Az egyetemek szenátusainak 87 százaléka támogatta a modellváltást
Lezárta az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat vitáját kedd este az Országgyűlés.A vita lezárására után Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a több képviselő által kifogásolt egyetemi modellváltásról szólva hangsúlyozta, hogy a szenátusok 87 százaléka támogatta a modellváltást.
Azt is mondta: az alapítványi modellnek a lényege egy olyan új struktúra, amellyel hosszú távú tervezés, stratégiai előrelátás valósítható meg. A kormány olyan teljesítményfinanszírozást tudott a modellváltáshoz kötni, amelynek eredményei az egyetemi rangsorokban is látszódnak már, hiszen a finanszírozással a kormány teljesítményre ösztönzi az egyetemeket – mondta.
Hozzátette: a Debreceni Egyetem nemzetközi stratégiai tanácsadói szervezetében két Nobel-díjas is állítja, hogy az alapítványi modellel egyértelműen megnőtt az egyetemek autonómiája.
Az Erasmusról szólva felidézte: 2022-ben két követelése volt az Európai Bizottságnak, és Magyarország mind a kettőt teljesítette, törvényben rögzítve. Ennek ellenére került sor a 2022 december végi döntésre. A kormány ezt követően egy éven keresztül tárgyalt a bizottság elvárásairól, annak ellenére, hogy ez elég jelentősen nemzeti hatáskörbe tartozó kérdés. Egy éve a kormány elküldte Brüsszelnek a tárgyalások eredményeként összeállt javaslatát, amire azóta is hiába várják a választ.
Ez időhúzás és fenntartása egy olyan igazságtalan, diszkriminatív állapotnak, ami csak politikai zsarolással magyarázható – jelentette ki az államtitkár, reményét fejezve ki, hogy a hétfőn elfogadott törvénymódosításra kénytelen lesz a bizottság reagálni.