Hirdetés

Szilágyi Péter az erdélyi város első magyar bölcsődéjének felújításáért tartott hálaadó istentiszteleten vett részt a belvárosi unitárius templomban. A belvárosi épületet a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja keretében korszerűsítették, három csoportnak, 45 kisgyereknek biztosít helyet.

Beszédében emlékeztetett arra, hogy a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében csaknem kilencszáz intézmény épült vagy újult meg, többszáz Erdélyben. Az építkezés pedig nem csak fizikai értelemben valósult meg, hanem „lelki és szellemi vonatkozásban is”. Mint rámutatott, a korszerűsítés, a modernizálás a magyarság megtartására irányul, a családokra, a nemzetre van tekintettel, hiszen ahol van beruházás, ott élő magyar közösség is van.

Emlékeztetett arra, hogy külhonban a magyar történelmi egyházak a magyar kormány partnerei. Az államtitkárság által meghirdetett idei programra (A gondoskodó nemzet éve) utalva elmondta: az egyházak gondoskodó közösségek, a nehézségben, az olyan bajban is kitartottak, kitartanak a nemzet mellett, mint a világjárvány vagy a háborúk.

Wesselényi Miklóst idézve rámutatott, hogy az unitárius ifjak előítélettől, babonától mentesen nevelkedtek, és úgy vélte, erre ma is nagy szükség van, hiszen az előítéletek egész közösségek sorsát pecsételik meg.

Korábban írtuk

A megfelelő nevelést pedig már a legkisebb korban el kell kezdeni – mondta. A kolozsvári bölcsődében a gyerekek magukba szívhatják a magyarság bölcsességét és értékeit, amelyeket egy életen át magukkal vihetnek, a helyi magyarság nemzedékei nőhetnek fel benne – tette hozzá.

Andrási Benedek, a Magyar Unitárius Egyház püspökhelyettese Benkő Samu akadémikus szavaira emlékeztetett, miszerint a kolozsvári unitáriusok tudták, hogy a magyar oktatást az alapoktól kell kezdeni. Köszönetet mondott a magyar kormánynak a támogatásért, az unitárius egyháznak és a bölcsőde tantestületének pedig azért, hogy a legnehezebb időkben is kitartott, amikor évekig akadályozták terveiket.

A bölcsőde történetét Rácz Norbert Zsolt belvárosi unitárius lelkész idézte fel, aki szerint bár az értékes belvárosi épület több pénzt hozott volna, ha bérbe adják, a belvárosi egyházközség magától értetődően döntött úgy, hogy közösségi célra fordítja. A bölcsődehiányt orvosolták a kommunizmus idején államosított, majd visszaszerzett épülettel, 2010-ben ez lett a város első magyar bölcsődéje.

A romos ingatlant a hosszas akadályoztatás miatt csak hosszú évek alatt sikerült felújítani sokak segítségével – emlékeztetett.

„Megtanultuk, hogy hitből épül közösségi intézmény, hitből épül a világ” – foglalta össze a beruházás tanulságait Rácz Norbert Zsolt. Hozzátette: miután nem engedték felfelé bővíteni az épületet, két új bölcsődei csoport egy másik belvárosi épületben kap majd helyet.

Mihályfalvi Katalin, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) oktatásért felelős ügyvezető alelnöke is az évekkel ezelőtti akut kolozsvári bölcsődehiányt idézte fel, amelyet végül közös összefogással sikerült megoldani. Aláhúzta: aki iskolát, óvodát, bölcsődét épít, az a jövőt építi.

Az avatóünnepségen a bölcsőde korábbi és jelenlegi gondozottjai tartottak ünnepi műsort, a szalagvágás előtt Pethő Kinga vezető óvónő köszöntötte a szülőket, a gyülekezetet. A felújított épületre Rácz Mária unitárius lelkész mondott áldást.