Biztonságosabb lett a gyógyszerellátás
Még biztonságosabb lett a hazai gyógyszerellátás a vényköteles gyógyszerek egyedi azonosítóval való ellátásával – közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.Szentiványi Mátyás elmondta, hogy a tavaly február 9-én életbe lépett európai uniós rendelkezést a magyar gyógyszerpiaci szereplők teljesítették, és apróbb adminisztrációs hibákon kívül a rendszer megfelelően működik. Ezek az adminisztrációs hibák inkább informatikai jellegűek voltak, a gyógyszerek lakossághoz való eljutását nem befolyásolták – tette hozzá.
Kiemelte, hamis gyógyszer eddig a zárt láncú értékesítésben nem volt, de a kötelező szerializáció, tehát az egyedi gyógyszer-azonosító kód és manipulálás elleni eszköz bevezetése óta a rendszer egyfajta stabilizációs időszakban van.
Szentiványi Mátyás szerint szükség van erre az időszakra, hiszen heti hétmillió tranzakció zajlik a gyógyszertárakban, ezek 99,8 százalékban sikeresek voltak. A cél, hogy a 0,2 százalékos hibaarány tovább csökkenjen, 0,05 százalékra.
Kaczor Erzsébet, a nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszer működtetéséért felelős HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. igazgatósági elnöke arról beszélt, hogy komoly iparági összefogást igényelt az európai uniós rendelet életbe léptetése.
Közölte, az elmúlt egy évben a rendszer folyamatosan rendelkezésre állt, több mint háromezer végfelhasználója van, 6-7 millió tranzakcióval. Eddig 275 forgalomba hozatali engedélyre jogosult töltött fel adatot, és 308 millió doboz gyógyszer adata van az adatbázisban. A HUMVO-nak 300 olyan forgalomba hozatali jogosulttal van pénzügyi kapcsolata, aki a rendszert finanszírozza.
Feller Antal, a HUMVO igazgatósági alelnöke is megerősítette, hogy sem patikai forgalomban, sem pedig az interneten legálisan vásárolható gyógyszerek között nem volt hamis készítmény Magyarországon. Úgy véli, az egyedi azonosító és a „dézsmabiztos” csomagolás is csökkenti a hamis gyógyszerek forgalmának kockázatát.
Kitért arra, hogy a szerializáció magyarországi bevezetése komoly ágazati összefogás eredménye, köszönhető ez a gyógyszergyártóknak, amelyek az anyagi terhek nagy részét viselik, a nagykereskedőknek és a végfelhasználóknak, vagyis a kórházaknak, patikáknak.
Az Európai Unióban Magyarország a legjobban teljesítők között van a rendszer indulása óta – emelte ki Feller Antal.
A sajtótájékoztató keretében az OGYÉI és a HUMVO együttműködési nyilatkozatot írt alá a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.