A kormánypártoktól és az ellenzéktől is pénzt venne el Kocsis Máté
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője egy háttérbeszélgetésen tudatta a sajtó képviselőivel, hogy jövő héten beterjesztik azt a törvényjavaslatot, ami a frakciók létszáma helyett az országgyűlési választáson induló listákhoz kötné a parlamenti képviselőcsoportoknak járó állami támogatásokat. Eszerint a következő ciklusban a baloldali pártok hárommilliárd, míg a kormánypártok kétmilliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak majd – számol be a Magyar Nemzet.– A parlamenti frakciók működése egy ciklus alatt harmincmilliárd forint, ami jelentős kiadás az állam részéről
– derült ki Kocsis Máténak, a Fidesz frakcióvezetőjének a szerdai háttérbeszélgetésén. A kormánypárti politikus elmondta, hogy a jelenlegi frakció támogatási szabályok mellett egy baloldali képviselő többe kerül, mint egy kormánypárti.
Többe kerül egy baloldali képviselő, mint egy kormánypárti
A frakcióvezető jelezte, hogy egy kormánypárti képviselő az előző ciklusban 2,2 millió forintjába került az államnak, míg egy baloldali honatya 3,1 millióba, míg az új ciklusban ez egy kormánypárti politikus esetén 2,6 millióra, míg egy baloldali képviselőnél 4,6 millióra növekedne – ismerteti a Magyar Nemzet.
Tehát képviselőként 1,5 millió forinttal több pénzt jelentene a baloldali frakcióknak, miközben nyolcszázezerrel kevesebben szavaztak a hat baloldali párt (Demokratikus Koalíció, MSZP, Jobbik, Momentum, Párbeszéd, LMP) közös listájára, mint amennyit a hat párt a 2018-as országgyűlési választáson szerzett. „Mindez tisztességtelen és nem tükrözi a választói akaratot sem” – közölte Kocsis Máté.
Az új ciklusban hatmilliárd forinttal többe kerülnének a jelenlegi szabályok mellett a baloldali frakciók az államnak, ám az új szabályozás értelmében a képviselők helyett a választási listákhoz fogják kötni a frakciókat megillető támogatásokat.
Kevesebb összegből gazdálkodhatnak majd a frakciók
A kormánypárti politikus elmondta, hogy az új szabályok értelmében a baloldali frakciók hárommilliárd, míg a kormánypárti képviselőcsoportok kétmilliárd forinttal kevesebb összegből gazdálkodhatnak majd a jelenlegi parlamenti ciklusban.
Kocsis Máté emlékeztetett, hogy a korábbi parlamenti ciklusban is történtek változások a frakciótámogatásokban, így a jelenlegi intézkedés nem számít példa nélkülinek. Továbbá jelezte, hogy a törvénytervezet parlamenti benyújtására a jövő kedden kerülhet sor, amit Simicskó Istvánnal, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetőjével közösen fog megtenni, az új szabályozás pedig várhatóan 2023. január 1-jén lép majd hatályba.
Egy napon lehet az európai parlamenti és az önkormányzati választás
Emellett Kocsis Máté közölte, hogy a változás egy nagy törvénymódosítási csomag része lesz, ami más, kisebb változtatásokat is tartalmaz. Eszerint változhat a frakciókat megillető beszédjog hossza, amivel nyolc óra helyett négy órára rövidülne egy törvény időkeretes vitája, illetve újra lehetővé válhat, hogy ciklus közben frakciót válthassanak a képviselők.
Kocsis Máté arról is beszélt, 2024-ben egy napon lehet az európai parlamenti és az önkormányzati választás. Az állam így 9-10 milliárdot spórolhat.
„Mostantól mindig egy időben tarthatják Magyarországon az európai parlamenti és az önkormányzati választást, így 9-10 milliárd forinttal olcsóbb lesz a lebonyolítás”
– mondta Kocsis Máté. A javaslattal kapcsolatban alkotmányossági aggályok sem lehetnek, mondta az Origo kérdésére a Fidesz frakcióvezetője, mert a jelenleg hivatalban lévő önkormányzati vezetők mandátuma 2024 októberéig tart majd.
A Magyar Nemzet cikkét ITT olvashatják.
Az Origo cikke ITT érhető el.