Barkóczi Balázs: Az árnyékkormány majd megmutatja!
Az oktatás helyzetéről, a baloldali pártok választási kampányának finanszírozásáról valamint az energiaellátásról és az inflációról is beszéltek a felszólalók a hétfői azonnali kérdések során a parlamentben.Barkóczi Balázs (DK) kijelentette, hogy Magyarország és az oktatás is bajban van. Egyre többen és egyre gyakrabban tüntetnek, múlt héten például azért, mert a kormány „cinikusan és felelőtlenül” egy rendőrre bízta az oktatás ügyét – közölte.
Jelenleg 16 ezer pedagógus hiányzik a rendszerből, a tanárok közel ötven százaléka ötven év feletti, utánpótlás nincsen, most pedig „önök kirúgják és fenyegetik” a pedagógusokat – fogalmazott a politikus.
Bírálatként megjegyezte, hogy a magyar diákok teljesítménye a PISA-teszteken „hasonló görbét ír le, mint a magyar forint árfolyama”.
Azonnal vegyék vissza a „jogtalanul” elbocsátott pedagógusokat, a kormány állítsa vissza a tisztességes sztrájkjogot és kezdjen tárgyalni a pedagógusokkal – sorolta követeléseiket.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára azt felelte, hogy az elmúlt napokban és években több tüntetés is zajlott, de óriási különbség, hogy most mindenki elmondhatja a véleményét „anélkül a veszély nélkül, hogy gumilövedékekkel nézne szembe”.
2010 előtt nem növelték a béreket, hanem csökkentették, nem létrehoztak, hanem felszámoltak álláshelyeket, 15 ezer pedagógust tettek az utcára és közel négyszáz helyen megszüntették az oktatási tevékenységet – emelte ki.
Amikor a gazdasági helyzet lehetővé tette, 2012-től a pedagógusoknál zajlott először átfogó béremelési program – hívta fel a figyelmet. A járvány idején és idén januárban is történt béremelés és a miniszterelnök egyértelművé tette, hogy ezután is lesz béremelés. A kormány vizsgálja a lehetőségét, hogy ennél a béremelési programnál az uniós forrásokat is fel lehessen használni – emlékeztetett az államtitkár.