Bocsánatkérésre várva
A diplomáciai konfliktus meghozta a teljes ellenzéki összeborulást: szélsőjobbtól szélsőbalig mindenki a holland nagykövet védelmére sietett.Magyarország meghatározatlan időre megszakította a nagyköveti szintű kapcsolattartást Hollandiával, miután a távozó holland nagykövet a terroristákhoz hasonlította a magyar kormányt. A diplomáciai konfliktus meghozta a teljes ellenzéki összeborulást: szélsőjobbtól szélsőbalig mindenki a holland nagykövet védelmére sietett.
Magyarország hazarendelte a Hollandiába akkreditált magyar nagykövetét, és meghatározatlan időre felfüggesztette a nagyköveti szintű kapcsolattartást, miután Gajus Scheltema, távozó holland nagykövet a 168 Órának adott interjújában párhuzamot vont a magyar kormány és a terrorszervezetek gondolkodásmódja között. Úgy látja, Magyarországon csak pro és kontra álláspont lehetséges, valaki vagy velünk van, vagy ellenünk, amely szerinte „klasszikus marxista világlátás”. A barcelonai merénylet kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a muszlim terroristák a globalizáció vesztesei. „Autós merénylet bárhol történhet, a legtöbb a Közel-Keleten. És akkor most bombázzuk le a Közel-Keletet? Itt egy csoport, amelynek tagjai a globalizáció vesztesei, ezért a szélsőségesség, a fanatikus vallásosság felé fordultak, mert ez ad nekik biztonságérzetet. Ugyanolyan elv mentén kreálnak ellenséget, mint a magyar kormány.”
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ügy kapcsán a múlt pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta, a diplomáciai lépésre azért volt szükség, mert Hollandia budapesti nagykövete a diplomáciai szokásokat semmibe vevő, azokat messze túllépő, Magyarországot méltóságában és szuverenitásában is megsértő nyilatkozatot tett. A külügyminiszter hangsúlyozta, sok alaptalan vád, rágalom és visszautasítandó kijelentés hangzott el az interjúban, de ezek közül is legsúlyosabbnak azt tartja, amikor a holland nagykövet Magyarország és a terroristák közé gyakorlatilag egyenlőségjelet tesz. Bírálta a holland nagykövet azon kijelentését is, amely szerint autós merénylet bárhol megtörténhet.
– Ennél kegyeletsértőbb és érzéketlenebb nyilatkozatot nehéz tenni. Mi soha nem fogjuk elfogadni, hogy Európa olyan kontinens legyen, ahol bárhol előfordulhat autós merénylet, emberek halálát okozva.
Gajus Scheltema kijelentéseivel kapcsolatban várják a holland kormány nyilvános állásfoglalását. A Magyarországra érkező új holland nagykövetet semmilyen minisztériumban és állami intézményben nem fogják fogadni mindaddig, amíg a holland kormány nem ad hivatalos magyarázatot a kijelentésekre. Szijjártó Péter kifejtette, Magyarországot senki sem rágalmazhatja következmények nélkül. A külügyminiszter jelezte: ha a hollandok nem kérnek bocsánatot, akkor a Hollandiába akkreditált magyar nagykövet hazarendelése hosszú távú lesz.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott, véget értek azok az idők, amikor egyes külföldi állami vezetők „kitölthették a dühüket” Magyarországon. A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint Gajus Scheltema olyan kijelentéseket tett, amilyeneket még a legdurvább vitákat hozó 2015-ös évben sem engedett meg magának senki. Emlékeztetett arra, hogy 2015 őszén, nem sokkal azután, hogy az osztrák kancellár a határkerítés miatt lenácizta Magyarországot, Ausztria szárnyas kapukat építtetett a határaira. A horvát miniszterelnök is rágalmazta Magyarországot a migránsválság kezelése kapcsán, majd amikor bejelentették, hogy a horvát határon átengedik a migránsokat, az illegális bevándorlók nyomása alatt néhány nap alatt összeomlott a horvát ellátórendszer.
Bert Koenders holland külügyminiszter még aznap kijelentette, nyilvánvaló, hogy semmiféle kapcsolat nem áll fenn a terrorizmus és a magyar kormány fellépése között. Hozzátette, az interjúban elhangzottak nem tükrözik kormánya álláspontját. Ígéretet tett arra, hogy a Hollandiába akkreditált magyar nagykövettel tudatni fogja, a holland kormány elutasítja, hogy bármiféle kapcsolat fennállna a magyar kormány és az Iszlám Állam között. Elismerte, hogy miniszterként felelősnek érzi magát a nagykövet kijelentéseiért, ugyanakkor kifejtette, hogy Hollandia aggódik bizonyos magyarországi fejlemények miatt – a civil szervezeteket érintő törvény, a külföldi egyetemeket érintő szabályozás, a jogállamiság kérdése és a menekültek kvóták szerinti elosztási rendszerének elutasítása – amelyekkel kapcsolatban jogosan fogalmazhat meg kritikát a nagykövet.
A holland külügyminiszter Szijjártó Péterrel is beszélt telefonon, ahol megerősítette, az, amit a nagykövet a terrorizmus és Magyarország összefüggéséről mondott, nem tükrözi a holland kormány álláspontját. Szijjártó Péter értékelte a holland külügyminiszter elhatárolódó nyilatkozatát, de jelezte, továbbra is várja a holland kormány álláspontját.
Geert Wilders, a holland Szabadságpárt vezetője sem hagyta szó nélkül Gajus Scheltema botrányos kijelentéseit. Hollandia második legerősebb pártjának elnöke „idiótának” nevezte a budapesti holland nagykövetet, és az alábbi kérdéssel fordult a holland külügyhöz.
„Egy távozó nagykövet milyen jogon fogalmaz meg kritikát a magyar kormánnyal szemben, amely olyan, a társadalmat destabilizáló problémák ellen lépett fel, mint a tömeges migráció és az iszlamizáció?” Geert Wilders arra is választ vár a holland külügyminisztertől, hogy „felajánlja-e majd bocsánatkérését a magyar kormánynak az őrült nagykövetünk aljas kijelentéseiért”?
A diplomáciai konfliktus meghozta a teljes ellenzéki összeborulást. Mintha a Jobbik, a szocialisták és a baloldali törpepártok nyilatkozatai egyetlen agytröszt fejéből pattantak volna ki. A szélsőjobbtól szélsőbalig mindenkinek ugyanaz jutott eszébe: feltartóztathatatlanul távolodunk Európától. Gyöngyösi Márton, a néhány éve még EU-s zászlót égető Jobbik frakcióvezető-helyettese aggodalmát fejezte ki, hogy a „magyar diplomácia a teljes elszigetelődés útján halad”, és most csak „még távolabb kerülünk az európai politika színpadától.” Botka László, a MSZP miniszterelnök-jelöltje videóüzenetben fejtette ki, hogy a „mostani holland konfliktus az Európai Unióból való kilépés fideszes főpróbája”, valamint kifejtette, hogy a 2018-as választások tétje az lesz, hogy „Orbánt vagy Európát választjuk”. Ara-Kovács Attila, a DK elnökségi tagja szerint „Orbán Viktor újabb lépést tett abba az irányba, hogy eltávolítsa az országot az Európai Unióból.” Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági Bizottság MSZP-s elnöke a diplomáciai konfliktusban már nemzetbiztonsági kockázatot is lát. A legmesszebbre pedig a Párbeszéd politikusai – Szabó Tímea és Karácsony Gergely – mentek, akik háborús konfliktussal riogatnak. „Az Orbán-kormány a magyar nagykövet visszahívásával ismét csak azt bizonyítja, hogy Magyarországra Putyin alattvalójaként tekint, nem pedig mint az Európai Unió tagjára. Szijjártó távozzon, mielőtt hadat üzen a teljes Uniónak!”
Szijjártó Péter külügyminisztersége éles paradigmaváltást hozott a magyar külpolitikában. Az addigi alkalmazkodó, eseménykövető külügyi vezetést egy határozott, cselekvő, proaktív, a nemzeti érdekeket szem előtt tartó külpolitika váltotta fel. Az ellenzéki politikusok – és úgy tűnik, a Jobbik is – az MSZP–SZDSZ megfelelési kényszerrel átitatott külpolitikáját sírják vissza. Rögeszméjük, hogy az Orbán-kormánynak mindig új ellenségre van szüksége, hogy a szavazótáborát egyben tartsa.
Ezt mondták akkor is, amikor André Goodfriend, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője az ún. kitiltási ügyben többször nyilatkozta a magyar sajtóban, hogy bizonyítékai vannak magyar kormányzati tisztviselők korrupciós cselekményeivel kapcsolatban. André Goodfriend mellé hurrázva állt oda a teljes magyar ellenzék, és naponta szajkózták, hogy a korrupt magyar kormány nem tűri a kritikát, a szegény amerikai ügyvivőből – aki csak le akarja rántani a leplet az orbáni diktatúráról – pedig ellenségképet kreál.
Tudjuk, hogyan ért véget a történet: Goodfriend csendben távozott, bizonyítékaival pedig soha nem állt elő. Mindez azért jutott eszünkbe, mert a leköszönő holland nagykövet is előhúzta a korrupciós kártyát: „Nem pénzelhetjük a korrupciót, nem tarthatunk életben egy korrupt rendszert” – mondta az interjúban. Gajus Scheltema szerint „sokkal átláthatóbbá, elszámoltathatóbbá, ellenőrizhetőbbé kell tenni a rendszert. A pénz jelenleg a helyi kormányokhoz folyik, és azt csinálnak vele, amit akarnak, ezen változtatni kell.”
Az ellenzék ugyanúgy pajzsra emelte a holland nagykövetet, mint tette André Goodfrienddel. Csakhogy miután a holland külügyminiszter elhatárolódott Gajus Scheltema kijelentésétől, nehéz dolga lesz az ellenzéknek, ha ebből nyertesen akarnak kikerülni.
Azzal próbálják védeni a holland diplomatát, hogy ő nem a magyar népet bírálta, hanem csak a magyar kormányt. Akkor egy kis demokratikus gyorstalpaló a demokratikusnak mondott ellenzéknek: mivel a magyar kormány a magyar választók többségének felhatalmazásából kormányoz, a kormány döntéseinek igenis van köze a magyar néphez. Különösen a bevándorlással kapcsolatos döntésekhez, amelynek legitimációját legutóbb a migrációs kvótával kapcsolatos népszavazás mutatta meg. Aki a bevándorlással kapcsolatban marxista gondolkodással, ellenségkereséssel vádolja a magyar kormányt, az a magyar kormány bevándorláspolitikáját támogató választópolgárokat is megsérti.
Felmerül a kérdés, vajon a holland nagykövet előző helyein, Jordániában és Pakisztánban is kritikus hangot ütött meg? Ott is csak a saját véleményét hangoztatta? Gajus Scheltema büszkén mondja az interjúban, hogy Hollandia mindig is befogadó ország volt. Nem vitatjuk ezt, de mi hadd legyünk másra büszkék! A Globális Béke Index listája szerint Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország a világon, Hollandiában pedig igen magas a terrorfenyegetettség veszélye. Jól tudják ezt Gajus Scheltema honfitársai is, akik közül egyre többen döntenek úgy, távoznak élhetetlenné vált hazájukból, és Magyarországon kezdenek új életet.
Lass Gábor
Holland amnézia
Saját önképe szerint Hollandia a liberalizmus fellegvára és az emberi jogok élharcosa. Noha az ország XX. századi történelme mindkettőre rácáfol, úgy tűnik, hogy a holland nemzet történelmi amnéziában szenved.
Saját történetírása szerint Hollandia a náci Németország áldozata volt a II. világháború során. Noha a németek 1940-ben valóban megszállták a teljes Németalföldet, a hollandok lelkiismerete mégsem lehet teljesen tiszta. Goebbels naplójából kiderül, hogy a megszállt területek közül – a helyi hatóságok közreműködésének köszönhetően – Hollandiában zajlott a legkönnyebben a zsidók deportálása: az ország 140 ezer zsidó lakosának háromnegyede veszett oda. Számos európai nemzettel ellentétben azonban a hollandok azóta sem kértek bocsánatot. A hivatalos magyarázat szerint ugyanis a holland kultúra sajátossága, hogy a polgárok és bürokraták feltétel nélkül teljesítik a mindenkori vezetők utasításait. Így saját megítélésük szerint nem tehetőek felelőssé a németek által rájuk kényszerített bűnökért.
De terheli más is a hollandok lelkiismeretét. A XVI. századtól kezdve Hollandia hozzávetőleg háromszázötven évig uralta Indonéziát. A II. világháború végével az indonézek – számos más gyarmati néphez hasonlóan – fegyvert fogtak a szabadságukért. Az 1945 és 1949 közt tartó függetlenségi háború aránytalan erőviszonyait mutatja, hogy míg a hollandok összesen hatezer embert vesztettek, addig az indonéz halottak száma eléri a százötvenezret. A háború évei során – a mai indonéz kormány hivatalos adatai szerint – a holland különleges erők hozzávetőleg negyvenezer embert végeztek ki bírósági ítélet nélkül. A holland források ebből csupán néhány ezret ismernek el. A halottak száma tovább is emelkedett volna, ha a csendes-óceáni térségben egyre erősödő Egyesült Államok nem kényszeríti meghátrálásra a hollandokat.
A fronton elkövetett háborús bűnöket 1954-ben egy holland parlamenti vizsgálóbizottság tárta fel, de a jegyzőkönyvet több évtizedre titkosították, a népemlékezet pedig megfeledkezett a szörnyűségekről. A tömeggyilkosságokról szóló fényképek csak hat évtizeddel a világháború után kerültek nyilvánosságra. A hágai Nemzetközi Bíróság akkor kimondta a korabeli holland kormány bűnösségét, 2013 szeptemberében a Jakartába látogató holland miniszterelnök pedig hivatalosan is bocsánatot kért hazája bűneiért.