A kisebbségek védelmének hangsúlyosabb képviseletére nyílik lehetőség
Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő, az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatásügyi bizottságának frissen megválasztott alelnöke szerint a pozíció betöltése által a kisebbségek védelmének hangsúlyosabb képviseletére nyílik lehetősége az EP szakbizottságában.A képviselő azt követően nyilatkozott, hogy az Európai Parlament kulturális és oktatásügyi bizottsága (CULT) keddi ülésén 15 támogató szavazat mellett, 10 ellenében és 5 tartózkodás mellett negyedik alelnökének választotta.
A képviselő magyar újságíróknak adott nyilatkozatában hangsúlyozta: „megkaptuk, ami jár nekünk”, ugyanis az alelnöki pozíció járt az Európai Néppártnak (EPP) és járt a Fidesz-KDNP magyar EP-delegációjának.
Mint elmondta, munkája során továbbra is tenni kíván azért, hogy a kisebbségi nyelvek és a kisebbségi kultúra fejlesztése napirenden maradjon az oktatási bizottságban.
Tájékoztatása szerint a szavazást megelőzően nélkülözhetetlen egyeztetésekre volt szükség, ugyanis az EP-s szakbizottság alelnöki pozíciójáról folytatott eljárást politikai síkra terelték, utalva arra, hogy a szavazás kétszer is elhalasztották. Az uniós parlament előző ötéves ciklusában alelnökként kifejtett munkája azonban bizonyítékul szolgál arra, hogy alkalmas annak betöltésére – tette hozzá Bocskor Andrea.
A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljutatott közleményében úgy fogalmazott, hogy „a bevándorláspárti magyar ellenzéki EP-képviselők elszomorító, és végül kudarcot valló áskálódása ellenére” választották a szakbizottság alelnökévé a kárpátaljai magyar képviselőt.
A Fidesz-KDNP képviselői a májusi európai választáson elért rekordgyőzelemnek köszönhetően több fontos európai parlamenti tisztség betöltésére szereztek jogot. Bocskor Andrea az elmúlt öt évben is sikerrel töltötte be ezt a tisztséget – tették hozzá.
Az Európai Parlament szakbizottságai négy magyar képviselőt már alelnökökké választottak július közepén tartott alakuló ülésükön.
Deutsch Tamás fideszes képviselő a költségvetés-ellenőrző bizottság (CONT) negyedik alelnöke lett, Gál Kinga fideszes képviselőt a biztonság- és védelempolitikáért felelős szakbizottság (SEDE) második alelnökének választották, Ujhelyi István szocialista képviselő az EP közlekedéssel és idegenforgalommal foglalkozó szakbizottsága (TRAN) harmadik alelnökének nevezték ki, Winkler Gyulát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) EP-képviselőjét pedig a nemzetközi kereskedelemért (INTA) felelős szakbizottság második alelnökének választották.
A képviselők több szakbizottság esetében is őszre halasztották az alelnökökről szóló szavazást, így mások mellett Hidvéghi Balázs (állampolgári jogi, belügyi bizottság, LIBE) fideszes EP-képviselő alelnöki jelöléséről is. Trócsányi László fideszes EP-képviselő uniós biztosjelöltsége végett visszalépett az EP alkotmányos ügyekkel foglalkozó bizottsága (AFCO) alelnöki jelölésétől.
Az Európai Néppárt frakciója a közeljövőben új fideszes jelöltet állít az Alkotmányügyi Bizottság alelnöki pozíciójára, és ezt követően kerülhet sor a szakbizottsági szavazásra az alelnöki tisztségről.