A január elején – ezer ember megkérdezésével – végzett felmérés „a Magyarországot jogosan megillető kohéziós és helyreállítási források kifizetésével kapcsolatos lakossági véleményeket térképezte fel”.

Hirdetés

„Fontos leszögezni, hogy az Európai Uniónak megalakulás óta az egyik legfontosabb tartópillére a közösséget alkotó országok egyenrangúsága, illetve ezen követelmény tiszteletben tartása. Könnyen belátható, hogy az egyes tagállamokkal szemben alkalmazott hátrányos megkülönböztetés, valamint az adott ország jogos (pénzügyi) érdekeinek a figyelmen kívül hagyása – különösen az orosz-ukrán háború, illetve az elhibázott brüsszeli szankciós politika okozta szorongatott helyzetben – alapjaiban veszélyezteti az Európai Unió egységét és eredményes működését” – fogalmaztak a közleményben.

Hozzátették, hogy az európai közösség mind az uniós szervek és a tagállamok, mind az egyes európai országok egymás közötti viszonyában kizárólag az együttműködés és a kompromisszumkészség szempontjainak figyelembevételével lehet sikeres.

A közvélemény-kutatási adatok szerint a megkérdezettek 60 százaléka úgy gondolja, hogy az Európai Unió egyenrangú és szabad országok szövetsége, „így Brüsszelnek nincs joga visszatartani – részben sem – a tagállamoknak járó pénzügyi forrásokat, hanem a kompromisszumra kellene törekednie” – írták.

Korábban írtuk