A lélek gyümölcsei
Nagykanizsától Budapesten át Kisvárdáig 66 óvodát épít, illetve újít fel Országos óvodaprogramjának keretében a Magyarországi Református Egyház. A kormány harmincmilliárd forintos vissza nem térítendő támogatásával több mint 3200 új óvodai férőhely és csaknem ötszáz munkahely jön létre. A Demokrata a berettyóújfalui gyermekintézményben járva arra volt kíváncsi, milyen pluszt jelenthet a családoknak, ha ezekbe a megújuló óvodákba íratják gyermekeiket.Képzeljük el, hogy a 3–6 éves gyerekek napközben egy épületben, együtt játszhatnak mozgásszervi, látássérült, értelmi fogyatékossággal élő vagy éppen beilleszkedési és tanulási nehézségekkel küzdő társaikkal; óvodájuk tornatermében végezhetnek gyakorlatokat; az udvaron levő tankertben locsolgathatják saját nevelésű kedvenc virágaikat; miközben támogató keresztyén közösség gondoskodik a fejlődésükről egy olyan intézményben, ahol megújuló energiaforrások óvják a környezetet… Mindez már nem utópia, hiszen a Magyarországi Református Egyház jövőre megújuló óvodáiban az említettek mind valóra válhatnak.
A szülők körében már most is különleges népszerűségnek örvendenek az egyház óvodái, általános a túljelentkezés. A gyakran évtizedek óta működő intézmények régi épülete ezért számos településen már nem tud megfelelni a növekvő gyermeklétszámnak és a modern kor követelményeinek. Ez a kettősség hívta életre az egyház Országos óvodaprogramját.
Szivárvány program
Áldás, békesség! – köszöntéssel fogadnak bennünket a berettyóújfalui Szivárvány Református Óvodába járó gyerekek. Nagy Nikoletta óvónő, vagyis Niki néni éppen egy komplex foglakozáson, játékos formában, homok-víz asztal segítségével mutatja be Az elveszett bárány bibliai történetét. Az énekkel, verssel és mozgással is egybekötött bemutató célja az ismeretek bővítése, a türelemre nevelés, az aktivitás ösztönzése, az erkölcsi tanulságok levonása, a hit erősítése, végső soron az örök érvényű keresztyén értékrend átadása.
A gyerekek önbizalommal és okosan válaszolgatnak a pásztoréletre vonatkozó kérdésekre, miközben felpróbálhatják a juhászok hagyományos viseletét, és kezükbe foghatják a természetes gyapjú anyagot is. A foglalkozás második része a fő témához kapcsolódó, szabadon választható kézműves-tevékenység. Niki néninek a fegyelmezéssel szinte egyáltalán nem kell törődnie, hiszen a gyerekek figyelmét teljesen leköti az izgalmas bemutató.
Az óvodásokkal speciális tematika szerint foglalkoznak a pedagógusok: az országos Lépésről lépésre elnevezésű projektet ötvözik a református óvodák keretprogramjával, kialakítva saját, országosan is egyedülálló Szivárvány óvodai programjukat.
A berettyóújfalui intézmény egyike azoknak, amelyek az Országos óvodaprogram részeként jövőre új, modern épületbe költözhetnek. Bár a jelenleg használt ingatlant az önkormányzat évtizedek óta térítésmentesen bocsátja az egyház rendelkezésére, a többségében református vallású Hajdú-Bihar megyei településen olyan nagy az igény az egyházi óvoda nagyobb létszámú működtetésére, hogy a régi épület már nem tud méltó módon megfelelni a XXI. századi elvárásoknak. Ezért döntött úgy a Tiszántúli Református Egyházkerület, hogy felújítás helyett az állami támogatás felhasználásával felépíti az ország egyik legmodernebb óvodáját a berettyóújfalui városközpontban. De vajon mitől korszerű a modern óvoda?
Drága életek
Az 1977-ben alapított, ma már három csoporttal és 85 férőhellyel működő gyermekintézmény fenntartásáról 21 éve gondoskodik elkötelezetten az egyházkerület.
Szeretet, hit, rend és tudás: ezekkel a kulcsszavakkal szemlélteti a Szivárvány óvodai program lényegét Hegymegi Enikő intézményvezető. Hangsúlyozva, hogy munkájuk legfőbb értelme a rájuk bízott drága életek gondozása, tehetségük kibontakoztatása. Az akkreditált tehetségpontként is nyilvántartott intézmény a szülőknek is betekintést nyújtva, elektronikus naplóban dokumentálja a kicsik fejlődését. Ezen túlmenően a Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (EGYMI) segítségével tehetségkutató és -fejlesztő délutánokat szerveznek. Az EGYMI munkatársai – logopédus, gyógypedagógus, pszichológus és gyógytornász – rendszeresen jelen vannak az óvodában, de ez a szülőknek nem jelent pluszköltséget.
– Célunk, hogy Istent megismerő és szerető gyermekeket neveljünk az egyéni sajátosságok kibontakoztatásával és az eltérő fejlődés figyelembevételével, szükség esetén felzárkóztatással. Nagy súlyt fektetünk a toleranciára, vegyes életkorú csoportjainkban a nagyobb gyerekek szinte testvérként támogatják a kisebbeket, jó példákkal. Mindez nem zárja ki, hogy egyértelmű követelményeket fogalmazzunk meg például az együttélés szabályainak betartását illetően nemcsak a gyerekekkel, hanem munkatársainkkal szemben is. A gyerek fejlődésének mértéke és a magas szintű pedagógia munka pedig lemérhető azokból a visszajelzésekből, amelyek a szülőktől és az általános iskolák tanáraitól érkeznek hozzánk – magyarázza Hegymegi Enikő.
Majd hozzáfűzi, az ország egyik legkorszerűbb új óvodájában már nagyobbak, többfunkciósak és összenyithatóak lesznek a csoportszobák, és működik majd tornaterem, több fejlesztőszoba és egy félig fedett játszóterasz is.
Nem gyermekmegőrző
A Magyarországi Református Egyház óvodáiba jelenleg 7100 gyerek jár, a fejlesztésnek köszönhetően a férőhelyek száma további 3200-zal bővül.
„Nem volt példa korábban ilyen nagyságrendű beruházásra az egyház életében. Az anyagi ráfordítás egyben egy olyan befektetés mindannyiunk jövőjébe, amely számos értékkel gazdagítja majd közösségünk felnövekvő nemzedékeit is” – olvasható dr. Bogárdi Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke köszöntőjében a www.orszagosovodaprogram.hu oldalon.
Veres Andrea projektvezető tájékoztatása szerint a programban fontos szerepet kapnak a korszerű és környezettudatos eszközök, mint például a hőszivattyús berendezések és a megújuló energiával működő napelemek. A családias óvodák külső környezete is megfelel a XXI. század követelményeinek, sok helyen mozgáskoordinációt fejlesztő eszközöket telepítenek és akadálymentes játszóudvarokat építenek.
– Egy jó óvoda biztos fészek, várja, magához öleli és a lehető legjobb helyen, Isten közelében tartja gyermekeinket. Az új intézmények belső tereiben és játszóudvarain egy-egy bibliai tárgyú történetet mutatunk be, a székesfehérvári óvoda udvarának valamennyi játéka például Jézus egyik példázatát jeleníti meg. A szentendrei óvoda a részleges integráció jegyében speciális nevelési igényű csoportokkal bővül, ami nagyon ritka hazánkban. De említhetném az új érdi 150 fős intézményt is, amelynek meghosszabbított nyitvatartása a szülői igényekhez igazodik. Már épül a nagykanizsai óvoda is, ahol a népi játékokon és néptáncon alapuló „Így tedd rá!” pedagógiai programot építik be a nevelésbe, hogy a gyerekek mindennapjaiban együtt jelenhessen meg a mozgás, a játék, a hagyomány és a kultúra sokszínűsége. Lesz olyan intézmény, ahol a gyerekek tankertben ápolhatják majd a növényeket, Mándokon például kétszáz gyümölcsfát ültettek a gyülekezet tagjai az új óvoda számára, és a régi elbontott épület gerendájából gólyafészket tartó oszlop is készül.
A projektvezető kiemeli, hogy az újonnan épített óvodák mellett azokon a településeken – például Biatorbágyon, Enyingen, Karcagon –, ahol már van református általános iskola, a folyamatos oktatás érdekében lehetőség lesz új tagintézményt alapítani. Máshol pedig a már meglévő óvodai intézményt bővítik, illetve új telephelyek jönnek létre.
A programot bemutató júniusi sajtótájékoztatón Bogárdi Szabó István kitért rá, hogy a keresztyén szellemiségű óvodákba más felekezetű és nem vallásos családok gyermekei is jelentkezhetnek, amennyiben a szülők elfogadják a református pedagógiai elveket. Ahogy fogalmazott, az óvodát nem gyermekmegőrzőnek tekintik, hanem a családokkal egyetértésben, egyházi közösségben, egészséges világlátású gyermekeket szeretnének nevelni.