Az 1848-as törvények lényege, hogy egyenlősítsék a magyar polgárokat és mindenkit a Szent Korona joghatósága alá vonjanak.

Fotó: képernyőkép, hirado.hu


Fotó: képernyőkép, hirado.hu

Magyarországnak már 1848-ban meg lett volna a lehetősége, hogy kiépítse a polgári társadalmat, mert a törvények letették az új közjogi rendszer alapjait, és az élet minden területét modernizálták – közölte Horváth Attila jogtörténész az M1 aktuális csatornán csütörtökön.

A szakértő azt mondta, az 1848-as törvények lényege, hogy jogfosztás helyett jogkiterjesztéssel egyenlősítsék a magyar polgárokat, mindenkit a Szent Korona joghatósága alá vonjanak, és megőrizzék a történeti alkotmány jogfolytonosságát. Megteremtették a teljes magyar közigazgatást és az önálló pénzügyet, felállították a független, felelős magyar kormányt, megszüntették a bécsi központi közigazgatást, kialakították az önálló magyar honvédséget, valamint kiépítették az emberi jogok kiterjedt körét is – sorolta. 

A szakértő szerint ezek a jogszabályok, amelyekben „kicsúcsosodik” az egész reformkor, nagy bölcsességről és jogászi tudásról árulkodnak.

Az interjút IDE kattintva tekinthetik meg.

(MTI)