Hangsúlyozzák: az oltási terv megalkotásának indoka az volt, hogy a magyarokat a veszélyeztetettség sorrendjében oltsák be, biztosítva ezzel a rászoruló csoportok, az idősek és krónikus betegek elsőbbségét.

Hirdetés
Nagyobb képért kattintson!

„Mivel a közéleti szereplők vállát – különösen járványhelyzetben – fokozott felelősség nyomja a példamutatás tekintetében, a Századvég megvizsgálta a magyar lakosság álláspontját az oltási rend betartásának fontosságáról.”

Mint írják, a kutatás alapján megállapítható, hogy a magyarok több mint háromnegyede (80 százaléka) egyetért azzal, hogy az oltási rendet mindenkinek be kell tartania, illetve meg kellene tiltani, hogy politikusok és közszereplők az időseket, krónikus betegeket megelőzve juthassanak oltáshoz. Azoknak az aránya, aki szerint nem indokolt az oltási rend betartása, 16 százalékra tehető. Politikai önbesorolás mentén sem tapasztalhatók jelentős eltérések az idősek és krónikus betegek oltási elsőbbségének megítélésében. A jobboldaliak 82, a középen állók 81, valamint a baloldaliak 76 százaléka ítéli fontosnak az oltási tervben foglaltak követését, a politikusok soron kívüli beoltásának tilalmazását.

Korábban írtuk

Hasonló képet láthatunk, ha kétpólusú politikai preferencia szerinti bontásban vizsgáljuk a kérdést. A felmérés rávilágít arra, hogy a Fidesz-KDNP szimpatizánsainak 84, az ellenzéki összefogás támogatóinak 77 százaléka véli úgy, hogy az oltási rendet mindenkinek be kell tartania, illetve a politikusok és közszereplők – rászorulókkal szembeni – elsőbbségét meg kell tiltani. Ezzel szemben a kormánypártiak 12, az ellenzéki összefogás szavazóinak 19 százaléka nem gondolja szükségesnek az oltási terv betartását.

A Pesti Srácok írta meg először, hogy jogosulatlanul jutott koronavírus elleni védőoltáshoz január elején Hiesz György, Gyöngyös polgármestere. A portál megkeresésére a Bugát Pál Kórház dolgozói is megerősítették, hogy a városvezető soron kívül beoltatta magát vakcinával. Az ügy azért keltett nagy felháborodást, mivel az oltásra akkor került sor, amikor az oltási terv szerint még csak az egészségügyi intézmények dolgozói, illetve az egészségi állapotuk miatt veszélyeztetett betegek kaphattak volna a vakcinából.

Hiesz György azzal védekezett, hogy egy idősotthon lakónak szánt mennyiségből érkezett vissza néhány adag a Bugát Pál Kórházba, amelyek felhasználására legfeljebb másfél óra állt rendelkezésre. A kórházi dolgozók a protokollnak megfelelően értesítették a helyi háziorvosokat, hogy az oltási terv alapján használják fel a megmaradt vakcinákat. Ezután jelentkezett Hiesz György polgármester a kórházban, és kérte, hogy oltsák be őt is. A televíziós interjú közben elismerte, hogy hibázott és elnézést kért.

Hiesz Györgyöt a DK, a Momentum és az MSZP közös jelöltjeként választották újra Gyöngyös polgármesterének. 

Korábban az MSZP-ben politizált, de 2018-ban kilépett a pártból.