Hirdetés
Fotó: Demokrata/Vermes Tibor
Menyhárt Zoltán mutatja a vadriasztó prizmákat

Általában nehezen születnek egyezségek a vadásztársaságok és a gazdálkodók között a vadkárok megtérítését illetően: a vadászok a védekezés hiányosságait vagy teljes elmulasztását vetik a termelők szemére, utóbbiak pedig azt nehezményezik, hogy a kártérítés csak részben fedezi a veszteséget. Mivel mindenkinek van igazsága, közös érdek volna a vadkárok csökkentése, ahogy a közlekedés résztvevőinek is elemi érdeke a biztonságot, szélsőséges esetben emberéleteket veszélyeztető vadbalesetek számának visszaszorítása. Nem utolsósorban az erdő állatainak is ez az érdekük…

De miért nem élnek a rendelkezésre álló lehetőségekkel a gazdák és a vadásztársaságok, legalábbis a többségük?

– A természetes élőhelyek visszaszorulása miatt Ausztriában telepítettek először vadföldet körülbelül harminc évvel ezelőtt. Ez olyan terület, amelyre tudatosan a vadnak búvóhelyet és táplálékot is nyújtó növényeket ültetnek. Itt, Sokorópátkán mintaföldet hoztunk létre, ahová főleg jó tápértékű pillangósvirágúakat és fűkeveréket vetünk. A vetőmagkeveréket úgy állítottuk össze, hogy március végétől, április elejétől október végéig mindig legyen olyan növény, ami épp virágzik. Emellett a pillangósok élettani folyamataik során javítják a talajt, mivel nitrogént termelnek. Ennek elősegítésére a vetőmagot beoltottuk nitrogéngyűjtő rhizobiumbaktériummal, és mivel minden növényfajnak más mélységben van a gyökérzónája, így minden talajszint érintett. A vadföld és az erdő határán pedig cserjéket telepítettünk, például galagonyát, csipkebogyót, ezek a madaraknak költőhelyet, a hazánkban élő mintegy 200 beporzó rovarfajnak pedig élelmet biztosítanak, mivel az összes vadföld vegyszermentes – avat be a vadföldek rejtelmeibe Menyhárt Zoltán. A Sokorópátkán élő vadász tíz éve foglalkozik a kérdéskörrel, és öt évvel ezelőtt létrehozta a Vadvilág Élőhely-rehabilitáló Alapítványt, melynek küldetése az ügy ismertté tétele, népszerűsítése, a szakmai együttműködési lehetőségek felkutatása, illetve megteremtése. Az alapítvány ma már mértékadó szakmai partnerekkel: vadásztársaságokkal, állami erdészetekkel, illetve a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel együttműködve folytatja többirányú misszióját, egyebek mellett a drónos vadmentést. Ebben jelenleg 60 drónpilóta működik közre, számukat 80-ra akarják feltornászni.

– A májusi első kaszálások idején rengeteg mezei nyulat, földön fészkelő madarat, hüllőt vágnak össze a kaszálógépek, de évente nagyjából 15 ezer, élete első két hetében még járásképtelen őzgida is elpusztul, gyakran keserves kínok között, napokig szenvedve. A tájegységi fővadászok közreműködésével létrehozott hőkamerás dróntérkép adatainak birtokában azonosíthatók azok a helyek, amelyeket a gazdáknak ki kell kerülniük, annál inkább, mert természetkárosításnak, illetve állatkínzásnak minősülne az információ birtokában ott kaszálni. Naponta 20-30 gidát lehet így megmenteni – mondja Menyhárt Zoltán.

Korábban írtuk

A vadföldek létrehozása nem pusztán az állatok etetését jelenti – erre eddig is voltak vadetetők, a vadászok emellett nyalósót is rendszeresen kihelyeznek az állatoknak. Az itatás is fontos, különösen az egyre gyakoribb aszály miatt.

– A szomjazó vad gyakran zavart, nem tudja kontrollálni a mozgását, könnyen kilép az autóútra – mondja Menyhárt Zoltán. Ezért az alapítvány több kutatási mintaterületén a vadászható, a védett és a fokozottan védett fajok is használják a speciális úszószeleppel ellátott, ezért víztakarékos vaditatókat. A kihelyezett vadkamerák felvételeit folyamatosan közzéteszik az úgynevezett közösségi média felületein.

Fotó: Demokrata/Vermes Tibor

A gázolások egyébként is nagy problémát jelentenek, évente akár 15-20 ezer vadat is elütnek az utakon. A nagyvadakkal történő ütközés pedig az emberéletet is veszélyeztetheti.

A vadföldek telepítésének egyik célja épp az ilyen balesetek visszaszorítása. Ha ugyanis a vad jól érzi magát a számára mesterségesen kialakított területen, akkor jelentősen kisebb eséllyel vág át az autóutakon, helyette ott marad, ahol búvóhelyet és élelmet talál.

– Ez pedig a vadkárokat is csökkenti, hiszen ugyanezért kisebb az esély rá, hogy megdézsmálja a kultúrnövény-ültetvényeket vagy épp a házak kiskertjét – világít rá egy másik nagyon fontos szempontra Menyhárt Zoltán, hozzátéve, hogy több vadásztársasággal közösen kiszámolták: a vadföld-telepítés és -gondozás olcsóbb, mint utólag vadkárt fizetni.

A vadkár ezzel a módszerrel minimálisra lenne visszaszorítható az itatással kombinálva, de a vadelütések mennyisége is legalább a felére csökkenthető speciális, az állatok által leginkább érzékelt kék szín több árnyalatában játszó vadriasztó prizmák telepítésével. Ezeket általában 50, de tereptől függően akár 25 méterenként helyezik ki az utak mentén – az új utakat pedig eleve ezekkel együtt építik. Hazánkban a Vadvilág Élőhely-rehabilitáló Alapítvány az állami erdészetekkel, illetve a közutak kezelőivel együttműködésben helyezi ki ezeket a különleges prizmákat, amelyeket német és osztrák mintára honosítottak meg. Hatékonyságukat jelzi, hogy e két országban 70 százalékkal csökkent a vadelütések száma, ennek nyomán az új utakat már a speciális prizmákkal együtt tervezik.

Persze ne ringassuk magunkat illúziókba, mindig lesznek gázolások, de nem mindegy, hogy mennyi. Hazánkban az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikái alapján a 2023–2024-es vadászati évben több mint húszezer vadon élő állat pusztult el közúti ütközés miatt, ebből 8111 mezei nyúl, 5625 őz, 840 gímszarvas, 286 vaddisznó, 258 dámvad.

Fotó: ShutterStock/Szőke Viktória

Hazánkban eddig 53 ezer hektáron telepítettek vadföldet, az egyes területek méretét mindig az adott térség vadállományához szabják. Sajnos a vadásztársaságok többsége kevésbé érdeklődik a megoldás iránt, pedig a külföldi, de a már létező hazai példák is önmagukért beszélnek. Egy dévaványai gazda, Bartha Attila arról tájékoztatta a Demokratát, hogy azokon a területeken, ahol megfelelő vadföldet, növényzetszegélyt telepítettek az ültetvények mellé, illetve ahol a térség különleges állatfajának, a fokozottan védett túzoknak speciális búvó- és fészkelőhelyet biztosítanak, ott érzékelhetően, nagyságrendekkel kisebb a vadkár, mint a túzokprogramban nem érintett településeken.

A vadföldek telepítésére, itatóhelyek kiépítésére, valamint speciális, ultrahangos riasztóval felszerelt vadvédelmi kaszálóeszközök beszerzésére ma már pályázni lehet az Országos Vadgazdálkodási Alapnál, remélhetőleg ez elősegíti az ilyen természetbarát megoldások elterjedését.

A Vadvilág Élőhely-rehabilitáló Alapítvány elérhetőségei

vadvilag.eu
facebook.com/vadvilag.eu
vadvilag2020@gmail.com