Bakondi György: egyre több európai országban helyeslik a magyar álláspontot
A magyar álláspont az, hogy az Európai Unióban a biztonság a határon kezdődik, és ezt egyre több európai ország is helyesli – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatornán pénteken.Bakondi György a Frontex adataira hivatkozva hangsúlyozta: azt követően, hogy tavaly mintegy 9000 illegális bevándorló vesztette életét az Európába tartó migrációs útvonalakon, például a Földközi-tengeren, az úgynevezett balkáni útvonalon az embercsempészbandák kiszorításának eredményeképpen egyfajta átterelődés következett be Bosznia-Hercegovina, illetve Horvátország felé; az idén a magyar hatóságok eddig 3840 illegális határsértőt fogtak el.
A főtanácsadó ezt a múlt év hasonló időszakának 714 fős adatához képest viszonylag nagy emelkedésnek nevezte, amely azonban így sem közelíti meg a 2015-ös számokat, de a korábbi szerb-magyar együttműködésnek köszönhető „terelő hatás” már kevésbé érvényesül. Kifejtette, hogy a migráció kibocsátó országaiban, többek között Afganisztánban, Szíriában, Líbiában, illetve Fekete-Afrika egyes tagállamaiban tapasztalható számos bizonytalansági tényező, valamint a nyár közeledte miatt az illegális bevándorlásban a következő időszakban jelentősebb növekedésre kell számítani.
Bakondi György kiemelte, hogy a magyar kormány által, a magyar emberek túlnyomó többségének egyetértésével a migrációval kapcsolatban született 2015-ös döntés helyesnek bizonyult, olyannyira, hogy ma már egyre több ország – például Olaszország, Ausztria, sőt Németország is – keresi a nemzeti megoldásokat a lakosság megvédése érdekében. A főtanácsadó a tavaly elfogadott migrációs paktum felülvizsgálatát szorgalmazta és úgy vélekedett, hogy az elmúlt időszakban az említettt országokból is érkező legújabb megközelítések vezethetnek a megoldás felé. A magyar kormány minden esetben a magyar emberek érdekéből indul ki – szögezte le.
Bakondi György szerint meg kell oldani, hogy aki jogellenesen érkezett az unióba, az távozzon; szerinte a kitoloncolási központok létrehozásának terve ebbe az irányba mutat, ugyanakkor úgy vélte, hogy az illegálisan érkezőket be sem kell engedni, és akkor kitoloncolásra sincs szükség. Az uniós migrációs paktum nem a megoldást jelenti, az maga a probléma – hangsúlyozta, hozzáfűzve: a legfontosabb, hogy a rendvédelem és a határellenőrzés az európai emberek érdekeit szolgálja. Bakondi György elmondta, hogy a Nyugat-Európa egyes országaiban jelenleg alkalmazott ideiglenes menekültstátusz átmeneti megoldást jelent az országukból valóban menekülők számára.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy számos olyan migrációs hátterű ember, akár másod- vagy harmadgenerációs bevándorló él az EU-ban, aki integrálódás helyett bűnöző életmódot folytat, sőt terrorszervezetekhez, akár az Iszlám Államhoz is csatlakozott vagy csatlakozik.