Csak a liszt fogyott el a polcokról, a készletezésen túl más jele még nincs a koronavírus okozta pánikhangulatnak. Vidéken kevésbé tartanak a fertőzéstől, és egyelőre Budapesten is csak apró döccenők vannak az életmenetben. A pubok ugyanúgy megtelnek látogatókkal, mint rendesen, maszkot elvétve visel egy-két ember, turisták ugyan kevesebben jönnek, de nem mondanak le a városnézésről. A pánikhangulat fő vesztese a kínai kifőzde, amely még ebédidőben is kong az ürességtől.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/a-koronavirus-panik-nyomaban-214857/
A cikk a Demokrata március 11-ei számában jelent meg.
Hirdetés
– Még nem érzünk visszaesést a látogatók számában, a turisták sem maradtak el – mondja a Móricz Zsigmond körtér közepén álló Alapozó pub csaposa, mikor arról kérdezzük, van-e hatása a forgalomra a koronavírusnak.
A Körtér forgalmas csomópont, és bár első ránézésre úgy tűnik, mintha a szokásosnál némileg kevesebb lenne a járókelő, a pultos szavait alátámasztja, hogy a kora délutáni időpont dacára a kiülős hely legtöbb asztala foglalt. Bár a médiában megjelent, hogy két koronavírusos fertőzött is megfordult budapesti kocsmákban, a népszerű pubok egyelőre nem maradnak vendég nélkül. A bulinegyed forgalma például töretlen, itt is a szokásos nyüzsgés fogad.
– Nem tapasztaltunk még visszaesést, napközben általában kevesebben jönnek, este viszont telt ház van, pontosan úgy, ahogy eddig bármikor – mondja az Erzsébet körúti Stifler Bár csaposa. Azt is hozzáteszi, szerinte csak a média fújja fel a járványt. A pub közelében van egy városnéző buszos utazásokat kínáló cég irodája; az eladók azt mondják, ők éreznek változást. Szolgáltatásukat ugyanis előszeretettel veszik igénybe a kínai turisták, azok pedig mostanában szinte teljesen kiestek. Viszont úgy látják, más országokból zavartalan a forgalom, ekkora kiesést pedig még le lehet nyelni.
– Sokáig a hatóságok is korlátozták a kínaiak utazásait, ezért rengeteg utat le kellett mondani. Most meg már Európában harapódzik el a vírus, így nagy fellendülésre nem lehet számítani – tudjuk meg egy ázsiaiak utaztatására szakosodott cég alkalmazottjától. Nekik a kínaiak voltak a legnagyobb célcsoport, és bár egy-két csapat befutott Indiából vagy Indonéziából, a kiesés annyira padlóra küldte a céget, hogy a dolgozók többségét fizetés nélküli szabadságra küldték. A szerencsésebbek is csak az alapbért kapják, ami – turisták híján – nem tud napidíjakkal kiegészülni, ezért már most többen új munka után néztek.
Nem ülünk otthon
Noha a médiában hetek óta kiemelt helyen szerepelnek a koronavírusról szóló hírek, a fővárosban egyelőre nincs nyoma pániknak. A boltok múlt heti megrohamozása volt az egyetlen hirtelen reakció, amúgy nincsenek – vagy csak alig vannak – kevesebben az utcán; elvétve látni maszkot viselő vagy az arcát sállal eltakaró járókelőt. A boltokban is helyreállt a rend, egy-két kis vegyeskereskedésben mondják csak azt, hogy még nem érkezett liszt vagy ásványvíz. A Blaha Lujza téren megkérdeztünk egy várakozó sofőrt, ő sem érzékeli, hogy kevesebb lenne a fuvar.
A pánikhangulat minden bizonnyal legnagyobb vesztesei közé tartoznak az ázsiai éttermek. A Buda egyik mozgalmas csomópontján, a Bikás parkban működő kínai étterem most látványosan kong az ürességtől, pedig alig múlt még el az ebédidő, máskor ilyenkor legalább félig tele van a büfé. Most viszont mindössze egy vendég fogyaszt itt, a kínai tulajdonos pedig szemlátomást rossz néven veszi, hogy megkérdezzük, a vírusnak tulajdonítja-e a pangást. Nyilván mások is faggatták már a koronavírusról származása miatt. A kifőzde tőszomszédságában üzemelő e-cigaretta-szaküzletben most is egymásnak adják a kilincset a vevők. Tőlük minden terméket online is meg lehet rendelni, ezért megkérdeztük az eladókat, megugrott-e a vírus szempontjából nyilvánvalóan biztonságosabb postai kézbesítések aránya a személyes átvételhez képest, de nem, náluk is minden maradt a régiben.
Míg a pubok látogatottságán inkább a fiatalabb korosztályok hangulatát lehet lemérni, az Operettszínházat inkább az idősebbek látogatják. Ám itt sem jeleznek pánikot a jegyvásárlások. Próbáltunk a népszerűbb előadásokra helyet foglalni, de a márciusi és áprilisi darabok többsége telt házat jegyez. A gyógyszertárakban is nagy a nyüzsgés; megkérdeztünk egy gyógyszerészt, hogy nőtt-e a forgalom. Tél vége van, mondja, az influenza is terjed, ilyenkor minden évben kígyózik a sor, de most sokan érdeklődnek, van-e valami a koronavírus ellen. Ilyenkor elmondják, hogy ellenszer még nincs, de az immunerősítők segíthetnek a megelőzésben.
Trend a lelke mindennek
A koronavírus-veszélyre a multinacionális cégek is igyekeznek felkészülni. Az óvatosságnak megvan az oka, ugyanis a nagy irodák Budapesten is követik a nyugati trendeket, és nagy, egy légterű munkakörnyezetet teremtettek, kiváló táptalajul a vírusok terjedéséhez. Megkérdeztük egy biztosítótársaság munkatársát, aki hasonló irodában dolgozik, milyen náluk a hangulat. Válaszából kiderült, náluk nagyjából százan dolgoznak egy irodahelyiségben, akad köztük olyan, aki pánikba is esett, amikor a koronavírus elérte Európát.
– Az irodában a többség folyamatosan fertőtleníti a kezét. Volt, aki egy pár napig maszkban járt be dolgozni. Aztán rájött, hogy nem kap benne levegőt, és utánaolvasott, hogy nem sokat segít ez a fajta védőeszköz.
Az ő osztályukon olyan még nem fordult elő, hogy valaki önkéntes karanténba vonult volna, ám a munkáltató a napokban küldött körbe egy e-mailt, amelyben egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a nappali takarítószemélyzet emelt óraszámban fog dolgozni, naponta kétszer fertőtlenítőszerrel áttörlik az összes kilincset; az asztalokat pedig, a székek karfáit és billentyűzeteket az általános takarítószer helyett fertőtlenítővel tisztogatják majd meg éjszaka. Emellett arra kérik a dolgozókat, hogy ha bárki úgy érzi, romlott az egészségi állapota, semmiképp ne jöjjön be. Ha felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja, orvoshoz se menjen, hanem hívja a koronavírus-zöldszámot. Ha valaki munkaidőben betegnek érzi magát, egyeztessen a vezetőjével, majd menjen azonnal háziorvoshoz. Illetve arra kértek mindenkit, hogy használják a folyosókon elhelyezett kézfertőtlenítőket, rendszeresen szellőztessék az irodákat, mellőzzék a kézfogást, puszit, ölelkezést. Ha pedig külföldre utaznak, jelentsék be az utazási célországot, a tartózkodásuk időtartamát, a kiválasztott közlekedési eszközt.
Óvatosság az intézményekben
Eljutott lapunkhoz a Debreceni Egyetem körlevele, amelyben azt írták, ha hallgató vagy tanár az elmúlt tizennégy napban fertőzött területen járt, két hétig ne menjen közösségbe. A kínai diákokat emellett felmentették az óralátogatás kötelezettsége alól, ám ezzel nem sokra mentek: az érintett hallgatók ahelyett, hogy otthon maradtak volna, ha a tanterembe nem is mentek be, az egyetem épületébe bejártak tanulni. Olyan extrém esetről is hallottunk, hogy egy fogászati magánrendelőben megvizsgálták, piros-e a páciens torka, vagy mutatja-e a koronavírus bármilyen tünetét. El is magyarázták neki, hogy tartanak a fertőzéstől, ebben az esetben ugyanis bizonytalan időre be kellene zárniuk.
A vidéki üzemekben is nagy a készültség, egy oroszlányi gyár dolgozója arról számolt be lapunknak, hogy a vezetőség tiltja a puszit, ölelést, azaz minden olyan interakciót, amely alkalmas lehet a vírus továbbadására. A postások is óvatosak, egy olvasónk számolt be arról, hogy Kínából érkező csomagját a kézbesítő gumikesztyűt húzva adta át, és az ilyenkor szokásos eljárást, vagyis az elektronikus aláírást is mellőzte a koronavírusra hivatkozva.