Az Európai Unió tiszti főorvosai, főnővérei Budapesten
A három szakmacsoport képviselői egy időben üléseztek, ezzel alkalmat teremtve a kiemelten fontos kérdések közös megvitatására is. Az üléseken a tagállamok delegáltjai mellett az Európai Bizottság, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC), valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodájának vezetői, szakértői is részt vettek.
Az országos tiszti főorvosok tapasztalatot cseréltek az országaikban jelenleg zajló, egészségügyi folyamatokat és szervezetrendszereket érintő változásokról. A vezetők különös figyelmet fordítottak a tagállamokban és a tagállamok között fennálló egészségi és egészségügyi egyenlőtlenségek megszüntetését, a lakosság egészségi állapotának javítását célzó legjobb gyakorlatok megosztására. Megvitatták az országos szűrési programok tapasztalatait, valamint a népegészségüggyel kapcsolatos aktuális egészségügyi, egészségpolitikai kihívásokat. A találkozó keretében tartott kerekasztal-beszélgetés témája a szezonális influenzával kapcsolatos tagállami tapasztalatok megbeszélése volt.
A főnővérek a nővérek képzésével, továbbképzésével foglalkoztak, megvitatva többek között, hogy milyen életpályamodellek kiépítésével, fejlesztésével válhat lehetővé az ápolói szakma elismertségének javítása, a képzett nővérek pályán maradásának és otthonmaradásának elősegítése. A résztvevők a szakdolgozók, különösen az ápolók ellátásban betöltött növekvő szerepével is foglalkoztak, tagállami jó gyakorlatokat tárgyaltak meg arra vonatkozóan, milyen kompetencia-bővítések, képzések útján érhető el, hogy az ápolók az eddigieknél szélesebb körben lássanak el feladatokat.
A tiszti főorvosok és főnővérek közös szekcióülésének fő témáját a 2011. március 3-4-én ugyancsak Budapesten megrendezett, a gyermekkori védőoltásokkal foglalkozó szakértői konferencia tagállami következtetései alkották. Ezek mentén a résztvevők elmondták véleményüket arról, hogy milyen stratégiákkal, intézkedésekkel járulnak, járulhatnak hozzá a tagországok a gyermekkori védőoltásokkal való lefedettség további növeléséhez Európában.
Az antibiotikum-rezisztenciával (AMR) foglalkozó szakemberek ülésén ismertették az antibiotikumok körültekintő alkalmazását népszerűsítő „European Antibiotic Awareness Day” (Európai Antibiotikum Nap) 2011-es programját, melyet országos kampányok tapasztalatainak bemutatása követett. A találkozón jelen voltak az egyes tagállamok AMR-el foglalkozó kommunikációs szakemberei is, akik a marketingkommunikációs eszközök jelentős szerepét hangsúlyozták a tudatos antibiotikumhasználat kialakításában. A kommunikációsok külön ülés keretein belül igyekeztek megtalálni az együttműködés leghatékonyabb formáit és esettanulmányok segítségével osztották meg egymással a stratégiai közösségi marketing és népegészségügyi kampányok tapasztalatait.
A tiszti főorvosok, főnővérek és az antibiotikum rezisztenciával foglalkozó szakemberek együttes ülésükön az antibiotikum rezisztencia egyre növekvő megjelenésével, elterjedésével, az abból eredő veszélyekkel és a szükségessé váló intézkedésekkel foglalkoztak. A résztvevők megvitatták, milyen együttműködésekre, intézkedésekre van szükség az egyre aggasztóbb mérteket öltő jelenség, az antibiotikum rezisztencia terjedésének kezelése, megakadályozása érdekében.