Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Hirdetés

Jichák Hercog kiemelte: Magyarország mély barátságot mutat Izrael felé, és nem hajlandó megtörni az anticionizmus, antiizraelizmus és antiszemitizmus sűrűjében, amely „elmossa a világot”.

Hozzátette, ezek a magyar törekvések kézzel foghatóak voltak például a hágai Nemzetközi Bíróság Izrael ellen irányuló döntésével kapcsolatban, valamint más nemzetközi szervezetekben is. Magyarország kiáll azért is, hogy Izrael a Gázai-övezetben elrabolt túszokat hazahozhassa. Úgy fogalmazott: „Ezek azok a pillanatok, amikor az igaz barátság megmutatkozik.”

Jichák Hercog köszönetet mondott Sulyok Tamásnak és a magyar kormánynak azért is, amit az antiszemitizmus elszigeteléséért tesznek.

Felidézte: a zsidó nép és a magyar nép közötti kapcsolat hosszú-hosszú időre nyúlik vissza, a magyar zsidóság óriási történelmi múlttal rendelkezik, és sok tagja él ma Izrael területén.

Korábban írtuk

Emlékeztetett arra, hogy az október 7-i szörnyűségek még ezt a közösséget is megtépázták. Omri Miran izraeli-magyar állampolgárt például az otthonából hurcolta el és tartja fogva több mint ötszáz napja a Hamász terrorszervezet.

A magyar és az izraeli államfő kedden megbeszélést folytatott Omri Miran családtagjaival is.

Reméljük, hogy a túszcsere teljeskörűen végbemegy, és Omri hazatér – jegyezte meg Jichák Hercog, követelve, hogy a Hamász azonnal engedje el a borzalmas körülmények között fogva tartott túszokat.

A találkozón részt vett a Magyarországon született Aháron Sevó is, aki csecsemőként élte túl a holokauszt borzalmait, tavaly pedig unokája, Malkia Grosz a Hamász elleni harcban esett el.

Jichák Hercog emlékeztetett arra: több mint félmillió magyar zsidót gyilkoltak meg a második világháborúban – legtöbbjüket Auschwitzban -, majd köszönetet mondott Sulyok Tamásnak azért, hogy munkájával segítette a méltó megemlékezést a magyarországi holokauszt 80. évfordulójáról.

Elmondta azt is, hogy szerdán ellátogat a cionizmus megálmodója, Herzl Tivadar szülőhelyére is, ahol harminc évvel ezelőtt édesapja, Hájim Herzog Izrael állam hatodik elnökeként helyezett el emléktáblát.

Jichák Hercog közölte: Sulyok Tamást meghívta Izraelbe, amit a magyar államfő elfogadott.