A hazai szálláshelyek szolgáltatásait az év nyolcadik hónapjában közel 2,6 millió látogató vette igénybe, ami 11 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák száma is érdemben emelkedett, összesen több mint 7 millió éjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek augusztusban, amely éves alapon 3,6 százalékos növekedésnek felel meg.

Hirdetés

Kiemelték: a belföldi turisták továbbra is meghatározók: 1,4 millió magyar vendég 3,9 millió vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, ami a belföldi vendégek számát tekintve 9,2 százalékos, míg a vendégéjszakáik esetében 3,7 százalékos növekedést jelent. Ez rávilágít, hogy a lakosság többletfogyasztásának egy meghatározó része a turizmusban csapódik le.

Mindemelett Magyarország egyre népszerűbb a külföldiek körében is: augusztusban a külföldi vendégek száma 1,2 millióra nőtt, ami 14 százalékos növekedést mutat, míg az általuk eltöltött 3 millió vendégéjszaka 3,5 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakát. Az országos szálláshely-forgalom jelentős része – 76,1 százaléka – vidéken realizálódott, ahol több mint 5,3 millió vendégéjszakát töltöttek el a látogatók.

A főváros turisztikai forgalma szintén kiemelkedő volt, a szálláshelyek forgalmának 23,9 százalékát Budapest adta, ahol több mint 1,6 millió vendégéjszakát töltöttek el a vendégek. A belföldi vendégéjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (12 százalékkal), míg a külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Gyulán és térségében emelkedett (12 százalékkal).

Korábban írtuk

Összességében megállapítható, hogy a 2024-es nyári, illetve az év első nyolc hónapjában látott turisztikai adatok minden eddigi várakozást felülmúltak. Magyarország a vendégéjszakák növekedési ütemében 150 százalékos előnnyel a kontinens átlagos bővüléséhez képest Európát messze maga mögött hagyta – hangoztatta az NGM. A kiemelkedő turisztikai keresletnek köszönhetően augusztusban a vendégéjszakák száma átlépte a 31 milliót (amely 1,6 millióval több, mint 2023 azonos időszakában), és a Liszt Ferenc repülőtér forgalma is kiemelkedő szintet ért el.

A reptér az első nyolc hónapban 18,6 százalékkal több utast fogadott, mint egy évvel korábban. Az NGM kitért arra is, hogy a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely az ország GDP-jének több mint 10 százalékát biztosítja, valamint közvetlen vagy közvetett módon 400 ezer embernek biztosít megélhetést. A kormány célja, hogy tovább növelje az ágazat teljesítményét, amelynek érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat, melyek a vendéglátóhelyek fejlesztésére, színvonalának és versenyképességének növelésére fordíthatók.