Atomenergia itthon és a nagyvilágban
A villamosenergiát termelő atomerőművek történelme több mint 60 évre vezethető vissza – ez idő alatt a nukleáris technika hatalmas mértékben fejlődött. Napjainkban közel félezer atomerőmű működik a világon, amelyek hozzávetőlegesen 400 gigawatt össztA villamosenergiát termelő atomerőművek történelme több mint 60 évre vezethető vissza – ez idő alatt a nukleáris technika hatalmas mértékben fejlődött. Napjainkban közel félezer atomerőmű működik a világon, amelyek hozzávetőlegesen 400 gigawatt összteljesítmény leadására képesek.A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség reaktor-adatbázisa alapján a világ 30 országában 438 darab atomerőművi reaktor működik. Ezek biztosítják a világ villamosenergia-termelésének 11 százalékát. Európában a villamosenergia közel harmadát atomerőművek állítják elő. A legnagyobb európai termelő Franciaország, ahol a villamosenergia-szükséglet 75 százaléka atomerőművekből származik. Magyarországon ez a szám 36 százalék.
Közelebbről megnézve a térséget azt látjuk, hogy Közép- és Kelet-Európa jelentős mértékben támaszkodik az atomenergiára – néhány kivétellel: Ausztriában a hetvenes években építettek atomerőművet, a közvetlenül a befejezés küszöbén álló erőmű üzembe helyezését azonban 1978-ban, egy népszavazás után leállították. Ausztria a villamosenergia-termelésének 60 százalékát vízi erőművekkel állítja elő, hozzá kell tennünk azonban, hogy alpesi országként ehhez minden természeti feltétel adott.
Szerbia és Lengyelország nem rendelkezik atomerőművekkel. Utóbbiban több mint 80 százalékban szénerőművekkel termelik a villamos energiát, csakhogy így az Európai Unió által előírt szén-dioxid-kibocsátási normáknak nem tudnak megfelelni. Talán ennek is köszönhető, hogy az országban nemrég öt atomerőművi blokk építését vették tervbe.
A legtöbb közép- és kelet-európai ország alkalmazza az atomenergiát. A nukleáris energia adja a villamosenergia-termelés 35 százalékát Csehországban, ahol nemrég jelentették be, hogy jövőbeni energiapolitikájuk részét képezi két új atomerőművi blokk építése. Szlovákiában két atomerőmű is működik: a mohi és a bohunicei az ország elektromosenergia-termelésének több mint 56 százalékát adja, ezzel Franciaország után a második legnagyobb nukleáris energiából nyert villamosenergia-termelő országgá lépett elő. Ukrajnának összesen 15 működőképes atomreaktora van, amelyek 4 különböző erőművi telephelyen találhatók. Tavaly az ukrán áramtermelés közel fele származott atomenergiából. Romániában, a cernavodai atomerőműben eddig két reaktor épült meg. 1400 megawatt összesített teljesítményükkel az atomreaktorok az ország villamosenergia-termelésében 18 százalékot jelentenek, emellett újabb blokkokat is üzembe kívánnak helyezni. Szlovénia Horvátországgal közösen üzemeltet atomerőművet. A reaktort 1981-ben kapcsolták a hálózatra, amikor a két ország még Jugoszlávia része volt. Az atomenergia a szomszédos országok hosszú távú energiapolitikájának szerves részét képezi.
Nyugat-Európa országaiban meglehetősen nagy eltérések mutatkoznak a nukleáris energiával kapcsolatos politikában. Franciaország a legnagyobb nukleárisenergia-termelő ország, ahol 58 blokk üzemel. Párizs a hetvenes évek olajválsága óta fordult az atomenergia felé, mondván, az ország elég nagy és erős ahhoz, hogy ne legyen kiszolgáltatott másokkal szemben. Komoly atomprogramot hajtottak végre, nagyrészt megoldva a hulladékkezelés és az üzemanyag-feldolgozás kérdését is. Nagy-Britannia szintén az atomenergiában látja a jövőt, erre részben rá is kényszerül, hiszen szigetországként korlátozottak az energiahordozó-import kapacitásai. Az országban 30 év után ismét új reaktorokat kezdenek építeni, a tervek 9 új blokkról szólnak.
Svájcban 5 atomerőművi blokk működik, a 2020-as és 2030-as években tervezik kivezetésüket. Németország szintén ezt az utat választotta azzal a különbséggel, hogy a német kormány – többek között a fukusimai baleset hatására – 2022-ig vállalta atomerőműveinek bezárását, eddig 9-et leállítva a 17-ből. Jelzésértékű, hogy ez a 17 erőmű adta az ország villamosenergia-termelésének 25 százalékát. A bezárások hosszú távú hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok, egy azonban biztos: a megújuló energiaforrások erőltetett elterjesztése következtében a lakossági energiaárak az egekbe szöktek, ráadásul megnőtt a szén-dioxid-kibocsátás, mivel a villamosenergia-termelés gerincét a leállított atomerőművek helyett alaperőműként üzemeltetett szénerőművek adják.
Olaszország 1986 óta nem alkalmaz atomenergiát, villamosenergia-szükségletük jelentős részét így kénytelenek importálni, jórészt franciaországi atomerőművekből beszerezni. Korábban rengeteg olajtüzelésű erőművet építettek, amelyek nemcsak gazdaságtalannak, de a környezetre is ártalmasnak bizonyultak. Kiváló az együttműködés az atomenergia felhasználása tekintetében Dánia, Svédország, Finnország és Norvégia között, ahol a négy ország egységes villamosenergia-piacot alkot. Norvégiában a vízi erőműveknek meghatározó szerepük van a villamosenergia-termelésben, míg Finnországban és Svédországban atomerőművek is üzemelnek. A négy ország a kiegyensúlyozott együttes energiamixnek köszönhetően gyakorlatilag teljes önellátásra képes.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség legfrissebb reaktor-adatbázisa szerint a világ 15 országában jelenleg 67 darab atomerőművi reaktor épül. Nem meglepő, hogy a jelenleg épülő reaktorok csaknem 60 százaléka az ázsiai régióban igyekszik mérsékelni az ott jelentkező hatalmas energiaigényt. Külön ki kell emelnünk Kínát, ahol az ipari termelés óriási mértékű növekedése a villamosenergia-szükséglet évente 10 százalékkal történő növekedését eredményezte. Ennek kielégítésére gyorsan felépíthető és könnyen hozzáférhető tüzelőanyagra alapozott erőművekre volt szükség, így kezdtek el széntüzelésű erőműveket építeni. Hatásukra a szénfelhasználás drasztikusan megnőtt, a levegőszennyezettség mértéke pedig óriási lett. A kínai kormány, érzékelve a problémát, próbál nyitni a levegőszennyező hatásoktól mentes technológiák, így az atomenergia fejlesztése felé. Jelenleg az országban csaknem 30 atomerőmű épül – ez a világon építés alatt álló erőművek közel fele. De Peking nemcsak egyszerűen megvásárolja a technológiát, hanem úgynevezett technológiatranszfert ír elő. Ez azt jelenti, hogy a külföldi jelentősebb atomerőmű-fejlesztőktől nem csupán néhány blokkot vásárolnak, hanem komolyan részt vesznek a blokkok építésében, egyes esetekben pedig a reaktortípusok továbbfejlesztésének jogát is megvásárolják.
A kínai építőipar és a gépipar eközben felkészült a fejlett technológiát igénylő feladatokra: a jelenleg épülő külföldi blokkokba már saját turbinát és reaktortartályt is gyártottak kínai vállalatok. Az országban jelenleg 27 nukleáris reaktor üzemel, amelyek Kína villamosenergia-termelésének ma még csak 2,4 százalékát adják. A tervek szerint 2020-ra ez 6 százalékra növekszik. Kína ma ott tart, hogy saját fejlesztésű atomerőművet üzemeltet, fejleszt és épít, ezzel szakértők szerint tíz éven belül komoly atomerőmű-szállítóvá válhat a nemzetközi piacon.
Meghatározó tényezővé vált az atomenergia Dél-Koreában is. Olyannyira, hogy az ország már saját technológiát képes exportálni, amelyet a koreai háború után, amerikai atomerőművek mintájára fejlesztettek ki. A technológiával jelenleg a fosszilis energiahordozókban, kőolajban és földgázban gazdag Egyesült Arab Emirátusokban építenek 4 új dél-koreai blokkot. Az arab országok egy része már most gondol a jövőre: nem akarják maguk elhasználni azt az energiaforrást, amit később jó áron értékesíthetnek, ráadásul a földben nyugvó készletek is végesek. Egyébként Szöul energiapolitikájának egyik legfontosabb célkitűzése – Magyarországhoz hasonlóan – az importfüggőség csökkentése, vagyis az energetikai ellátásbiztonság növelése, de egyértelműen törekszenek az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklésére is. Az atomenergiát hazai energiaforrásnak tekintik, és a legfrissebb koreai erőmű-fejlesztési terv szerint azt a célt tűzték ki, hogy 2029-re 36 atomerőművi blokk üzemeljen az országban a jelenlegi 24-gyel szemben.
A fukusimai baleset után több mint 50 reaktort állítottak le Japánban – az ország villamosenergia-termelő kapacitásának 30 százalékát, amelyek csak hosszas engedélyezési folyamat és biztonságnövelő intézkedések végrehajtása után termelhetnek ismét áramot. Ennek érdekében a japán nukleáris hatóság a világ egyik legszigorúbb követelményrendszerét dolgozta ki. Az atomerőművek leállása miatt jelentősen megnövekedett az üvegházhatású gázok kibocsátása Japánban, és nagymértékben romlott a kereskedelmi mérleg is a nagyobb fosszilis energiaimport miatt. Háromévi vita után végül a japán kormány által elfogadott energiapolitika a leállított reaktorok újraindítását javasolta, mostanra 24 reaktor esetében megindították az újraindítási engedélyezési eljárást. Az első blokkok visszaindítását augusztusra tervezik.
Az Egyesült Államok a legtöbb atomerőművel rendelkező ország a világon, ahol több reaktor üzemidő-hosszabbításáról döntöttek már, sőt folyamatban van 4 új blokk építése is. Az ország villamosenergia-termelésének közel 20 százalékát biztosítja a közel száz darab reaktorból álló amerikai „nukleáris flotta”.
Oroszországban a nukleáris technológia vezető iparág. Az első kereskedelmi célú atomerőművet 1954-ben adták át. Az orosz atomenergetikai ipar a világ legfejlettebb dúsítótechnikájával és korszerű, 3+ generációs nyomottvizes reaktortípussal rendelkezik. A 2015-ös adatok alapján a működő blokkok száma 34, jelenleg 9 áll építés alatt. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan számos blokknál folynak teljesítménynövelési, üzemidő-hosszabbítási programok. A tervek szerint Oroszországban 2050-re a nukleáris energia biztosítja majd a villamosenergia-termelés 50 százalékát.
A paksi új atomerőművi blokkokat is építő orosz állami holding, a Rosatom alá 250 vállalat 300 ezer munkatársa tartozik, tevékenysége a nukleáris ipar teljes vertikumát magába foglalja. A cég által épített erőművek híresek a megbízhatóságukról. Ennek köszönhetően megrendelések egész sorát kapta: India, Kína, Fehéroroszország, Törökország és Finnország is orosz típusú atomerőműveket épít. A Rosatom export rendelésállománya megközelíti a 100 milliárd dollárt.
Ipari szakértők úgy számolnak, hogy a világ villamosenergia-termelésében a nukleáris energia szerepe az elkövetkezendő évtizedekben még tovább erősödhet (egyes becslések szerint akár 40-50 százalékos kapacitásbővülés is elképzelhető), mivel az atomerőművek szén-dioxid-kibocsátástól mentesen, versenyképes áron képesek nagy mennyiségű alaperőművi villamosenergiát előállítani.
Takó Szabolcs