Bankrablások ideje
Míg Magyarországon a kriminológusok és biztonsági szakértők a krízisbűnözés fogalmával óvatoskodnak, a tengerentúlon a New York Times már „econocide”-ról (gazdasági öngyilkosságokról) és gazdasági okokból elkövetett bűnözésről beszél. A katalán La Vanguardia is arról cikkezik, hogy csak Barcelonában, a katalán fővárosban tavaly év vége óta 20 százalékkal emelkedett a bankok elleni támadások száma, illetve az utcai rablások mértéke a pénzügyi és gazdasági válságnak köszönhetően. Mi, amint a világválságról is, azt gondoltuk, hogy az majd az óceánt meglátva megtorpan, de most is tévedtünk.
Bencze József országos rendőrfőkapitány ígéretéhez híven múlt hét csütörtökön válságkezelő konferenciát hívott össze a bankbiztonság képviselőivel, hogy a mára mindennapossá váló pénzintézetek elleni támadásokra megoldási javaslat születhessen. Bencze jól alkalmazva a szocialista receptet, időben az Orbán-kormányig kente szét a felelősséget, amikor a bűnügyi statisztikai adatokról szólva elmondta: 1997-ben robbanásszerűen megnőtt a pénzintézetek ellen elkövetett bűncselekmények száma, amíg ugyanis 1996-ban 38 ilyen eset volt, addig 1997-ben már 124. A valóság azonban ezzel szemben az, hogy idén az év első hónapjában 12 fegyveres rablást követtek el, míg tavaly egész évben összesen 22-t. A bűnözés tehát most látványosan megugrott.
Leginkább Budapest, Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom megye pénzintézeteit rabolták ki. A rendőrség az elmúlt öt évben átlagosan a bankrablások 50-60 százalékát derítette fel, a januári tizenkét támadás elkövetőjéből több a rendőrök kezére került.
A konferencián a rendőrség több megoldási javaslattal állt elő. Bencze szerint hatásos lehetne az, ha a jövőben bekérnék a bankok és környékük tervrajzait, hogy rablás esetén könnyebben felmérhessék a terepet, továbbá az ombudsman aggályai ellenére, több és jobb kamerát is elhelyeznének a pénzintézetek környékén. A főkapitány továbbá a banki biztonsági emberek és az alkalmazottak képzésének, szűrésének szükségességét hangsúlyozta, illetve célszerűnek tartaná, ha a jövőben a zsákmány önmegsemmisítését lehetővé tevő berendezéseket alkalmaznának a pénzintézetek. A bankbiztonsági szakemberek is inkább az önmegsemmisítő, vagy a pénzt rongáló biztonságtechnikai módszerekben gondolkodnak. Bencze szerint a móri bankrablás óta húzódó, a bankbiztonságot szabályozó kormánytervezetről újból kellene beszélni.
A bankbiztonságról való gondolkodásba másnap már Gyurcsány Ferenc is beszállt. A miniszterelnök Bencze Józseffel, Draskovics Tiborral és a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettesével is egyeztetett a közbiztonság helyzetéről. A miniszterelnök úgy vélte, a rendőrök fokozottabb utcai jelenlétére lenne szükség, ám hangsúlyozta, hogy több pénzt nem tud adni a rendőröknek, mivel „nincs titkos fiókban pénz”.
Arra, hogy a gazdasági válságnak van-e köze a rablások számának növekedéséhez, még mindig nem adtak egyenes választ a tanácskozás részvevői. Bencze nem kívánt állást foglalni a kérdésben, a Bankszövetség elnöke pedig spekulációknak nevezte a kapcsolatra vonatkozó elméleteket.
Végh József kriminálpszichológus viszont nem óvatoskodott a válaszadáskor. Szerinte a jövőben megnövekszik a pénzintézet elleni támadások száma, de bűncselekmények elkövetői nem a profik lesznek. A szakértő szerint a jövőben szociálisan lecsúszott, egyszemélyes elkövetőkről lehet majd beszélni, akik a megszokott életszínvonalukat akarják így, akár egy bankrablással is, fenntartani.
Miközben Budapesten több száz embert érintő átszervezésben és többmilliós fejlesztésekben gondolkoznak a rendőri szervek, illetve a bankszektor biztonsági emberei üres vagy nem létező fiókok mélyén kutatják a pénzt a bankbiztonság fejlesztésére, Draskovics Tibor Miskolcon, a bűnös városban „zéró toleranciát” hirdetett. Vajon 80 rendőr mindent megold?
A miniszter elmondása szerint ugyanis öt nap leforgása alatt a bűnözés tizedére csökkent a borsodi megyeszékhelyen. Úgy tűnik, megoldották azt, amit a bankszektor szürke eminenciásai az elmúlt időben nem tudtak. Legyen szó roma vagy nem roma elkövetőkről, Miskolc immáron a béke szigete, egy alvó város. Lehet, hogy a nagy dolgok tényleg ennyire egyszerűek? Lapzártáig nem is volt Miskolcon bankrablás. Hanem Szegeden.
Usztics Anna
Magyar krónika
Január 13., Budapest
Kirabolták a Flórián téri Erste bankfiókot. A rabló lefegyverezte a biztonsági őrt és egy túszt is ejtett. A túszt nem sokkal később elengedte és egy panelházba menekült. A rendőrök több órán keresztül kutattak az épületben, de nem találták meg. A lakók és a kommandósok este hat után hazamehettek.
Január 20., Kecskemét
Egy 170-175 centiméter magas, símaszkos rablót keres a rendőrség, emiatt órákra lezárták a városból kivezető utakat. Még nem árulják el, mennyi pénzt vitt el a Bocskai utcai takarékszövetkezetből.
Január 23., Budapest
Fegyveres férfi rabolt ki egy bankot pénteken délelőtt a XI. kerületben, a Fehérvári úton. A támadó feltehetően egy pisztollyal megfenyegette az alkalmazottakat és pénzt követelt. A pénzt megkapta és távozott. A fegyverét nem használta, sérülés nem történt.
Január 26., Székesfehérvár
Délelőtt Székesfehérváron egy takarékszövetkezetet raboltak ki.
Január 26., Budapest
Budapesten a Bartók Béla úton az UniCredit bankfiókját rabolták ki. A budapesti bankrablás elkövetője egy középkorú férfi volt, aki fegyverrel kényszerítette a bank alkalmazottját a pénz átadására. Ezután gyalog távozott a helyszínről. A férfit a biztonsági kamerák felvételeinek köszönhetően, lakossági bejelentés alapján január 30-án elfogták.
Január 26., Szombathely
Szombathelyen is ki akartak rabolni egy bankfiókot hétfőn. A középkorú férfi a pénzintézetben fegyvertelenül, arca eltakarása nélkül szólította meg az alkalmazottat: „Ez egy bankrablás, ide a pénzt!” Majd türelmesen várakozott. A férfit elfogták, ellene eljárás indítottak, de bűncselekmény hiányában másnap elengedték.
Január 28., Budapest
Egy bevásárlóközpontnál szerdán reggel fél nyolckor egy pénzszállító autót támadott meg fegyverrel egy férfi. A támadó a pénzeszsákok átadására szólította fel a pénzszállító cég egyik alkalmazottját, majd a zsákmánnyal gyalogosan távozott. A rendőrség nem hozta nyilvánosságra, hogy a rabló mennyi pénzt vitt el.
Január 28., Budapest
Néhány órával később szintén gyalogosan távozott a tetthelyről az a baseballsapkás, napszemüveges, harminc év körüli férfi, aki a Váci úton, a Duna Plazában rabolta ki az UniCredit bankfiókját. A férfi fegyverrel kényszerítette a pénz átadására a bank alkalmazottját.
Január 28., Medina
A Tolna megyei Medina postáját kilenc óra körül rabolta ki két álarcos férfi, de őket az elkövetés után nem sokkal elfogták.
Január 28., Szombathely
Délelőtt 11-kor ugyanaz a középkorú férfi próbált bankot rabolni, aki hétfőn még fegyver és álarc nélkül sétált be egy bankfiókba. A rendőrök ismét elfogták a támadót.
Február 2., Budapest
Kiraboltak egy lottózót délután a főváros XIV. kerületében. Az ismeretlen támadó a Bosnyák téri lottózóban feltehetően fegyverrel a bevétel átadására kényszerítette az alkalmazottat. A rendőrség nem közölte, hogy mennyi pénz vitt el a tettes.
Február 2., Budapest
Rablást kíséreltek meg a Kerepesi úti bankban is. Mivel a biztonsági őr gyorsan és hatékonyan közbelépett, a támadó férfi zsákmány nélkül menekült el.
Február 2., Budapest
Este kilenc óra körül egy baseballsapkát viselő támadó lépett be az Üllői út egyik vendéglátóhelyére, majd fegyverrel a bevétel átadására kényszerítette az ott tartózkodó alkalmazottat, végül a kapott pénzzel együtt elmenekült a helyszínről.
Február 3., Budapest
Kiraboltak egy újságost az Arany János utcai metrómegállónál. Egy férfi az újságos elé tett egy papírlapot, amelyen pénzt követelt, majd hogy követelésének érvényt szerezzen, felmutatott egy fegyvernek látszó tárgyat is. Az újságos odaadta a pénzt, az elkövető elmenekült a helyszínről.
Február 5., Haláp
Két maszkos férfi fegyverrel fenyegetőzve kirabolta csütörtökön a halápi postahivatalt. A postásnő elmondása szerint az egyik férfinél pisztoly volt, amitől ő megijedt és a pénztárban lévő összeg egy részét átadta a rablóknak. A két rabló ezután gyalog menekült el a helyszínről.
Február 5., Kecskemét
Fegyveres bandita rabolt ki egy takarékszövetkezeti fiókot Kecskemét belvárosában. A fekete ruhát viselő, arcát eltakaró férfi fegyverrel fenyegette meg az alkalmazottakat, így követelte a bevételt. Zsákmányával gyalog menekült el a helyszínről. A rendőrök egy erős testalkatú, 180 centi magas, feketébe öltözött, sapkás férfit keresnek.
Február 5., Polgárdi
Késsel fenyegetőzve raboltak ki egy italboltot a Fejér megyei Polgárdiban. A rabló elvitte a kasszában található összes pénzt, majd gyalog menekült el a helyszínről. Az italbolt alkalmazottja a rablás során könnyű sérüléseket szenvedett.
Február 5., Eger
Egy postát raboltak ki kora délután Egerben. A rabló egyelőre nem tisztázott módon magával vitte a bevételt. A tettest két utcával odébb elfogták.
Február 6., Szeged
Kiraboltak egy takarékszövetkezeti fiókot Szegeden, a Tarján lakótelepen. A takarékszövetkezetbe egy ismeretlen férfi ment be, arcát fehér álarccal eltakarva, és az alkalmazottaktól pénzt követelt. Miután zsákmányát megkapta, a 165-170 centiméter magas, zömök testalkatú, szabadidőnadrágot, hosszú szürke felsőt és kötött sapkát viselő férfi gyalogosan távozott.