklődő mélyszegénység felszámolására, úgy tűnik, hogy a „felülről szabályozott” válaszok hosszú távon nem hatékonyak. A szociális munkatársak példaként említik, hogy nem elég napelemet telepíteni a tetőre vagy bekötni a villanyt, esetleg felújítani a házat mások helyett, hanem be kell vonni a családokat a döntési folyamatokba, hogy közösen érjünk el hosszú távon változást.
– Az ajtóról ajtóra járó, kérdőívezést is magában foglaló helyi közösségi szociális munkát, érdekérvényesítő utcafórumok szervezését, lakossági akciótervek készítését rendkívül fontosnak tartom, de úgy látom, hogy a magyar köztudatban ez a gyakorlat még újdonságnak számít – hangsúlyozza Kiss Ferenc. – Mi hiszünk abban, hogy az itt élő emberekben van akarat és erőtartalék arra, hogy jobbá tegyék saját életüket. Ezt a rejtett erőforrást szeretnénk közös munkával a felszínre hozni. A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy az emberek elszoktak a közösségi élettől, nem mindig tudnak tiszta szívvel örülni a másik gyarapodásnak. Országos jelenségről beszélünk. Akik a társadalmilag elfogadott normák szerint élnek, vagyis dolgoznak, nem isznak, nem drogoznak, nem követnek el bűncselekményt, becsületesen nevelik gyermekeiket, nem értik, hogy miért maradnak ki a támogatásokból. Nem könnyű megértetni velük, hogy a program fókuszában a kiskorúak állnak, és mi egyetlen nélkülöző gyermeket sem akarunk büntetni a szüleik hibáiért.
Elszalasztott lehetőségek
Kora délután családlátogatásra indulunk Judittal és Mártival, a Jelenlét Pont családmentoraival. Miközben a falu szélén fekvő, főként cigánylakta településrészre autózunk, arról beszélgetünk, mennyire fontos, hogy a mentorok jól tudjanak segíteni azoknak is, akik gyakran éppen büszkeségből utasítják el a támogatást. Ahogy Kiss Ferenc jezsuita szerzetes korábban megfogalmazta: „Az emberek sérült önérzete sokszor jobban fáj, mint a korgó gyomruk.”
A falu utolsó házát Cintia bérli, aki jelenleg egyedül neveli két kiskorú gyermekét. A harmadik nevelőszülőknél él, de édesanyja rendszeresen látogatja. Cintia nagyon fiatalon, mindössze 14 évesen lett anya. Az iskolából kimaradt, három elemije van, így hivatalos ügyeit is a mentorok intézik. A program keretében nemrég vegyes tüzelésű kályhát kapott, amivel télen egyetlen helyiséget fűt majd, de hogy honnan szerzi be a tüzelőt, még nem tudja. Egyetlen rendszeres jövedelme a gyerekek után kapott családi pótlék, amit segélyekből egészít ki.
– Nagyon sajnálom, hogy nem fejeztem be az iskolát. A kicsik miatt most nem tudok tanulni, de az az álmom, hogy egyszer pincér vagy bolti eladó lehessek. A gyerekeimnek jobb jövőt szánok, szeretném, ha tanulnának, lenne szakmájuk, és nem szorulnának mások segítségére – meséli szemlesütve a huszonéves fiatalasszony.
A családmentorok elmesélik, hogy Cintia története egyáltalán nem egyedi Arlón, sőt vannak olyan fiatal kisgyermekes családok, amelyek még nála is rosszabb körülmények között élnek, és bár szégyellik a helyzetüket, nem akarnak panaszkodni, mert attól félnek, hogy gyermekeiket „elviszi a gyámhivatal”. Az MMSZ programja megpróbál kapaszkodókat nyújtani nekik, de amint a szociális munkatársak mondják, nagyon fájdalmas szembesülni azzal, hogy mennyire nehéz kimozdítani a megrögzött szokásaik fogságában élő embereket. Az önellátáshoz pedig hosszú út vezet, és nagyon kell akarni a változást.
Hosszú építkezés
Kozár Bea és Velkey Róbert hangsúlyozza, hogy az egyik legfontosabb feladatuk a bizalomépítés, amit csak kitartó, elkötelezett munkával lehet elérni. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a többségi társadalom tagjai a felzárkóztatásban sokszor látványosabb eredményeket várnának el, de ezeken a településeken az elismerést egészen más léptékkel mérik. Példaként említi, hogy Arlón már többgenerációs hagyomány, hogy az általános iskola befejezése után a fiatalok szőlészetbe mennek dolgozni napszámba. Éppen ezért hatalmas eredmény, amikor meg tudják győzni a 14 éveseket arról, hogy tanuljanak tovább, mert így sokkal többet tehetnek a családjukért.
De a program koordinátora büszke Lakásfelújítási programjukra is, amelynek során nyugdíjas szakoktató segítségével alapvető házkarbantartási munkák elvégzésére tanítják a jelentkezőket. A Máltai Szimfónia projekt keretében pedig együtt zenélnek és táncolnak a fiatalok. A közösségépítő és fejlesztő foglalkozások színvonalát mutatja, hogy a résztvevők már fellépni járnak a műsorukkal, kiszakadva abból a buborékból, ahol korábban éltek. Az utazások során pedig megtapasztalhatják, hogy Arló határain túl is van élet…