A magyar hatóság nemzetközi tekintélynek örvend
Remélhetőleg oldódik hazánkban a vakcinák közötti megkülönböztetés, amit az emberek előítéleteikre alapozva sokszor politikai rendszerekre vetítenek ki – mondta Prof. Dr. Kásler Miklós az Életközelben című műsor legújabb adásában. A miniszter továbbá elmagyarázta az vakcina-engedélyeztetés menetét, valamint kitért az oltási kedv javulására is.Az oltóanyagokkal kapcsolatos üzleti, politikai és presztízs érdekek nem fognak változni. Azok a vakcinák, amiket lekötött az Európai Unió, nem elégséges mennyiségűek, másrészt pedig nem számítható ki pontosan a szállításuk. Nyilvánvalóan ez az oltási tervet alapvetően befolyásolja – mondta Kásler Miklós a hazánkba érkező vakcina-szállítmányokról.
Rámutatott, hogy rengeteg téves információ is kering az emberek között az oltóanyagokról, ami érthetően megzavarja az embereknek egy részét. Kijelentette: a józan érvek a vakcináció mellett szólnak, az átoltottság növelése pedig alapvetően fontos a járvány megállításában.
Az engedélyeztetési rendszerekről kérdezve elmagyarázta: a WHO-nak, az Egyesült Államoknak és az európai hatóságnak is külön engedélyeztetési rendszere van. Emellett minden nemzetnek is van saját engedélyeztetési hatósága, amely megfelelő paraméterek alapján vizsgálja a vakcinák standard állapotát.
A magyar engedélyeztetéssel kapcsolatban kifejtette, a magyar hatóság nemzetközi tekintélynek örvend, tehát megvannak a jogosítványai, hogy az engedélyeket kiadja. A magyar hatóság eljárásrendje során azt vizsgálják, hogy a gyártás körülményei megfelelőek-e. Ez konkrétan azt jelenti, hogy odamennek, és tételről-tételre, lépésről-lépésre megvizsgálják a folyamatot. Ezzel garantálhatják, hogy a vakcina valóban ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, mint amit az emberek számára használt oltásra használnak fel.
Nagyon remélem azt, hogy az „én ezt a vakcinát szeretném, én azt a vakcinát szeretném” – féle megközelítésbeli különbség oldódik Magyarországon, ami általában a propaganda hatására megjelenő véleményeket tükrözi. Ezek sok esetben előítéletekre alapulnak és politikai rendszerekre vetíti ki a véleményeket, pedig az oltás nem politikai kérdés, hanem elemi egészségügyi érdek, emellett egyéni és közösségi érdek is – közölte a miniszter.