Bakondi György felhívta a figyelmet: számos európai uniós ország – így a többi között Németország, Dánia, Csehország, Ausztria, Szlovénia, Olaszország – döntött a közelmúltban arról, hogy visszaállítja a határellenőrzést a migrációs nyomás miatt, ezek az intézkedések pedig a schengeni rendszert alapjaiban fenyegetik.

Hirdetés

Rámutatott: az Európai Unió egyik legfontosabb vívmánya, hogy a személyek, áruk a belső határokon át szabadon áramolhatnak, az ellenőrzések visszaállítása ugyanakkor sok órás várakozásokat, a szállított áruk késve történő szállítását eredményezhetik.

Mindezeket az intézkedéseket az egyes tagállamok azért vezették be, mondta, mert az EU elhibázott migrációs politikát folytatott az elmúlt évtizedben, továbbá a külső határok védelme – Magyarország esetét leszámítva – sok helyütt nem is garantált, vagy nehezen kivitelezhető – utalt a tengerparti országokra. Kiemelte: a kipróbált magyar gyakorlatot – azaz, hogy a migránsokat állítsuk meg a belépés előtt – nem tették magukévá a nyugat-európai országok, így egy még súlyosabb válsághelyzet alakult ki Európa számos országában.

Terrorcselekményeket, a közbiztonsági helyzet romlását, nők elleni erőszakos cselekményeket, antiszemitizmust, a szociális ellátórendszer igazságtalanságát okozta a rossz politika – sorolta. Mindezek politikai tényezővé váltak sok országban, folytatta, ezért nemzetállami szinten kezdtek megoldásokat keresni.

Korábban írtuk

Ennek viszont az a következménye – hívta fel a figyelmet – hogy a visszaállított határellenőrzéseket miatt a schengeni térség mint intézmény került veszélybe. Mint mondta, az egyes kormányok – érzékelve azt, hogy a lakosság türelmetlen, és nem viseli el a migrációs problémákat – intézkedéseket vezet be, de mindezek ellenére „a baloldal minden eszközt megragad annak érdekében, hogy továbbra is erőltesse a Soros-tervnek a végrehajtását”.