Átadásra vár Hegyalján a világ leghosszabb gyalogos kötélhídja
Az összetartozás hídja
Májusban avatják fel Sátoraljaújhelyen a világ leghosszabb gyalogos kötélhídját. A Szár-hegy és a Várhegy között függeszkedő Nemzeti összetartozás hídja szimbolikusan az anyaország és az elcsatolt területek között is átjárást teremt a Magyar Nyelv Városa címet viselő településen.Már a városba vezető főútról jól látható a Zemplén Kalandpark legújabb ékessége, a Sátor-hegyek között karcsú nyakékként függeszkedő Nemzeti összetartozás hídja, amelyet a Várhegyre vezető szerpentinúton közelítünk meg. Ahogy a páratlan panorámájú település fölé emelkedünk, fokozatosan rajzolódnak ki szemeink előtt a fémből készült építmény szédítő méretei.
Bartus István városi főépítész tájékoztatása szerint a híd nemcsak idegenforgalmi, de műszaki szempontból is igazi kihívás, kuriózum. Az átjárót acélsodrony kötelek feszítik ki a két hegy között, stabilitásáról 58 darab, földbe mélyesztett talajhorgony gondoskodik, amelyeket egyenként 21 méter hosszú furatokkal rögzítettek. A szerkezetet mintegy 12 ezer csavar tartja össze. A híd közepén egy üvegfelületű látványelemen át nézhetünk le a völgybe. Az ünnepélyes átadás után a 723,7 méter hosszú hídon egyidejűleg 300 ember tartózkodhat majd. A két hídfő között automata beléptetőrendszer fog működni.
A világ leghosszabb gyalogos kötélhídja a Várhegyet és a Szár-hegyet köti össze. Ily módon a Magas-hegyi Zemplén Kalandpark, a Szár-hegyi Magyar Kálvária és a Várhegyen lévő sátoraljaújhelyi vár a világon egyedülálló turisztikai látványosságként közvetlenül is összekapcsolódik a felújított libegőn, valamint a Nemzeti összetartozás hídján át, növelve a térség idegenforgalmi vonzerejét.
Izgatottan tesszük meg az első lépéseket a hegyi átjárón. Az első pillanattól fogva maximális biztonságban érezzük magunkat. Lenyűgöző a látvány Májuskút-völgy fölötti 80 méteres magasságból. Előretekintve a Szár-hegyi Magyar Kálvária együttes sziluettjét pillantjuk meg, amely az 1920 után elszakított országrészek és városok előtt tisztelegve, Jézus szenvedéstörténetének analógiájára idézi meg Trianon nemzeti fájdalmát. Mögöttünk a tatárjárás után épült Árpád-kori sátoraljaújhelyi vár modern kori kilátósétánya magasodik. A hídról a Májuskút-patak völgyében sorakozó nyaralóházak mellett a Hegyaljára épült teljes várost szemügyre vehetjük. A borsi Rákóczi-kastély előterében aranyló repcemezők már felvidéki területek…
A Nemzeti összetartozás hídjától pár száz méterre piros-fehér-zöld lobogó jelzi a Rákóczi Szövetség sátoraljaújhelyi táborhelyét, a Várhegy ölelésében fekvő Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpontot, ahol a szervezet évente sok ezer határainkon túl élő, illetve a világ távolabbi vidékein szétszóródott magyar családot és fiatalt lát vendégül. A Sárospatak–Borsi–Kassa történelmi háromszög kínálta miliő különösen alkalmas az anyaországi és a külhoni fiatalok közötti kapcsolatépítésre. Itt, az Alföld és a hegyvidék találkozásánál újult meg egykor Kazinczy Ferenc nyomán a magyar nyelv, itt született Szent Erzsébet és II. Rákóczi Ferenc, innen indult Kossuth Lajos politikai pályája, de a város a nagy múltú Andrássy-család számára is politikai küzdőtérként szolgált.
– Az átjáró elnevezése szimbolikus jelentőségű, hiszen egyetlen magyar települést sem sújtott olyan arányban a trianoni békediktátum, mint Sátoraljaújhelyet, amely lakosságának mintegy hatvan százalékát és területének nagyjából háromnegyed részét veszítette el 1920 után – hangsúlyozza Nyiri Péter, az Európában is egyedülálló Magyar Nyelv Múzeumának igazgatója, aki hozzánk hasonlóan először sétál végig az új hídon. – Az egykor virágzó vármegyeszékhely kíméletlen kettészakítása voltaképpen Zemplén vármegye gerincét is megroppantotta, ezért is szoktam úgy fogalmazni, hogy amikor a nemzet egységéről, illetve a Kárpát-medencében élő magyarságról gondolkodunk, akkor Sátoraljaújhely hiteles színhely ahhoz, hogy a nemzetet ért traumáról mértéket vegyünk. Ennek okán is hatalmas felelősség a határon túli magyarokkal való szüntelen kapcsolatépítési törekvés. A Kazinczy Ferenc széphalmi birtokán létrejött Magyar Nyelv Múzeuma is annak a nemzetek fölötti összetartozásnak a bástyája, amelynek forrása közös anyanyelvünk.
Amint a muzeológus kiemeli, a híd közepén elhelyezett üvegfelület a település „látható jövőjét” is jelképezi, hiszen rajta keresztül olyan város tekinthető meg, amely kivételesen színes turisztikai kínálattal várja az ideérkezőket.
Ennek a választéknak a részei a sajátos földrajzi helyzetből fakadó adottságok, a szemet gyönyörködtető természeti értékek, a tokaji borkultúra, a Kazinczy-örökség és az élő anyanyelvművelő tevékenység, valamint a nemzeti büszkeségre is okot adó történelmi múlt.
Nyiri Péter ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy allegorikussága mellett a Nemzeti összetartozás hídjának jelentősége forintokban is mérhető lesz, hiszen ami a belépődíjakból befolyik, a további városfejlesztést, végső soron az itt élők életminőségének javítását szolgálja majd.