A Wisla hegyi üdülőközpont elnöki rezidenciáján rendezett találkozót követő közös sajtókonferencián a visegrádi együttműködés jövőjével kapcsolatos újságírói kérdésre Duda leszögezte: a V4 az egymással szomszédos államok csoportja.

Hirdetés

„Nem mindig, minden ügyben kell közös nézetet vallanunk, a legfontosabb azonban az, hogy mindig (…) tárgyalóasztalhoz tudunk ülni, és meg tudjuk vitatni a fontos ügyeket” – fogalmazott. Példaként felidézte a V4 uniós migrációs kvótákat elutasító közös álláspontját, mely az utóbbi években – mint aláhúzta – meghatározta az Európai Unió migrációs politikáját.

A hétfői találkozó is „modellértékű” volt e tekintetben: egyrészt globális témákat, az ukrajnai háborút, másrészt a regionális együttműködést vitatták meg – közölte a lengyel elnök.

A tárgyalások első, a biztonságpolitikát és Ukrajnát érintő részében a V4 elnökei egyetértettek abban, hogy „a háború utáni helyzetről és az orosz agresszió beszüntetéséről a megtámadott állam részvételével kell tárgyalni” – számolt be Duda.

Közölte továbbá: a regionális együttműködésnek szánt napirendi pontban a kölcsönös katasztrófavédelmi támogatás lehetőségeit vitatták meg a nyári árvizek kapcsán. A lengyel elnök egy szakértői csoport létrehozását javasolta ebben a témában.

Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök kiemelte: a Visegrádi Együttműködést sokan és sokszor temették már, de ismét bebizonyosodott, hogy szükség van rá. Az államfő szólt arról, hogy Közép-Európa komoly kihívások előtt áll, de a V4-államok közötti párbeszéd hatékony. A szomszédságban több mint ezer napja háború dúl, de bízni lehet benne, hogy jövőre elhallgatnak a fegyverek. Távolabbra tekintve is veszélyeket látni, mindent meg kell tenni például annak érdekében, hogy a közel-keleti konfliktus ne szélesedjen ki, és a térség egy országát se keríthesse hatalmába szélsőséges csoport és ideológia – mondta az államfő, hozzátéve, hogy a vallási kisebbségek biztonságára, közösségeik jogainak tiszteletben tartására különös figyelmet kell fordítani. Magyarország továbbra is fontosnak tartja az ott élő keresztények védelmét, és továbbra is ellátja őket humanitárius segélyekkel – közölte.

Korábban írtuk

Sulyok Tamás szerint ebben a helyzetben ritka lehetőség Közép-Európa számára, hogy egy egész éven át irányíthatja az Európai Unió Tanácsának munkáját, hiszen a magyar elnökség végeztével Lengyelország veszi át a komoly felelősséggel járó feladatot. Az államfő szerint büszkeségre ad okot, hogy az EU-elnöksége alatt Magyarország számos jelentős szakpolitikai eredményt ért el. Az egész közösség jövője szempontjából nagy jelentőségűnek nevezte, hogy az Európai Tanács informális ülése elfogadta az új versenyképességi megállapodásról szóló budapesti nyilatkozatot, a tagállamok pedig nemrég megállapodtak a 2027 utáni közös agrárpolitikára vonatkozó iránymutatásokról, amelyek válságálló, fenntartható, tudásalapú, gazdabarát mezőgazdaságot alapozhatnak meg. A mostani geopolitikai helyzetben különleges jelentősége van annak, hogy magyar irányítás mellett nyilatkozatot fogadtak el az antiszemitizmus elleni küzdelemről is. Magyarország támogatta továbbá Bulgária és Románia teljes körű csatlakozását a schengeni övezethez, így a szárazföldi határokon is megszűnhet az ellenőrzés tavasszal. Sulyok Tamás reméli, hogy az EU következő bővítési teendőiről is napokon belül létrejön a megállapodás.

Peter Pellegrini szlovák elnök örvendetesnek nevezte, hogy a V4-ben „kezd pragmatikus álláspont kialakulni” az ukrajnai háborúról. „Mindnyájan érezzük, hogy minél gyorsabban tárgyalóasztalhoz kell ültetni a (harcoló) feleket” – fogalmazott. Egyre többen „tudatosítják, hogy ennek a katonai konfliktusnak az esetében az egyetlen megoldás a béke” – tette hozzá. Úgy ítélte meg, hogy az ukrajnai békét nem lehet katonai eszközökkel elérni.

Pellegrini szerint a biztonsági együttműködés a V4-nek a kormányzó erők politikai hovatartozásától független közös nevezője. Fontosnak ítélte az energiabiztonság terén, a nemzeti hadseregek korszerűsítésében és az illegális bevándorlással szembeni harcban folytatott regionális együttműködést is.

Petr Pavel cseh elnök beszámolója szerint a találkozó résztvevői egyetértettek abban, hogy „növekvő nyomás” várható Donald Trump jövendő amerikai elnök részéről arra, hogy „nagyobb felelősséget vállaljunk önmagunkért”. Ez nemcsak nagyobb védelmi ráfordításokat követel majd meg a régió országaitól, hanem határozottabb lépéseket is Európa globális versenyképessége terén – állapította meg.

A tárgyalásokon részt vett Linda Kapustová Helbichová, a Visegrádi Alap ügyvezető igazgatója is.

Andrzej Duda számára ez volt az utolsó V4-találkozó, amelyen államfőként vett részt. Jövő év augusztusában véget ér ugyanis a második elnöki ciklusa, harmadszor nem választható újra.

Lengyelország idén július 1-jétől 2025. június 30-ig tölti be a V4 soros elnökségét.