Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Hirdetés

Kifejtette: ma sokan vitatják vagy egyenesen tagadják a kereszténység és Európa sorsának összefonódását. Azonban „mi, magyarok úgy tartjuk, hogy a keresztény kultúra nemcsak egy (…), hanem minden erő forrása, az a szegletkő, amely az európai civilizáció építményét egyben tartja. Nélküle nincs szabadság és nincs európai élet sem” – mondta Orbán Viktor.

A kormányfő szerint ma különösen fontos emlékeztetni arra, hogy kétezer év óta Európa minden jelentős megújulása valamiképpen a kereszténységből indult el, „az eredetileg kereszténynek tervezett” Európai Unió megalakítása is.

A miniszterelnök felelevenítette, 80 évvel ezelőtt a pesterzsébetiek úgy döntöttek, templomot építenek, amivel „elindult egy nagyszerű, szövevényes, felemelő történet”. Úgy fogalmazott: van úgy, hogy a szép tervek az íróasztal fiókjába kerülnek, rosszabb esetben megsemmisülnek, a nagy vállalkozást pedig fel kell adni, és nem csak épületek juthatnak ilyen sorsra, zátonyra futhatnak így nemzetépítő reformok, tudományos eredmények és még a szellemi-lelki építkezés is.

Ám – folytatta – „ilyenkor jön a fordulat, a mégis: ez a mi történelmünk kulcsszava. Mégis, minden akadályozó és ártó erő, hátráltató külső körülmény ellenére egyszer csak eljön az idő, amikor újra megnyílik egy ajtó, előkerülnek a tervek, újjászületik az összefogás, előteremtjük az anyagiakat is, és akik mindvégig kitartottak, boldogan látják a beteljesedést”.

Korábban írtuk

Orbán Viktor a vasárnapi templomszentelést is egy ilyen beteljesedés ünnepének nevezte.

„Nekem Jókai Anna beszélt reménykedve és lelkesen elsőként erről az elhatározásról” – mondta el a miniszterelnök.

Azt is mondta, hogy az egyházi közösségek támogatása az egész nemzetnek jó gyümölcsöket terem, mert az egyház megannyi szolgálatot lát, amelyek nélkül „mindannyian szegényebbek lennénk”.

A kormányfő beszédét azzal zárta: „most, amikor hálás szívvel átadjuk a Klapka téri református gyülekezet templomát, úgy érezzük, amíg képesek vagyunk ilyen tettekre, addig mi, magyarok nemzetként is létezni fogunk”.

Orbán Viktort Józsa Judit kerámiaszobrász alkotásával ajándékozta meg a gyülekezet a templomszentelés után az altemplomban. Orbán Viktor személyes hangon mondott köszönetet, és vallott a híveknek arról, milyen jólesik neki a támogatás.

https://www.facebook.com/orbanviktor/photos/a.10156963132811093/10156963134131093/?type=3&theater

„Miután személyes ajándékot kaptam, (…) egy személyes megjegyzést is hadd tegyek mindehhez hozzá. Mégis csak magyarok és férfi emberek volnánk, ezért nem nagyon szoktunk, különösen, ha nem szükséges, érzelgősen beszélni – ezt én helyeslem. De az igazság úgy áll, hogy minden egyes jó szóra, biztatásra, és különösképpen minden egyes imára szükségem van ahhoz, hogy a munkámat végezni tudjam. Persze az is a munkám része, hogy úgy kell csinálnom, mintha nem is emberből lennék, és meg se rezdülnék. De azért jó, ha mindenki tudja, hogy azért ez nem egészen áll így. A miniszterelnök is emberből van, és szüksége van támogatásra, mert egyedül aligha tudná állni azokat a viharokat és azt a sarat, amit munkájából következően állnia kell. Ezért én hálás vagyok mindenkinek, aki a személyes jókívánságaival, az ölelésével és az imáival segített az elmúlt időszakban. És kérem Önöket, hogy ne hagyják abba, hanem tegyék ezt a jövőben is.”


https://www.facebook.com/demokrata.hetilap/videos/1246454545513650/?__xts__[0]=68.ARDYG7P_VHf1fdPY7CRd8_-Js9CE1FtIWnfy8PHbqSTFgVW43tfUTcyng0VS5r6naehyFi35NvcBZMYkCzSdKnpnt42j8pDdkWYjfispDNjs0gHesLK6_AvT-QBkIz3RSqZVn0zeERFLGyR6VrhoXhmaSWzN1tFfpDyVgV1Aw6l-cXy-rYNUE1TWfulgfAB2BdKKp1HlRnUj3IuqOtVsWIffnQhxqzXHR436iYSNEy1ltU1REG9Ih2gThTvaQIIBCENFIxSUO8MvRMKvZgDnDlouHw08X_t05N2jqO2kjZFRHnxODJG7TexcEpFeDDcqymhBnAyTFjZqrIH_0DVv9Xh2QQtiGa6bK6iFKg&__tn__=-R

Az istentiszteleten Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Református Egyházkerületének püspöke arról beszélt, hogy a Klapka téri gyülekezet 80 éve erőt kapott temploma építésére, ahogyan akkor is, amikor a kommunizmus idején „kiszúrták a szemét a semmivel”, de a kommunizmus bukása után is kapott erőt ahhoz, hogy felvesse a templomépítés régi gondolatát. A kommunizmusnak csak egyet lehet megköszönni, azt, hogy véget ért – fogalmazott.

A püspök hangsúlyozta: a református ember, amit elkezdett, azt be is fejezi.

Veress Gábor, a Klapka téri gyülekezet lelkipásztora kiemelte, a templomot tervező Szeghalmy Bálint a református templomépítészet legnemesebb hagyományait folytatta. „Hisszük, hogy drága templomunk (…) bástya és menedék lesz – mondta.

MTI, demokrata.hu


Nyolcvan év múltán készült el a megálmodott templom

Felszentelték a Klapka téri Református Egyházközség felújított templomát vasárnap. Szeghalmy Bálint építészmérnök lenyűgöző tervei nyolcan év elteltével végre valósággá váltak.

A pesterzsébeti Klapka téri templom építéséről még 1936-ban határoztak, a református gyülekezet megalakulásakor. A célt akkor így fogalmazták meg: „a lelkek Istenhez való vezetése és Isten házának felépítése”. Szeghalmy Bálintot, a nagyváradi születésű műépítészt bízták meg a templom megtervezésével 1937-ben. 1938-ban elfogadták az építész terveit, a következő évben el is kezdődött az építkezés.

A népi építészet ihlette magyaros stílusában alkotó Szeghalmy így vallott építészeti elveiről:

„A templom: Isten háza. Tehát legyen: tiszta, minden a maga természetes színében. A templom: Isten trónterme. Legyen jó természetes világítás. (Ez megszabja az ablakok méretét, elhelyezkedését.) Akusztikája természetes: a csendesen elmondott Ige is legyen mindenütt jól hallható. A református istentisztelet sok elemből áll: istentisztelet, bibliaóra, szeretetvendégség, ifjúsági alkalmak, közművelődés. Mindennek legyen helye.”

Szeghalmy Bálint a hazai református templomépítés egyik legnagyobb alakja. Számos gyönyörű nyertes pályaművének azonban csak töredéke épülhetett fel a második világháború miatt. Így történt ez az erzsébeti templom esetében is: félbemaradt a templomépítés.

1940-re elkészült az alagsor, fel is szentelték, ám a második világháború miatt az építkezés abbamaradt. Az ötvenes, hatvanas években befedték az alagsort, ezzel a templom elnyerte, sokáig úgy tűnt, végleges formáját. Noha 1994 óta történtek próbálkozások az eredeti Szeghalmy-tervek szerinti újjáépítésre, 2014-ig minden jószándék ellenére nem történt érdemi előrelépés az ügyben.

2014-től azonban végre felragyogott a remény: tárgyalások, egyeztetések, jótékonysági események sora, rengeteg szervezőmunka eredményeképpen 2017 nyarán elkezdődhetett az építkezés. Nyolcvan év elteltével megvalósult a Szeghalmy Bálint által megálmodott Klapka téri templom.

Szeghalmy Bálint terveihez hűek maradtak – a mai kornak megfelelő korszerűsítéseket (mint például a felvonó beépítése) pedig az eredeti koncepcióval harmóniában valósították meg.

Szeghalmy Bálint terveiben a harmónia mind az anyag, mind a forma tekintetében tetten érhető: a tervező törekedett a természetes anyagok haszálatára. A templom melegségét a szép fafaragások és a Székelyföldről érkezett szőnyegek, címerfaragások is erősítették.

A Klapka téri templom újjáépítése 375 millió forintból valósult meg. 300 millió forinttal Magyarország kormánya járult hozzá a templomépítéshez, a kerületi önkormányzat is szívügyének tekintett az ügyre, ezeken felül egyházkerületi támogatások és gyülekezeti adományok segítségével épülhetett meg végre ez a nyolvanéves álom.

Az utóbbi években számos szép példát láthattunk, ahol tetten érhető a magyar kormány azon törekvése, hogy épített örökségünk emblematikus épületeit és tereit méltó módon helyreállítsa, rekonstruálja, újjáépítse vagy – akár az erzsébeti templom esetében – az eredeti terveknek megfelelően felépítse azokat. A Klapka téri református templom megépítésével épített örökségünk egy kivételesen szép alkotással lett gazdagabb.

Elek Nikolett