Ez minden idők legjobb győri csapata – állítják sokan, és nem csupán az Audi ETO KC szurkolói közül. Akik ezt mondják, hozzáteszik, nemcsak eredményesség tekintetében lépett előre a gárda ebben a szezonban, hanem csapatként is. Ez az együttes egységes, küzd, és a legtöbb meccsén szépen is játszik. Persze az eredményesség sem mellékes: az ETO áprilisban Bajnokok Ligája-elődöntőt játszott.

– Magam is azt gondolom, hogy ez minden idők legerősebb ETO-ja. Ez annak köszönhető, hogy értékeinket sikerült megtartani, melléjük pedig három nagyszerű játékost szerződtettünk. Pálinger Katalin a világ egyik legjobb kapusa, Tomori Zsuzsa a jövő egyik reménysége, a Fraditól igazolt Katerina Mraviková pedig a világ egyik legjobb jobbszélsője – mondta a Demokratának Vanyus Attila, a győri klub elnöke, a Magyar Kézilabda Szövetség alelnöke. És hogy megéri-e anyagilag jó csapatot építeni? Bármilyen furcsa, női kézilabdában nem feltétlenül. Mert míg a futballban minden egyes győzelem és döntetlen, amelyet például a Bajnokok Ligájában elér egy csapat, százmilliós bevételt hoz, a kézilabdázóknál nincs így.

– A nemzetközi meccsekből befolyt bevétel a focihoz viszonyítva vicc. Nálunk egy csapat akkor jön ki anyagi veszteség nélkül az európai kupaszereplésből, ha a Bajnokok Ligájában a döntőig jut, ha pedig meg is nyeri a sorozatot, akkor van némi bevétele is. Ne gondoljon senki nagy pénzre, néhány millió forintról van szó – panaszolja a klubelnök.

– Ez egyébként nem csak nekünk szúrta a szemünket, hanem más európai csapatoknak is, így közösen szeretnénk elérni, hogy megváltozzon a helyzet. Vanyus Attila szerint óriási a felelőssége a klubvezetőknek. Magyarországon az utóbbi években több meghatározó csapat is komoly pénzügyi válságba került, ám a győri elnök úgy véli, az ilyen helyzet elkerülhető, csak tudni kell, hol a határ. – Mindenki a legjobb játékosokat szeretné szerződtetni, ez természetes. Ám olykor nemet kell mondani. Néhány éve például tárgyaltunk Farkas Ágnessel, aki akkor a világ legjobbjai közé tartozott. De miután meghallottam, mennyit kellene fizetünk, azt gondoltam magamban: nagy szükségünk lenne Ágira, de lehet, hogy ha leigazolnánk, akkor néhány hónap múlva nem tudnék fizetni a többi játékosnak. Így lemondtunk róla – teszi hozzá a klubvezető.

Győrben mindenesetre sikerült a bravúr: anélkül építettek jó csapatot, hogy a klub csődközelbe került volna. Nem csupán a magyar bajnokságban és kupában menetelt az utóbbi hónapokban az ETO, hanem a Bajnokok Ligájában is. A végállomás az elődöntő lett, és csak hajszálon múlt a nagyobb siker. Az európai élcsapatok közé tartozó orosz Zvezda Zvenigorod ellen ugyanis idegenben két góllal nyertek a győriek, ám a múlt vasárnapi visszavágón megrázta magát a roppant erős ellenfél, és hat góllal győzött, így a fináléba jutott. Ettől függetlenül tény: a mostani ETO sokra hivatott. A szakértőkhöz, szurkolókhoz hasonlóan Konkoly Csaba vezetőedző is úgy véli, csapata egyik legnagyobb erénye, hogy egységes.

– A játékosaim a lehető legtöbbet szeretnének játszani, mindenkiben ott dolgozik az egészséges versenyszellem. Bár a Zvezda Zvenigorod elleni első mérkőzésen sérülés miatt hiányzott a csapatunkból Görbicz Anita, akit a világ legjobb irányítói között tartanak számon, a többiek bizonyítani akarták, hogy Anita ugyan fontos láncszem, de ha egy-egy meccsen nem számíthatunk rá, nélküle is lehetünk sikeresek. Úgy hiszem, bizonyítottak is: győztünk egy olyan gárda ellen, amely az orosz válogatott magját adja – mondja a szakember. – A sikereink annak köszönhetőek, hogy a csapat tagjai tehetséges és jó szellemű játékosok, a klubvezetéstől, a várostól és a szponzoroktól pedig minden támogatást megkapunk. Az eredményekhez ugyanis nélkülözhetetlen a nyugodt háttér.

Idén tehát elmaradt a BL-döntőbe jutás, ám kétségbeesésre nincs ok: a sok fiatal tehetséget felvonultató győriek a következő években még mostani szereplésüket is túlszárnyalhatják. Az idei menetelés mindenesetre a közelgő olimpia előtt sem rossz jel.

Bándy Péter