A tikkasztó hőség tönkretette a termést, tényleg csak a génmódosítás segíthet?
Hiába a rendszeres eső, mégis bajban van a mezőgazdaság. A problémát idén nem a mindent kipusztító szárazság okozta, hanem a kibírhatatlan hőség, ami a növényeket is megviseli. Egyes szakértők szerint itt lenne az ideje újragondolni a génmódosított vetőmagokkal kapcsolatos álláspontunkat, mivel ezek jobban bírják a kánikulát. De valóban nincs más megoldás, mint ajtót nyitni a GMO előtt? Utánajártunk.„Semmilyen jelző nem túlzó a jelenleg tomboló magyarországi kánikulára. A 40 Celsius-fokot közelítő napi csúcshőmérsékletek hatására hektáronként 2-3 tonna kukorica is odaveszhet” – írta a kánikula tetőpontján az Agrofórum. A mezőgazdasággal foglalkozó portál megjegyezte, az árpa és a búza már a magtárakban van, így a jelentősebb szántóföldi növényeink közül a kukoricát érintette leginkább a kánikula. Noha tavasszal még okkal lehetett rekordtermésben reménykedni, ebben a száraz hőségben napi mintegy 200 ezer tonnával csökkent a várható össztermés az országban.
És csakugyan, a hőség jelentős hatással lehet a kukoricára, különösen ha hosszabb ideig tart. A kukorica virágzása kritikus időszak, és a magas hőmérséklet, amennyiben 35 fok fölé kúszik a higanyszál, ebben az időszakban csökkentheti a pollenszóródás és a megtermékenyítés hatékonyságát. A hőstressz csökkentheti a fotoszintézis hatékonyságát, ami lassítja a növekedést és csökkenti a termésképződést, emellett a túlságosan magas hőmérséklet levélperzselést és egyéb károsodásokat okozhat, ami tovább rontja a növény egészségét és hozamát. A kukorica optimális növekedési hőmérséklete 24-30 fok között van, a 32°C feletti tartós hőmérséklet már stresszt okozhat. Az éjszakai hőmérséklet emelkedése, ha tartósan 24°C felett marad, szintén negatívan befolyásolhatja a kukorica fejlődését, mivel a növények kevesebb időt kapnak a regenerálódásra.
A génmódosítás segíthet, de nincs más út?
Raskó György korábban úgy nyilatkozott, szerinte megoldás lenne a kánikulára a hőség- és szárazság-rezisztens kukoricafajták vetése, de az unióban, ezen belül Magyarországon törvény tiltja a génszerkesztett vetőmagok használatát. Eközben az Egyesült Államokban, Brazíliában, Argentínában és sok más Európán kívüli országban mindez nem okoz problémát, mert ott engedélyezett a GMO vetőmag.
„Ha Európa nem talál megoldást erre a problémára, a szárazság és hőstressz minden évben meg fogja tizedelni a kukoricatermést, megszűnik az önellátás és nő a függőség az importtól. Ez hatalmas kockázat, majdnem akkora, mint az orosz földgáztól való függőség”
– mutatott rá az agrárközgazdász.
Főleg úgy, hogy nem is ez az egyetlen megoldás. Ha lassabb is, de hagyományos keresztezéssel is lehetséges hőségtűrőbb kukoricafajtákat nevelni. A hagyományos nemesítési módszerek hosszabb időt vesznek igénybe, mint a modern génszerkesztési technikák, de sikeresen alkalmazhatók a kívánt tulajdonságok, például a hőségtűrés kifejlesztésére. A marker alapú szelekció pedig olyan modern technológia, amely segíthet azonosítani és gyorsítani a hőségtűrő tulajdonságok szelekcióját a hagyományos nemesítési programokban.
Például Dél-Afrikában és Mexikóban már bemutattak olyan kukoricafajtákat, amelyek jobban tűrik a hőséget és szárazságot. Bár ez a folyamat hosszabb időt vesz igénybe, mint a génszerkesztés, természetes és szélesebb körben elfogadott módja a kívánt tulajdonságok elérésének. A siker kulcsa a megfelelő genetikai alapanyag, a gondos szelekció és a jól tervezett nemesítési program.