Gepostet von Magyarország Kormánya am Montag, 6. April 2020
Hirdetés

Kiss Róbert hozzátette: a jó idő beköszöntével a fővárosiak egyre nagyobb számban szegik meg a kijárási korlátozás szabályait. Elmondta, szombathoz képest vasárnap a duplájára emelkedett az ezzel kapcsolatos rendőri intézkedések száma: csak vasárnap 614 esetben intézkedtek a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai, ebből 574 esetben figyelmeztették a szabályokat megszegőket, 24 helyszíni bírságot szabtak ki és 16 szabálysértési feljelentést tettek.

Az országos adatokról elmondta: 4292 rendőri intézkedés történt, amelyből 3102 figyelmeztetés, 532 helyszíni bírság, valamint 648 szabálysértési feljelentés volt.

A rendőröknek a járvány kezelése alatt több szolgálatot kell ellátniuk, egy hétfőtől hatályos kormányrendelet részletesen szabályozza a rendvédelemben és honvédelemben dolgozók „szolgálatteljesítésére vonatkozó eltérő szabályokat” – közölte Kiss Róbert. Rámutatott: a rendőrség ellenőrzi a hatósági házi karantén szabályainak betartását, a határforgalmat, a közterületeken a kijárási korlátozás szabályainak, valamint az üzletek nyitvatartási korlátozásának a betartását.

A kormányrendelet azt is előírja, hogy a szabálysértési eljárásokat telekommunikációs eszközökkel folytassák le, azokban az ügyekben is, amelyekben korábban személyes jelenlétet írtak elő. Amennyiben ez technikailag nem biztosított, úgy az eljárást három hónapra felfüggesztik – mondta.

A parkolás ingyenessé tételével kapcsolatban hangsúlyozta: az intézkedéssel „nem a közterületekre hívják az embereket”, hanem meg kívánják könnyíteni a saját gépkocsi használatát ügyintézéskor.

Kormányrendeletben rögzítették a nemzetközi bűnügyi együttműködéssel kapcsolatos feladatokat, valamint ugyancsak jogszabály rögzíti az őrizet, a letartóztatás, az elzárás, illetve a szabadságvesztés végrehajtása során felmerülő eltérő rendelkezéseket – mondta.

A nagylaki határátkelőnél megjelent Nyugat-Európába tartó nagy számú román vendégmunkással kapcsolatban azt mondta: akkor engedik be őket az országba, ha hitelt érdemlően tudják igazolni, hogy a célország fogadja őket. Magyarország területén csak a kijelölt humanitárius útvonalon haladhatnak, és csak a kijelölt pihenőhelyeken állhatnak meg.

Ismertette: a határforgalomban csak Röszkénél a belépő oldalon kell várakozásra számítani.

A járvánnyal összefüggésben 159 büntetőeljárást indítottak, ebből 37-et csalás, 11-et járványügyi szabályszegés, 24-et közveszéllyel fenyegetés és 45-öt rémhírterjesztés miatt – mondta.

Hatósági házi karantént 14 325 esetben rendeltek el, az ezzel összefüggő szabályok betartását 112 729 alkalommal ellenőrizték.

Az üzletek korlátozott nyitvatartásának a szabályait megszegőkkel szemben 44 alkalommal figyelmeztetést alkalmaztak, 27 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 64 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a hétvégi tapasztalatok azt mutatják, nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a népszerű kirándulóhelyekre, közterületekre, amelyek csoportképző helyszínekké válhatnak. Ezeket mostantól célzottan és visszatérően ellenőrzik.

Megismételte: az operatív törzs szerdán tesz javaslatot a kijárási korlátozások szabályozására. Arra a kérdésre, hogy várható-e területi korlátozás, azt mondta: amennyiben az adatokból az tűnik ki, hogy egyes területeken más intézkedésekre van szükség, akkor aszerint teszik meg a javaslatukat.

Kiss Róbert arról is beszámolt, hogy a rendőrség vezetése minden nap egyeztet a szomszédos országok rendőrségeinek a vezetőivel a tranzitforgalom biztosításáról, mivel a cél az, hogy egy ország se maradjon ellátás nélkül. Ennek érdekében minden nap finomítanak az átléptetési gyakorlatukon, hogy megkönnyítsék a nemzetközi tranzitforgalmat. A szabályok betartása alapvető közös érdekünk, ezért a tranzitfolyosókat folyamatosan ellenőrzik, ahogy az útvonalon közlekedők számára kijelölt pihenőket is.

A hatósági házi karantén ellenőrzésével összefüggésben arról beszélt: a rendőrség mobil eszköz segítségével tudja a karanténra kötelezett személyazonosságát ellenőrizni. Egyúttal arra is felkérte a hatósági házi karanténra kötelezetteket, hogy a figyelmeztető jelzést látható helyre tegyék, ezzel is segítve az ellenőrzéseket. Ha az ablakra teszik és lehúzzák rolót, azzal meghiúsítják az intézkedést – figyelmeztetett.

A hatósági házi karantén szabályainak megsértésről azt mondta: amennyiben azt igazolt beteg követi el, akkor az bűncselekménynek számít, míg ha olyan állampolgár, aki külföldről tért haza, de nem igazolt fertőzött, az járványügyi szabálysértést.

Müller Cecília „reményteljes hírként” számolt be arról, hogy két koronavírussal fertőzött beteg lekerült a lélegeztetőgépről a Szent László Kórházban. A világban olyan hírek terjednek, hogy a lélegeztetőgépre helyezett betegeknél nagyon nehéz a gyógyulás, a „visszatérés” – jelezte, hozzátéve, úgy tűnik, hogy ez most itt sikerült.

A szakember elmondta, hogy a szociális területen, az idősotthonokban dolgozókra is többletteher vár, nekik is kulcsszerepük szerepük van a járvány kezelésében. Ezzel kapcsolatban közölte: a jobb munkamegosztás, valamint a munkaidő és a pihenőidő pontos meghatározására elrendelhető a 24 órás műszak 48 órás pihenőidővel.

Müller Cecília jelezte, a kórházak ellátásán túl az alapellátásban dolgozóknak 522 ezer sebészi maszkot szállítottak ki, de további védőeszközök is érkeznek, ezek pótlása folyamatos.

Azzal kapcsolatban, hogy a New York Times amerikai napilap egyik írása szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője szerint már egy hónapja a tömeges megbetegedés fázisában lenne Magyarország, Müller Cecília azt mondta: folyamatos szakmai kapcsolatban van Ledia Lazerivel, így „nehéz elhinnie, hogy bármilyen olyan nyilatkozatot tett volna, ami nem fedi a valóságot, és nem a magyar helyzetet tükrözi”. Müller Cecília az amerikai járványhelyzetre utalva úgy fogalmazott: a New York Timesnak most sok dolga lehet otthon, a magyar járványügy kezelését pedig bízzák a magyar hatóságokra.

Ismételten kiemelte: az egész ország területén jelen van a koronavírus, Budapesten és Pest megyében van a nyilvántartott fertőzöttek kétharmada, ezért fontos a védelmi szabályok betartása, de egyelőre nem tartunk a tömeges megbetegedések fázisában.

Szólt arról is: az újbóli munkába álláshoz szükséges munkaköri alkalmassági vizsgálatot minden esetben a foglalkozás-egészségügyi orvos végzi el és adja ki a dokumentumot.

Kitért arra is, hogy az otthon már nem használt maszkokat és védőkesztyűket külön kell gyűjteni és dupla zacskóba tenni, majd egy-két óra múlva a kommunális hulladék közé helyezni.

Kérdésre válaszolva közölte, ugyan a vírus magas hőmérsékleten elpusztul, a szervezetbe jutott vírust a szaunázás nem pusztítja el.

Elmondta azt is, egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az időjárás jobbra fordulása, a melegedés befolyásolná a vírus terjedését.

Arra a kérdésre, hogy itthon is foglalkoznak-e a gyógyult betegek vérplazmáinak gyűjtésével, Müller Cecília azt mondta, Magyarországon is vannak erre előkészületek, lehetőség van az ilyen beavatkozásokra.