Az afrikai országok is hozzájárulhatnak Európa biztonságához
Magyarország nagyra becsüli azokat az afrikai országokat, amelyek soha nem tettek azért, hogy Európára bevándorlási nyomás háruljon.Magyarország nagyra becsüli azokat az afrikai országokat, amelyek soha nem tettek azért, hogy Európára bevándorlási nyomás háruljon, és így hozzájárulnak az európai biztonsághoz – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Szijjártó Péter Luís Filipe Tavaresszel, a Zöld-foki Köztársaság külügyekért és közösségekért felelős miniszterével, védelmi miniszterrel tárgyalt.
A megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón kijelentette: aki újabb migrációs hullámok inspirálására törekszik, a zsoldos terroristák európai visszatérését könnyíti meg, ami felelőtlen politika.
Miután a nemzetközi koalíció leverte az Iszlám Államot, a terrorszervezet taktikája jelentősen megváltozott: elkezdte visszaküldeni az európai országokból érkezett zsoldos terroristákat – mondta a miniszter.
Közölte: támogatni kell azokat az országokat, amelyek nem akarnak kibocsátó vagy tranzitországgá válni a migráció vonatkozásában, és komolyan veszik a határvédelmet.
A Zöld-foki Köztársaság ilyen ország – mutatott rá.
Szijjártó Péter közölte: Magyarország a déli nyitás politikája keretében hangsúlyt helyez arra, hogy egyes afrikai országokkal, ahol az együttműködés lehetősége adott, szorosra fűzze a kapcsolatokat.
A Zöld-foki Köztársaság büszkén vállalja keresztény identitását, szeretné megőrizni nemzeti, kulturális és vallási örökségét, továbbá felelős migrációs politikát folytat – sorolta. Hozzátette: a Zöld-foki Köztársaság és Magyarország migrációs megközelítése azonos.
Úgy látja, a Zöld-foki Köztársaság a cáfolata annak a leegyszerűsítő brüsszeli hozzáállásának, amely szerint az afrikai országok minél több embert akarnak Európába küldeni.
A Zöld-foki Köztársaság azonban ettől eltérő politikát képvisel – közölte.
A külügyminiszter hangsúlyozta: az EU biztonsági érdeke azt diktálja, hogy az afrikai országok népességmegtartó képessége párhuzamosan bővüljön a lakosság növekedésével. Fontos az együttműködés „az olyan afrikai országokkal, amelyek nem szorgalmazzák az úgynevezett legalizált migrációs csatornák létrehozását” – fogalmazott.
Magyarország támogatja a vízummentességi megállapodás létrejöttét a Zöld-foki Köztársaság és az EU között, valamint azt a portugál kezdeményezést, hogy az unió ötmillió eurót biztosítson az ország határvédelmi fejlesztésére és kétoldalú gazdasági megállapodást kössön vele – mondta Szijjártó Péter.
Magyarország segíti a Zöld-foki Köztársaságot, hogy megtarthassa dinamikusan növekvő népességet, amihez fejlesztésekre van szükség. Magyarország kötöttsegély-hitelmegállapodás keretében biztosítja, hogy 35 millió dollár értékben magyar cégek vízipari beruházásokat hajtanak végre az országban. Véglegesítették a gazdasági együttműködési, valamint a beruházásvédelmi megállapodás szövegét, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök márciusi látogatása alkalmával írnak alá – közölte a miniszter. Hozzátette: emellett megegyeztek a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás megkötéséről is.
Megjegyezte: a Zöld-foki Köztársaság tiszteletbeli konzult nevez ki Magyarországra.
A miniszter arról is beszélt, hogy tíz hallgatónak biztosítanak ösztöndíjat magyarországi tanulmányokhoz, valamint a Zöld-foki Köztársaságban az alap- és középfokú oktatásban a Kodály-módszer alapján folyik a zeneoktatás.
Luís Filipe Tavares hangsúlyozta: országa arra törekszik, hogy megtalálja a módját, hogy lakosságát arra ösztönözze, maradjon a hazájában.
A Zöld-foki Köztársaság keresztény ország, amely erősen kötődik az EU-hoz. Kapcsolatai kiválóak Magyarországgal, hiszen a két ország hasonló értékeket követ – mutatott rá.