Kipukkadt a dekarbonizációs terror lufija
Ábrándok helyett nemzeti energiapolitikát!
Dr. Járosi Márton nyílt levele
Civilizációnk alapja az energiaellátás, ez biztosítja a javak előállítását és a fogyasztói igények kielégítését. Az energia a társadalom és a gazdaság létfeltételévé vált, azonban piaci áruvá degradálásával az aktuálpolitika prédájává lett. Az energiaellátás a fizikai/szakmai szempontok helyett a politikavezérelt ideológiák fogságába került. A közösségi érdekű ellátásbiztonság helyébe a profitszerzés lépett. Mára látványosan kiderült, hogy ebből a zsákutcából már nem lehet kikerülni, csak a rombolás mérséklésére lehet esélyünk. Hazánk gazdasági semlegességre törekvő politikája mellett mielőbb a lehető legnagyobb önellátásra kell törekednünk. Külső segítségre nem alapozhatunk.
Hazánk energiapolitikája az Unió hibás dekarbonizációs politikájában gyökerezik. Az áramfogyasztás az energiaigényes iparosítás és a dekarbonizációs politika (hőszivattyúk, klímagépek, villanyfűtés, villanyautók stb. állami támogatással mesterségesen gyorsított elterjesztése) miatt is növekszik. Ezzel szemben a rendelkezésre álló hazai források veszélyesen korlátosak. A hazai villamosenergia-fogyasztás forrásai: atomenergia több mint 1/3 rész, az import 1/4 rész. A földgáz 15 %, a szén (lignit) 6 %, a megújulók összesen 19 %, amiből a napelemparkok és a lakossági PV-k közel 13 %. Az import áramot nem tekinthetjük biztonságos forrásnak! A csődbe jutott uniós energiapolitika, az atomerőművek leállítása, a fosszilis energiahordozók kivezetése, újabban a szankciós politika és a szomszédunkban dúló háború miatt egyik pillanatról a másikra bizonytalanná válhat az import. Ilyenkor csak magunkra számíthatunk! Súlyos biztonsági kockázatot jelent, hogy 2010-től már a csúcsterhelések kielégítésében is növekszik az áramimport részaránya.
Energiapolitikai irányváltásra van szükség! Ki kell szabadítani az energetikát a hamis politikai ideológia fogságából. Vissza kell állítani a természettudományos alapú szakmai gondolkodást és irányítást az energetikában.
Stratégiát csak kipróbált technológiai megoldásokra szabad építeni! A kapacitáshiány csak hosszabb távon mérsékelhető, ezért üzemképessé kell tenni a meglévő hagyományos erőművek még használható blokkjait. Az időjárásfüggő megújulókkal kapcsolatos fejlesztéseket — a helyi igényre méretezett, energiatárolóval ellátott lakossági napelemek kivételével — meg kell szüntetni.
Vissza kell térni a 2011. évi Nemzeti Energia Stratégia önellátásra törekvő (atom, megújulók, lignit) koncepciójához. Vagyis
energiapolitikai irányváltásra van szükség.
Ezt elősegítheti, hogy a dekarbonizációs terror lufija kipukkadt, amit bizonyítanak az USA új elnökének első intézkedései: kilépés a párizsi klíma egyezményből, a fosszilis energiahordozók (olaj és földgáz) termelésének fokozása, a villanyautók háttérbe szorítása.
Az ellátásbiztonságunk meghatározói az atomerőművek, amelyek az üzemanyag tárolhatósága és több irányú beszerezhetősége miatt kvázi hazai forrásnak tekinthetők.Paks 1 üzemeltetési idejének hosszabbítása és a Paks 2 mielőbbi megvalósítása nélkülözhetetlen. Szükséges előkészíteni új telephelyen egy további, Heller Forgó hűtési rendszerű atomerőmű létesítését.
A hazai lignitvagyon hasznosítása érdekében kiemelt fontosságú a Mátrai Erőmű lignit alapú fejlesztése és korszerűsítése, akár tisztaszén technológiával is. A nemzetközi példák bizonyítják, hogy a hazai lignithasznosítás elleni uniós tiltás diszkriminatív zsarolás, amellyel szembe kell szállni.
Sürgősen létesíteni kell az időjárásfüggő megújuló villamosenergia tárolása és a rendszer szabályozásának érdekében egy nagyteljesítményű szivattyús energia tárolót. Egy ilyen tárolót az országos hálózatot működtető szabályozó kezébe kell adni.
A Duna tele van vízlépcsőkkel a magyarországi szakasz fölött, és ezeket a vízlépcsőket itthon is folytatni kell. Ez a Duna megmentése, fenntartása érdekében is alapvető fontosságú. Egy Duna-Tisza csatorna megépítésével megelőzhető lenne az Alföld elsivatagosodása. Ha megépítjük a vízlépcsőket, akkor már nem csak a vízgazdálkodást javítjuk, és nem csak a hajózhatóságot biztosítjuk, hanem ha már adott egy gát, akkor bele kell tenni néhány turbinát, és akkor megújuló villamosenergiát is termelhetünk. Ezt a vízlépcsőrendszert európai projektként kellene kezdeményezni, és megvalósítani.
Fontos az ún. klímavédelmi és energetikai kérdésekben félretájékoztatott lakosság felvilágosítása.
Budapest, 2025. február 1.
Dr. Járosi Márton
mobil: 06 30 415 2072