A nemzeti konzultáció erőt biztosít a brüsszeli vitákban
Az Alapjogokért Központ elemzése szerint a nemzeti konzultáció politikai egységet teremt, és erőt biztosít a brüsszeli vitákban.A központ a honlapján is olvasható, az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében emlékeztetett: Orbán Viktor 2005-ben hirdette meg azt a politikai vezérelvet, amely két választás között is lehetőséget ad arra, hogy a választópolgárok aktív csoportjai fontos kérdésekben véleményt formálhassanak.
„A nemzeti konzultáció azóta valódi hungarikummá nőtte ki magát, amely az egyes kormányzati intézkedések legitimációját növeli, sőt, egyetértési pontokat is képes kialakítani”
– írták.
Meglátásuk szerint a soron következő, tizenharmadik egyeztetés lehet az utóbbi évek legfontosabb véleménynyilvánítási lehetősége.
Úgy folytatták, hogy az eddigi konzultációkon a választók támogatásukról biztosították a kabinetet egyebek mellett olyan fontos kérdésekben, mint Magyarország új alaptörvényének kidolgozása, a bevándorlás és terrorizmus kérdésének kezelése, illetve a családvédelem.
Az Alapjogokért Központ szerint ezzel a magyarok nemcsak a belpolitika szereplőinek fogalmazták meg igényeiket, hanem az európai és a nemzetközi térben is jelezték, hogy az ország jövőjét érintő legfajsúlyosabb ügyekben milyen döntést várnak el Magyarország képviselőitől.
A nemzeti konzultáció erősítheti a kormány érveit, és mindenkinek jelezheti, hogy „a magyarok egyetértenek az általa képviselt irányvonallal” – írták.
„A nemzeti konzultációk sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a baloldali szereplők Gyurcsánytól Karácsony Gergelyen át Márki-Zay Péterig megpróbálták utánozni”
– tették hozzá.
Az már más kérdés – jegyezték meg –, hogy az utángyártott verziók meglehetősen rosszul sikerültek, részvételi adataik – ha erről egyáltalán nyilvánosságra került bármilyen információ – messze elmaradtak a kormány által kezdeményezettekétől.